Най-важният навик на умните момичета

Да си направиш цитонамазка не е толкова бляскаво, колкото да си купиш нова маркова чанта. За сметка на това обаче е едно от най-важните ти задължения. Прочети това и си запази час за гинеколог още днес.

Да си направиш цитонамазка не е толкова бляскаво, колкото да си купиш нова маркова чанта. За сметка на това обаче е едно от най-важните ти задължения. Прочети това и си запази час за гинеколог още днес.

© Shutterstock
Кое би избрала всяка нормална жена – да си направи цитонамазка или да изтърка плашещо високите си токчета на дансинга? Естествено, че танците печелят. Тогава няма как да не се запитаме каква е причината да сме готови да издържим часове ужасна болка в името на страхотното си изкарване в петък вечер, а избягваме няколкото минутки лек дискомфорт, които биха могли да ни спасят живота? В последното десетилетие броят на жените на възраст между 25 и 29, които си правят цитонамазка всяка година, е намалял с 10%. Няма защо да лъжем, със сигурност има много по-забавни начини да прекараш две минути и половина, но наистина ли няколкото минути смущение и лек дискомфорт ни държат далеч от гинекологичните кабинети? Или причината се крие в незнанието ни срещу какво се изправяме, какви са рисковете и какви въпроси трябва да си зададем? Ето ги фактите за изследването, което може да ти спаси живота, за които докторът ти може би не се е сетил да ти спомене. Въоръжи се с тези знания, за да си наясно какво да очакваш на следващия си жизненоважен ежегоден гинекологичен преглед.

„Цитонамазката е изследване за рак“.
За жените на 20-20 и няколко цитонамазката е метод за ранна диагностика. Целта й е да се проверят цервикалните клетки за отклонения и да се открият промените в шийката, която се намира в долната част на матката, така че да могат да бъдат лекувани и да не се разболееш от рак. Редовните гинекологични прегледи предпазват от развитие на рак в 75% от случаите.

„Твърде млада съм, за да се притеснявам за цитонамазки“.
Не и ако си по-голяма от 25 години. Въпреки че пикът на заболяванията от рак на шийката на матката е късните 30 години, жизненоважните знаци, които сигнализират, че ракът е започнал да се развива, се появяват между 25 и 29 години. И най-притеснителното, според гинеколозите, е че жените, които са подложени на риск, са най-често тези, които предпочитат да стоят далеч от гинекологичния кабинет.

„Ракът на шийката на матката се причинява от болести, които се предават по полов път. Няма нищо, защото не спя с когото ми падне“.
Вярно е, че човешкият папилома вирус (ЧПВ) може да стане причина за рак на маточната шийка, но малко от нас са успели да се предпазят от него, а и презервативите не те предпазват на 100% от него. Вирусът се предава от кожен генитален контакт и 70% от всички хора са изложени на него в даден момент от живота си. Нова „умна“ цитонамазка е в процес на разработка от учените, която ще може да установява ЧПВ, както и ранни промени в цервикалните клетки.

Най-важният навик на умните момичета, Най-важният навик на умните момичета

„Ако имам ЧПВ, ще имам и рак, така че по-добре да не знам“.
Да имаш ЧПВ значи, че на теория, си подложена на риск, но в много случаи вирусът е безвреден. Не е ясно защо, но организмът на някои жени се избавя сам от ЧПВ. Учените все още не са открили защо когато някои жени имат ЧПВ развиват рак, а други не. Точно затова е жизненоважно да се изследваш редовно. Смята се, че пушенето затруднява тялото ти да се пребори с ЧПВ, ако вече си се инфектирала и докторите вярват, че за мацките, които са станали сексуално активни на по-ранна възраст, също има по-висок риск.