Вредни навици за метаболизма (част 2)

Наскоро заедно отворихме темата за вредните навици, които забавят метаболизма ни и разгледахме част от тях, а сега е време да видим и кои са останалите…

 
 

Наскоро заедно отворихме темата за вредните навици, които забавят метаболизма ни и разгледахме част от тях, а сега е време да видим и кои са останалите…

От Страхил Иванов

Хороскоп на женските супер сили: разбери кои са твоите от галерията долу.

Галерия: Хороскоп на женските супер сили

Виж всички снимки

►►►Храни, които ще потиснат апетита ти.

Първата част от статията ще намериш тук.

Вреден навик #7. Редовната употреба на алкохол

Чашата вино (от време на време и с мярка) дори може да е от полза за здравето ти, но трябва да си наясно, че редовната консумация на алкохол може да забави метаболизма с над 70%!

Първо, алкохолът натоварва излишно черния дроб – органът, който се предполага, че трябва да гори мазнините. Но черният дроб има и втора важна роля – детоксикация! С други думи, да пречиства тялото от вредни вещества (като алкохола). Всеки път, когато пиеш любимия си алкохол, черният дроб спира да гори мазнините, за да свърши другата си работа – да филтрира вредните вещества, с които го „зареждаш“.

Второ, тялото не може да съхрани алкохола и затова трябва да го метаболизира (т.е. използва като енергия) веднага. Докато черният дроб се занимава с това, нивата на кръвна захар се понижават под нормалните стойности (а това рядко свършва добре за теб и талията ти, защото резките промени в кръвната захар обикновено водят до обостряне на глада и попрекаляване с вредните вкусотийки…).

Общо взето, консумацията на алкохол прави и така трудното отслабване - още по-сложен процес. А тези, работещи за мускулна маса, едва ли искат да заменят немалка част от калориите в своя хранителен режим с празни такива и да забавят и покачването… Защото не само, че приемат много калории, а част от тях (ако са от алкохол) са неизползваеми за тялото, но и забавената в следствие на това обмяна на веществата прави все по-трудна обработката на приетата храна, водейки до подут корем, тежест и още по-лошо - трупане на мастни запаси.

►►►4 храни, които ще помогнат за отслабването ти.

Изводът: Ако искаш да ускориш метаболизма си и да работиш по-ефективно за целта си, то временно се раздели с алкохола или поне намали значително количествата.

Вреден навик #8. Не си набавяш нужните витамини

Витамините са незаменими кофактори и коензими в почти всички биохимични процеси в организма. Затова трябва да си набавяш достатъчно от тях.

От особено значение за поддържането на бърз метаболизъм са всички витамини от B групата. Набързо ще изброя и от кои храни можеш да си ги набавиш, като може да ги приемаш и под формата на добавка (B комплекс) ако работиш с ограничен набор от калории.

Витамин В1 (Tиамин) – Месо (особено свинско), пълнозърнести храни, овесени ядки, бобови растения, морски дарове;

Витамин В2 (Рибофлавин) – Черен дроб, месо, бадеми, гъби, сьомга, мляко, банани;

Витамин В3 (Ниацин) – Месо, фъстъци, риба тон, черен дроб, бирена мая, сушени плодове, сирене;

Витамин В5 (Пантотенова киселина)– Месо, черен дроб, пъстърва, слънчоглед, херинга, орехи, стафиди, грах, яйчен жълтък, пълнозърнести храни, кисело мляко;

Витамин В6 – Повечето високобелтъчни продукти, бирена мая, нахут, говежд черен дроб, яйца, мляко, авокадо, фъстъци, банани, пъпеш;

Витамин В9 (Фолат) – Черен дроб, бирена мая, риба, орехи, нахут, моркови, спанак, кресон, портокалов сок, пъпеш, ягоди;

Витамин В12 – Черен дроб, говеждо и свинско месо, мляко, сирене, кашкавал, яйца.

Вреден навик #9. Не си набавяш достатъчно минерали

Минералите вървят ръка за ръка с витамините и имаш също толкова важно значение. Най-важните минерали за скоростта на метаболизма са калций, магнезий и желязо.

