Хапването преди лягане: за или против

Време е за лягане и вече си вечеряла, но като че ли нещо ти се хапва... Познато ли ти е това чувство?

Снимка: iStock
Снимка: iStock

Вероятно да. И вероятно се чудиш дали е по-добре да си угодиш преди сън, или да почакаш до сутринта… Оказва ли храненето преди лягане влияние на метаболизма, съня, теглото и цялостното ти здраве? Ето отговорите:

Напълнява ли се от храна преди лягане?

Ами, зависи… Тялото ти има нужда от енергия дори и докато спиш. И всъщност един от най-енергийно-интензивните периоди за твоето тяло е именно времето за сън и почивка, когато тялото задейства своите възстановителни процеси. А те изискват много калории, за да протичат пълноценно.

Няма някаква физиологична реакция в тялото ти, която да кара храната да се съхранява като мазнина или метаболизма ти да се забави до спиране след определено време (в противен случай всеки, който иска да наддаде на тегло, просто би натъпкал всичките си калории през нощта!).

Но все пак има няколко фактора, които могат да допринесат за увеличаване на теглото, ако редовно похапваш късно през нощта. Първият от които е т.нар. енергиен баланс.

Всеки човек изгаря различно количество калории през деня, не просто за да извърши физическа активност, но и за да поддържа тялото и телосложението си относително стабилни. Това е нашият енергиен разход. За да захранваме тялото с енергия, ние я приемаме с храната си – това е нашият енергиен прием. Когато енергийният прием и енергийният разход са приблизително еднакви, казваме, че сме в калориен баланс и така поддържаме теглото си стабилно.

Можеш да сметнеш своите енергиен разход и препоръчителен енергиен прием с помощта на калориен калкулатор.

Как това би се отразило на вечерното ти похапване обаче? Ето пример:

Твоят енергиен баланс за деня се равнява, да кажем, на 1600 ккал. Това са калориите, които си изгорила през деня и калориите, от които се нуждаеш като храна, за да запазиш телосложението си.

Ако преди вечерното похапване преди лягане си консумирала всичките си 1600 ккал за деня и добавиш още към тях с него – то неизбежно това значи излишна енергия за тялото. Която при редовен прием на среднощни снакчета, ще доведе до напълняване.

Снимка: iStock
Снимка: iStock

Но ако денят е бил много натоварен и си изгорила повече калории от обичайното, или пък не си имала време за достатъчно храна, за да попълниш енергийните си запаси – една лека закуска, дори и късно вечер, не би била съществен проблем и няма да се отрази на фигурата ти.

Така че, както казахме по горе – дали среднощното хапване влияе на теглото зависи… от доста фактори в ежедневието ти.

Качеството на храната, която избираш за тези снакчета също е от значение, разбира се. Защото с преработена вредна храна се преяжда доста по-лесно отколкото със здравословните ѝ алтернативи. Така че, за да си напълно сигурна, че всичко е под контрол, може би е по-добре да избереш нещо като плод или кисело мляко, за да потушиш среднощния глад. Вместо да се насочиш към вафли, шоколади и сладолед…

Вредно ли е за здравето късното хранене вечер?

Окей, вече знаем, че дори и късното хранене не води непременно до напълняване, ако не приемаш повече от нужните калории за деня. Но все пак - може ли това извънредно похапване да влоши цялостното ти здраве, ако се случва често?

Набавянето на достатъчно качествен сън е от решаващо значение за воденето на здравословен начин на живот, а качеството и дълбочината на сънят ти до голяма степен се влияят и от твоя хранителен режим.

Да си легнеш с къркорещ стомах или да се събудиш прималяла от глад посред нощ не е точно рецепта за осем часа качествен сън… Ето защо закуската преди лягане определено може да ти помогне да се отървеш от тези рискове, ако не си приела достатъчно храна през деня.

Митове за протеина. Ето какво трябва да знаеш!

Вижте повече

Митове за протеина. Ето какво трябва да знаеш!

Да, за него се говори най-често, когато става въпрос за здравословно хранене. На твоето внимание: белтъчините (или т.нар. протеин).

От друга страна, обаче, приемът на обилни порции храна или консумацията на храни с високо съдържание на захар може да тонизира тялото и да го разбуди, като така всъщност да повлияе негативно на сънят и на възстановяването ти в дългосрочен план. А оттам – и на цялостното здраве. Някои скорошни изследвания дори свързват определени нездравословни състояния именно с прекомерната консумация на храна късно вечер.

Снимка: iStock

За да се избегнат тези негативни ефекти и дори да се насърчат положителни физиологични промени, докато спиш (като например подобрен синтез на мускулен протеин, учените препоръчват малки вечерни хранения, съдържащи протеини, които са богати на хранителни вещества и с ниско съдържание на енергия (калории). А подходящи варианти за такива снакчета вече споменахме по-горе в статията.

В заключение…

Храненето преди лягане може да ти помогне да спиш по-дълбоко и качествено през нощта и да подобриш възстановяването си. Но също така може да наруши съня ти, да допринесе за увеличаване на теглото или да повлияе негативно на здравето ти, ако се прекали с него.

Какъв ще е ефектът от вечерното похапване всъщност не зависи толкова от него, колкото от действията и решенията, които вземаш за енергията и храненето си по-рано през деня.

Ако често се чувстваш гладна преди лягане, вероятно си струва да се запиташ дали приемаш достатъчно храна през деня! И ако действително има дефицит – да опиташ да си набавиш нужната енергия в по-ранните часове на денонощието, за да избегнеш евентуални рискове за фигурата и здравето си, до които могат да доведат вечерните разходки до хладилника.

Рън, бейби, рън!

Вижте повече

Рън, бейби, рън!

Джогинг за начинаещи или как да превърнеш спортното бягане в полезен навик.