Новият офис етикет

Когато става дума за работа, различието в поколенията може да бъде източник на сериозно напрежение. Тук ще разбереш как да минимизираш проблемите, без да изневеряваш на себе си.

 
 

Когато става дума за работа, различието в поколенията може да бъде източник на сериозно напрежение. Тук ще разбереш как да минимизираш проблемите, без да изневеряваш на себе си.

Ако си гледала сериала Момичета по HBО, вероятно помниш сцената, в която Хана, която си търсеше работа, започна да фамилиарничи с потенциалния си шеф и понеже реши, че той също я усеща толкова близка, изръси груба шега по негов адрес. Той веднага я изпрати с думите, че тя не може да се впише в работната среда на тяхната компания. Може ли и в реалния живот някой да постъпи толкова глупаво? За нещастие да, казват кариерните специалисти. Техният опит дори показва, че това се случва все по-често и по-често.

Причината за това е в големите различия между четирите поколения, които се срещат по работните места. Това са: „Поколението на майките ни “ (46-66 г), „Поколението Х“ (36-47 г); и общите като поведения „Поколение Y“ и „Поколение Милениум“ (15-35 г). „Поколението на майките ни“ са били принудени да се адаптират към интернет и предпочитат традиционните начини за комуникация пред социалните мрежи; „Поколението Х“ са добри мениджъри, но не обичат да спазват наложените им правила; а „Поколението Y“ плюс „Поколение Милениум“ държат на житейския опит и очакват гъвкави условия“. Тайната към навигацията на сегашния многообразен работен свят е да знаеш характеристиките на всяко едно от тях и да откриеш златната среда в отношенията ви.

Като каква би работила в Cosmo според зодията си? Виж в галерията по-долу:

Галерия: Като каква би работила в Cosmo според зодията...

Виж всички снимки

►►► Работата няма да избяга

Микс от поколения

Виж с кого работиш тези дни.

„Поколението на майките ни“ (1946 до 1964)

Характеристики в работна среда: Усърдни, опитни, фокусирани върху ценности като истината и лоялноста, със състезателен дух.

„Поколението Y“ (1965 до 1976)

Характеристики в работна среда: Самоуверени, практични, независими, противопоставящи се на правилата.

„Поколението Х“ плюс „Поколение Милениум“  (1977-)

Характеристики в работна среда: Вманиачени на тема бърза обратна връзка (това е Google генерацията), толерантни, уверени, спазващи правилата.

Джобен Cosmo офис преводач

Офисът е като един малък свят, в който всяка генерация говори на тотално различен език. Кариерният експерт Брус Толган, автор на книгата It's Ok to Manage Your Boss, разкрива как мисли всяка група и предлага отговор, който работи при всеки.

Сценарият: Не си съгласна с решението на шефа си

Ти: „Моето мнение е не по-малко логично“.

Поколението Y: „Ще ти докажа как и защо грешиш“.

Майка ти: „Както казваш“. (Те ще се престорят, че са съгласни, но накрая отново ще го направят както са си решили).

Решение за всеки: „Може ли да го обсъдим? Имам друга идея, която мисля, че може много да помогне“.

Защо е по-доброто решение: „Имаш по-малко власт от шефа си затова трябва да бъдеш внимателна, когато проявяваш несъгласие. Най-добре е да го помолиш за възможност да обсъдите твоята гледна точка“.

Сценарият: Налага се да се свърши още един проект и посочват теб

Ти: „Какъв е проектът? Ще го поема ако звучи забавно“.

Поколението Y: „Добре, ако аз да съм тийм лидерът“.

Майка ти: „Прибавете го към купчината ми със задачи“.

Решение за всеки: „С удоволствие ще го поема. Този проект с предимство ли е пред другите  задачи?“

Защо е по-доброто решение: „Искаш да покажеш на шефа си, че си отворена към допълнителната работа – но за теб е важно дали тя е с приоритет“.

