Включи на скорост! Тръгваме към местата, където живеят столетниците

Каква е тайната на тези хора, какво правят, да стигнат до залеза на живота си на преклонна възраст и в добро здраве? Точно сега ти предстои да разбереш...

от

© IStock

Представи си свят, в който 100-тният рожден ден не е изключение, а нещо напълно нормално, но вместо да празнуваш, забождайки свещите на тортата с ръце, върху които са се отпечатали всички онези хубави и не чак толкова хубави моменти на времето, танцуваш боса на плажа или караш колело из живописни хълмове. Добре дошла в “сините зони” – малки кътчета на Земята, където времето тече по различни правила, а рецептата за дълголетие се крие в простите радости на живота, сплотените общности и начина на хранене. Там хората не просто доживяват до впечатляваща възраст, а го правят със завидна енергия, бистрота на ума и жажда за живот. Но какво точно представляват “сините зони”, къде се намират и каква е тайната на столетниците, които ги обитават?

Какво са “сините зони”?

Терминът “синя зона” назовава онези редки места по света, където хората не просто достигат 100 години, а го правят с лекота, без сериозни заболявания и със завидна енергия. Тези региони привличат вниманието на редица учени и изследователи заради изключително високата си концентрация на дълголетници.

Концепцията за сините зони се заражда през 2004 г., когато екип от учени, включително Мишел Пулен и Джовани Марио Пес, провеждат анализи в провинцията Нуоро на остров Сардиния. Докато изучават селата с най-висок процент на дълголетници в региона, двамата учени ги ограждат в син цвят, откъдето и произлиза наименованието ,,сини зони”. По-късно журналистът Дан Бютнер идентифицира още четири подобни области: Окинава, Япония, полуостров Никоя, Коста Рика, Икария, Гърция и Лома Линда, САЩ.

Тези пет региона се превръщат в обект на множество проучвания, а начинът на живот на техните жители крие ценни уроци за всички, които искат да живеят дълго и пълноценно.

„Въпреки разстоянието между тях, хората в тези региони споделят сходен начин на живот, като поставят акцент върху хранене, базирано на непреработени храни, ежедневна физическа активност и силни социални връзки,“ казва нутриционистката от BANT Ева Хъмфрис. „Тези здравословни навици и начин на живот предлагат ценни уроци, които могат да подпомогнат нашето благосъстояние, независимо къде се намираме.“

© IStock

Как живеят хората в сините зони?

Когато изследователят Дан Бютнер и неговият екип започват да изучават дълголетниците по света, те откриват, че жителите на сСините зони споделят девет основни навика, които им помагат да живеят дълго и здравословно. Ето ги и тях:

Движение

Хората в сините зони не прекарват часове във фитнеса, нито следват тежки тренировъчни режими. Вместо това, самата среда, в която живеят, ги кара да бъдат активни през целия ден. В Окинава, например, грижата за градините е ежедневие, а в Сардиния жителите постоянно се придвижват пеша из стръмните улици на малките села.

© IStock

Живот с цел

В Окинава го наричат „Икигай“, а в Никоя – „план де вида“ – и двете означават „причината, поради която ставам сутрин“. Проучванията показват, че хората, които имат ясна цел, могат да удължат продължителността на живота си с до седем години.

© IStock

Без стрес

Стресът е неизбежен – дори в сСините зони. Разликата е, че там хората знаят как да го управляват. Всеки регион има своя техника за отпускане: сардинците си правят следобеден „happy hour“, икарийците не пропускате следобедната дрямка, а окинавците отдават почит на предците си.

© IStock

Правилото 80%

В Окинава хората следват древна мъдрост, според която трябва да спрат да ядат, когато се чувстват 80% сити. Вместо да се хранят до пълно насищане, те оставят място за храносмилането да се случи естествено. Освен това, в Ссините зони последното хранене за деня е рано вечерта или късно следобед.

© IStock

Растителни продукти

Диетата на дълголетниците в Сините зони силно наподобява средиземноморския режим – богат на бобови култури, зеленчуци, ядки, семена и плодове, с малко или почти никакво месо. Този режим на хранене е наситен с важни хранителни вещества и фибри, които доказано подпомагат дълголетието и доброто здраве.


© IStock

Вино

Ако си мислиш, че дълголетието означава пълна забрана на алкохола, строго се лъжеш. В почти всички сСини зони хората редовно си позволяват по една-две чаши вино на ден. Как така? Те го пият на трапеза с добра компания и най-вече — с мярка.

© IStock

Чувство за принадлежност

По природа хората сме социални същества, а чувството за принадлежност и подкрепа е толкова важно, колкото здравословната храна и движението. В сините зони хората доста добре разбират това – при проучване на 263 столетници от сините зони, само петима не са били част от някаква духовна или религиозна общност. Оказва се, че принадлежността към по-голяма социална група – било то църква, културен клуб, или друга сплотена общност – може да добави до 14 години живот.

© IStock

Семейството е на първо място

Един от основните социални принципи в сините зони е семейството. От грижата за възрастни роднини до подкрепа в партньорските отношения, хората в сините зони поставят семейството на преден план.

© IStock

Общност

Едно от предимствата на сините зони е способността на хората да изграждат силни и подкрепящи се общности. Най-дълголетните хора не са самотни – те са част от подкрепящи социални кръгове. В Икария, например, хората редовно се събират със своите съседите и приятели, а в Окинава съществува група, наречена "Моай" – петима приятели, които се ангажират един с друг за цял живот.

© IStock

Диетата на синята зона

Ако искаш да следваш диетите на сините зони и да се насладиш на дълголетие и добро здраве, трябва да заложиш на храна, която е природосъобразна и минимално обработена. Тези диети се базират основно на растителни храни, като същевременно включват малки количества животински продукти.

Какво да ядеш:

  • Пълнозърнести храни, като овес и ечемик
  • Бобови култури и леща
  • Зеленчуци, като листни зеленчуци и сладки картофи
  • Ядки (орехи, бадеми)

Какво да избягваш:

  • Преработени храни и солени закуски
  • Преработено месо и месни продукти
  • Прекалено червено месо
  • Захар и подсладени напитки
Живот на острова, по-малък от футболно игрище

Вижте повече

Живот на острова, по-малък от футболно игрище

Уникална териториална общност, в която има цели четири бордея, но нито една болница!