Хей ти, правилно ли се грижиш за кожата си?

Вероятно често си задаваш въпроса как да си право в целта с грижата за твоята кожа...

 
 

Сигурни сме, че жена като теб полага достатъчно мнооого грижи за кожата си. Но дали е правилната? Ето какво всъщност означава това.

Отговорът с две думи: информиран избор.

Сигурни сме, че всеки път, в който се изправиш пред предизвикателството да си купиш нова козметика – си навличаш истинско преживяване. Настъпва дълъг процес на обмисляне коя точно да бъде и десетки въпроси нахлуват в съзнанието ти. Понякога имаш ясен отговор на тези въпросителни, а друг път… всичко е толкова объркващо.

За да решиш лесно проблема си, единственото, от което имаш нужда, е да си добре информирана, тоест да имаш основни познания по козметичната тема. И тогава много лесно ще решиш кое е най-доброто за твоята кожа, а щом се грижиш добре за нея, ще се радваш на красива, сияйна и млада доооста дълго време.

Първо и най-важно – опознай кожата си!

Много е важно да знаеш какъв тип е твоята кожа, за да можеш да се грижиш правилно за нея. 

Типове кожа: нормална, суха, мазна и комбинирана.

Как да определиш типа й сама? С помощта на чиста кърпа и/или салфетка. Измий лицето си, изчакай около час-два и притисни леко кърпа или мека салфетка до лицето си и задръж за минута.

Ето как се характеризират видовете:

► Мазна – разширени пори, мазен блясък, който оставя очевидни мазни следи върху салфетката/кърпата;

► Нормална – лицето изглежда гладко и матово, порите са почти невидими и следите, които оставя по повърхността - също са едва забележими.;

► Суха – тънка, склонна към лющене, чиито пори изобщо не се виждат, а на салфетката/кърпата не остава нищо;

► Комбинирана – наблюдава се комбинация от нормални и лъскави зони с разширени пори. Често най-омазнена е Т-зоната (чело, нос, брадичка).

При всеки тип кожа може да се появят проблеми, като за всяка опасностите са от различен характер. Например при мазната кожа има прекомерно количество естествена мазнина – смес от себум, прах, пот и ексфолиращи клетки, които запушват порите и провокират появата на акне и възпаления. При сухата кожа е точно обратното – липсват каквито и да било мазнини, вследствие на което се появява лющенето, ранните бръчки и състаряването.

Второ – кожата ти има нужда от цялостна грижа

В това число се включват: цялостното почистване, придружено от задължително тонизиране, хидратация и подхранване.

Трето – проучи състава на козметиката, защото информираният избор винаги е най-добрият избор!

Не залагай на външния вид на продукта, а на неговия състав!

Важно е продуктът, който си купиш, да съдържа активните съставки, от които се нуждае твоят тип кожа. Имай предвид, че традиционните фито масла и екстракти осигуряват основно подхранване, но замисляла ли си се какво правят другите съставки?!

Протеини

Основните протеини на кожата са колаген и еластин. Те са отговорни за здравината и еластичността на кожата. С напредване на възрастта синтезът на протеините, които се съдържат в организма, се забавя и като цяло спира около 25-годишна възраст. Тогава се появяват и първите плизнаци на задаващите се бръчки. За да забавиш процеса на стареене, единственото, което трябва да направиш, е да осигуриш доставката на протеини отвън.

Пептиди

Пептидите са малки протеинови молекули с дължина на пептидната верига не повече от 50 аминокиселини. Затова те преминават свободно не само през епидермиса, но и през мембраните на клетките.

Хиалуронова киселина

Това е най-популярният и ефективен хидратиращ компонент, който се съдържа в продуктите за грижа за кожата. Извличащата влага хиалуронова киселина задържа необходимото количество вода, която е навлязла в кожата с използвания козметичен продукт. Благодарение на свойствата си тя спомага овлажняването на кожата. А резултатът: по-еластична и гладка кожа.

Любопитен факт: Хиалуроновата киселина е локализирана и функционира в междуклетъчната матрица на кожата, така че, за да работи ефективно, тя трябва по някакъв начин да влезе в нея. Молекулите на веществото в първоначалния му вид са твърде големи, за да проникнат в роговия слой на епидермиса, затова е препоръчително да използваш козметика, съдържаща компонент с ниско молекулярно тегло –  наричан хидролизирана хиалуронова киселина. Като най-добрите "транспортни средства" са определени серуми и гелове.

Антиоксидантите

Кожата е най-податлива на окисляване в сравнение с другите органи в човешкото тяло. Това е така, защото се намира в пряк контакт с основните окислители – кислород, ултравиолетови лъчи, химикалите и замърсяванията от околната градска среда. Под тяхно влияние се образува излишък от свободни радикали (окислители), които задействат нови окислителни процеси, действащи разрушително за биомолекулите.

Затова е необходимо да включиш антиоксидантите в личната грижа за кожата, защото те спомагат за спиране на процеса (неутрализират свободните радикали).

Сред най-добрите антиоксиданти са витамините A, C, E и коензим Q10.

Важно е да избереш правилната козметика за грижа за лицето, тъй като неправилната употреба на антиоксидантите би могла да навреди на кожата ти. Например храните с витамин С и Е са безобидни и широкоразпространени, но с употребата на витамин А е добре да бъдеш внимателна! Самият ретинол и неговият провитамин (бета-каротин), които се съдържат в него, забавят стареенето и предотвратяват появата на нови бръчки, както и възстановяват еластичността на кожата (но когато е в умерени количества).

Ефективността на коензима е засвидетелствана дори с Нобелова награда. Коензим Q10 запазва структурата на еластиновите и колагеновите молекули, предотвратявайки стареенето на кожата. Затова е много важно да си го набавяш допълнително, за да запазиш естествената еластичност, младежки и сияен вид на кожата си.

Сега вече по-спокойно заставаш очи в очи с козметичното разнообразие, нали?