Здравей на добрите бактерии, които тялото ти обича

Многобройните ползи на пробиотиците и защо е добре да ги приемаш!

 
 

Многобройните ползи на пробиотиците и защо е добре да ги приемаш!

От Страхил Иванов

14 храни за плосък корем – в галерията долу

Галерия: 14 храни за плосък корем

Виж всички снимки

►►►Пробиотик: Роля за здравето и как да си го набавиш

В един идеален свят всичко би било постоянно и съвършено балансирано и нямаше да има излишък от позитиви или негативи. За съжаление, не живеем в такъв свят и в нашия – дисбалансът е често срещан. Това важи с пълна сила и за човешкото тяло.

Храносимателната система (в частност – червата) е домакин на хиляди микроби, всички от които са от съществено значение за оптималното здраве. За да бъде тялото здраво, всички тези микроби трябва да съществуват в перфектна хармония и баланс. Но промените в храненето (при спазване на различни диети например) или в околната среда понякога правят това невъзможно...

И именно тук идват на помощ пробиотиците!

Какво представляват пробиотиците?

Пробиотиците са живи микроорганизми, често срещани във ферментирали храни, като киселото зеле и киселото мляко, които помагат за създаването и поддържането на по-разнообразна и балансирана микробна среда в нашето тяло.

Тук трябва да направим разграничение между термините ПРОбиотик и АНТИбиотик. Това са две различни неща. Пробиотиците зареждат тялото с „добри“ (т.е. полезни за нас) бактерии, за да балансират „лошите“ бактерии, с които постоянно ни бомбардира ежедневието. За разлика от тях - антибиотиците просто убиват бактериите, като покрай лошите често заличават и много от добрите…

Как действат пробиотиците?

Както вече казахме – пробиотиците ни зареждат с „добри бактерии“. Това обаче е леко подценяване на тяхната роля в тялото. Повечето пробиотици действат чрез създаване на антимикробни съединения, които хранят „добрите“ бактерии, като увеличават броя им в стомаха, като същевременно елиминират „лошите“. Доказано е, че пробиотиците отделят защитни вещества, които засилват имунната система, предотвратявайки задържането на патогени и така – предпазват от развитие на по-сериозни заболявания.

Независимо дали се приемат чрез ферментирали храни, или под формата на хранителна добавка, пробиотиците не действат вечно. Човешките черва са устойчиви на колонизация, дори от пробиотици. Това означава, че те могат да действат само за ограничен период от време, преди да бъдат изхвърлени от тялото. Затова и рутинният им прием често е препоръчителен.

Предимства от приема на пробиотици:

  1. Помагат в лечението на храносмилателни разстройства

Тъй като пробиотиците действат основно върху червата, някои от най-значимите им ползи се въртят около подобрената храносмилателна функция. Пробиотиците могат да помогнат при подуване на корема, газове, лошо храносмилане и други стомашни разтройства. А и могат да се приемат превантивно, за да не се стига изобщо до тези проблеми, ако тялото ти е податливо на тях.

  1. Укрепват сърдечното здраве

Изследванията свързват употребата на пробиотици и с подобрена сърдечна функция, чрез понижаване на холестерола и кръвното налягане.

Вярваш или не – пробиотиците буквално ядат холестерол!

Как? Като въвеждат в тялото щамове на млечна киселина, която помага за производството на бактерии, намаляващи нивата на холестерола чрез разграждане на жлъчката в стомаха. Жлъчката помага при храносмилането, но се състои предимно от холестерол. Разграждането му предотвратява повторното му абсорбиране в червата и навлизането му в кръвта.

  1. Подсилват имунната система

Приемането на пробиотици е свързано и с по-силен имунитет. Те подобряват разнообразието и ефективността на имунните клетки. Щамовете, свързани с по-висок имунитет, включват предимно лактобацили и бифидобактерии. Връзката между пробиотиците и имунитета наистина е голяма, защото 70% от нашите имунни клетки всъщност живеят в лимфната тъкан на червата.

Хранителен режим, богат на пробиотици ще осигури поддържането на тези важни клетки в оптимално състояние. А ефектът е още по-добър, когато ги комбинираме с прием на пребиотици. Те осигуряват хранителни вещества, които пробиотичните бактерии използват за растеж и развитие.

  1. Предпазват от настинки и грип

В допълнение към горната точка – благодарение на имунната си функция, пребиотиците могат да те предпазят и от обикновена настинка или грип. Те са особено ефективни, когато са допълнени с микроелементи като витамин Е и желязо. Тези хранителни вещества засилват производството на антитела и други полезни съединения, борещи се с инфекциите в тялото.

  1. Подобряват психичното здраве

Пробиотиците играят важна роля и в поддържането на здрава връзка между червата и мозъка. Може да са, на пръв поглед, странен „дует“, но всъщност връзката между мозъкът и червата е силна и изключително важна, не само на физиологично, но и на психологично ниво!

Тази връзка свързва когнитивните мозъчни центрове с ентералната (чревна) нервна система. Дразненето в червата изпраща сигнали до централната нервна система, които влияят на настроението. Затова и храната често се използва като „патерица“ в борбата със стреса, за емоционална утеха. И обратното – стресът и психичното напрежение могат да повлияят негативно на апетитът и да доведат до хранителни разстройства и други заболявания…

Така че отслабената чревна флора директно може да влияе на настроението и психичното здраве, а пробиотиците са чудесно средство за превенция и в този случай!

В заключение…

Без значение дали се бориш с нередовен стомах, лошо храносмилане или със стрес от работата и ежедневието – пробиотиците могат да бъдат верен помощник в борбата с тях и в превенцията на неприятните им последици.

Цит. Изследване: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3023901/