Защо е вредно да пиеш кафе с мляко?

Кафето винаги е добра идея. Някои предпочитат да го пият в чист вид, други - с мляко. Малцина обаче знаят, че вторият вариант е много по-опасен за здравето.

Снимка: iStock
Снимка: iStock

Ето защо трябва да се откажеш от кафето с мляко:

Млякото убива антиоксидантите

Като цяло кафето съдържа голямо количество полифеноли, мощни антиоксиданти. Те намаляват окислителните процеси в тялото, които причиняват възпаление, помагат в борбата с болестта на Алцхаймер и имат други полезни свойства. Но веднага щом добавиш мляко към кафето, всичките му полезни свойства се свеждат до нула. Факт е, че то неутрализира ефекта на антиоксидантите върху тялото.

Кафето с мляко е по-трудно смилаемо

Кафето и млякото отнемат повече време, за да бъдат разградени от стомашния сок и могат да те накарат да се почувстваш по-зле. Освен това, поради високото съдържание на лактоза в млякото, хората, които не го понасят, могат да развият хранителни алергии.

Млякото прави кафето много калорично

Самото кафе няма абсолютно никакви калории. Например чаша еспресо има само около две калории. Млякото рязко повишава хранителната стойност на напитката поради голямото количество мазнини. И все още не сме споменали, че американото е наполовина по-леко от латето с ванилия и карамел.

Така или иначе, не е необходимо да се отказваш напълно от ободряващата напитка с мляко, ако я обичаш много. Достатъчно е просто да имаш мярка във всичко. Опитай се да слушаш тялото си и не пренебрегвай сигналите, които то ти дава.

Галерия: 13 „горещи“ татуировки за любителите на кафе

Виж всички снимки