11 примера за тренирани, секси дупета от Инстаграм мацките: грабни ги от галерията долу

Галерия: 11 примера за тренирани, секси дупета от Инстаграм...

Виж всички снимки

Освен за здравето на костната система, калцият спомага и при борбата с излишните мазнини. Приемът на калций чрез храната, в комбинация с адекватен прием на белтъчини, води до увеличена липолиза (горене на мазнини), като средно се изгарят 85 допълнителни калории на ден.

Магнезият, също като калция, е важен за костите. Освен това регулира сърдечния ритъм, нормализира кръвното налягане, стимулира правилното функциониране на мускулите и нервите и така активизира метаболизма.

Желязото е необходим микроелемент за формиране на червените кръвни клетки и някои ензими, отговорни за преноса на кислород към органите и мускулите. Недостигът му води до желязодефицитна анемия. С други думи, желязото има ключова роля в производството на енергия – а това оказва влияние върху правилното функциониране на метаболизма.

►►►5 странни признака, че ти липсват витамини.

Ето и подходящи храни, от които да си набавиш тези 3 вещества:

Калций (Ca): Прясно мляко, кисело мляко, сирене, пармезан, сардини, зеленолистни зеленчуци, китайско зеле, броколи;

Магнезий (Mg): Зеленолистни зеленчуци, спанак, моркови, мляко, черен дроб, ядки;

Желязо (Fe): Червено месо, черен дроб, зелен фасул, пълнозърнест хляб и зърнени храни, зеленолистни зеленчуци.

Вреден навик #10. Приемаш твърде много лекарства

Антидепресантите, кортикостероидите, терапията с инсулин, антихистамините, приспивателните и лекарствата за нормализиране на кръвно налягане често водят до забавяне на метаболизма и покачване на теглото.

Това е неприятно, но не означава, че трябва да спреш приема им по собствена преценка!

Ако подозираш, че лекарствата, които пиеш, се отразяват негативно върху метаболизма ти, първо се консултирай с лекуващия си лекар и коментирайте смяната им с по-подходящи (ако това е възможно).

Включвам тази точка тук не като вреден навик, а като честа причина за забавяне на метаболизма, която да имаш предвид, ако приемаш такива медикаменти.

Вреден навик #11. Лесно се поддаваш на стрес

Когато сме непрекъснато стресирани, надбъбречните жлези произвеждат твърде много кортизол. Когато нивата на този хормон излязат извън контрол, резултатът е неконтролируем глад, забавен метаболизъм и склоност към натрупване на мазнини в коремната област.

Високите нива на кортизол също така намаляват чувствителността към инсулин. Поради тази причина стресовият начин на живот често отключва диабет и други метаболитни заболявания.

Ако подлагаш организма си на непрекъснат стрес, не се чудш защо не можеш да отслабнеш.

Разбира се, както приемът на лекарства, така и стресът, не винаги зависи от нашите действия и воля, но можем да му противодействаме, като включим приятни занимание и време за почивка и релакс в ежедневието си, които да ни помогнат да се успокоим.

Вреден навик #12. Не тренираш (или тренираш ПРЕКАЛЕНО много)

И на последно място (но не и по значение) идват тренировките. Всъщност, те са един от най-ефикасните методи за забързване на метаболизма – било то силови тренировки, кардио или HIIT.

Решението тук обаче се крие в баланса – да не пренебрегваш физическата си активност, но и да не прекаляваш. Тренирай 3 до 5 пъти седмично и си дай поне 1-2 дни за почивка и възстановяване. А ако не спазваш фитнес програма – насочи се към други физически занимания, като каране на колело, дълги разходки, плуване или някакъв друг спорт.

Важното е да има както движение, така и време за почивка.

В заключение

Виждаш, че голяма част от проблемите ти с теглото или липсата на резултати като цяло, се дължат не главно на "лошите" гени, а на комбинация от вредни навици, които не винаги изглеждат такива и лесно се пренебрегват, търсейки вероятната причина за застоя.

И това е добра новина! Защо? Защото върху почти всички от тези причини имаш пълен контрол и лесно можеш да намалиш факторите, забавящи метаболизма ти, до минимум!