Позволено и забранено при служебните мейли

Внимавай за тези изцепки преди да натиснеш „изпращане“.

Не общувай само по мейла

С мейла е много лесно, но не винаги е толкова ефективно. Понякога, когато се обадиш по телефона или отидеш до бюрото на колега, можеш да  създадеш важни запознанства и да избегнеш различни недоразумения.

Чети по два пъти

Задължително правило, особено ако изпращаш мейл от мобилния си. Нямаш представа колко главоболия може да ти спести проверката на написаното. Не искаш писмото до шефа ти да е пълно с правописни грешки, нали?

Спазвай служебния тон

Обичайните поздрави (като „Ехо!“ или „Хей!“) не са груби или невъзпитани, но определено не са подходящи обръщения към шефовете (или клиентите). Същото се отнася и за употребата на интернет жаргон и емотикони.

Отличен 6 (и слаб 2) в социалните мрежи

Във времена, в които шефът ти може да ти бъде приятел във Facebook, трябва да имаш едно на ум, когато публикуваш, качваш или споделяш нещо в социалните мрежи. Ето един бърз урок по поведение там.

Отличен 6: Да харесаш или коментираш интересно събитие, организирано от компанията, в която работиш.

Слаб 2: Да пратиш съобщение във Facebook или още по-лошо – да пишеш на стената на мениджъра, с когото си разговаряла по време на интервюто за работа, за да му обясниш колко си разочарована, че са избрали друг кандидат (или още по-зле – да пуснеш злобен коментар за шефа или фирмата си, след като са те съкратили!).

Отличен 6: Да добавиш шефа си в LinkedIn, като му изпратиш лично съобщение, няколко месеца след като си започнала работа във фирмата.

Слаб 2:  Да добавиш шефа си във Facebook (освен ако той не те е поканил).

Отличен 6: Да качиш в Instagram снимки от прехода ти във Витоша, разкриващи вълнуващия ти живот извън офиса.

Слаб 2: Да качиш в Instagram снимка на пияната си приятелка в неприлична поза от онзи купон (освен ако профилът ти не е 100% личен).

Най-добрите нови правила на работното място

... и две стари, които продължават да са си все така вярни.

Правило 1: осъществи (избирателен) личен контакт

Всички ни предупреждават да не говорим за личния си живот на работното си място, нито за работата извън офиса. Но според някои прочувания споделянето на определен вид детайли може да направи добро впечатление: Например, ако след служебно събитие качиш снимка на теб и колегите със следния коментар: „Работя в най-добрата фирма, с най-добрите колеги“.

Правило 2: искай допълнителна работа

По-младото поколение се слави с очакванията си за гъвкаво работно време, бързо повишение и по-малко желание за поемане на допълнителни задачи. Ако предложиш сама да свършиш допълнителна работа или да помогнеш с обучението на нов колега, това ще те представи в добра светлина. (Да, тези все още са валидни)

Уважавай йерархията

Ако имаш проблем в работата – първо се обърни към прекия си ръководител. Ако с него не можете да изчистите проблема, едва след това можеш да потърсиш изпълнителния директор. Но никога не прескачай шефа си. Ако го направиш ще се въвлечеш сама в ситуация, която не е удобна и полезна за никого.

Не бъди обсебваща

Някои ръководители намират за досадни непрекъснатата нужда от насоки и обратна връзка, от които имат нужда по-младите и нови служители. Вместо всеки път, когато ти изникне някакъв въпрос да пишеш на шефката си, запиши си ги в тефтера и й ги задай на следващата ви среща. След това попитай и дали можеш да помогнеш с нещо на екипа.

Ок ли е да...

... пратиш sms на шефа си? Само ако той го прави.

... пратиш sms на потенциалния си шеф? Не.

... постнеш статус във Facebook за новата си работа? Само след като си подписала договора си.

... кажеш „Нищо особено“, когато някой над теб те попита върху какво работиш? Не.

... да псуваш в офиса? Не. Дори и шефът ти да го прави.