В сянката на собственото ти аз

Да приемеш тъмната си страна може да бъде много зареждащо и да ти помогне да изживееш пълноценно живота си.

 
 

Да приемеш тъмната си страна може да бъде много зареждащо и да ти помогне да изживееш пълноценно живота си.​

Като тийнейджърка Деби Форд била много неуверена. Тя се чувствала неразбрана, глупава и изолирана и намирала утеха в шоколадовите десерти, а по-късно и в алкохола, хапчетата и наркотиците. „След време се научих да крия и потискам тези черти от характера ми, които ме плашат, вместо да ги изразявам и изследвам“, споделя Деби в книгата The Shadow Effect: Illuminating The Hidden Power Of Your True Self (Ефектът на сянката. Освети скритата сила на истинска си същност), която е написала заедно с Мариан Уилямсън и с американския психотерапевт и гуру Дийпак Чопра. Независимо от това, че се опитвала да компенсира всячески нещата, които не харесва у себе си и от които се срамува, дълбоко в съзнанието си тя знаела какво се крие зад маската: „Не знаех какво искам в действителност. Сянката ми ме управляваше, но вярвах, че аз съм единствената отговорна за всичко. Накрая тъмната ми страна спечели и аз рухнах“.

Това се случило в център за наркозависими, където тогава 27-годишната Деби най-накрая се изправила лице в лице с истинската Деби Форд – с всичките си недостатъци, слабости и качества, от които се срамувала, както и с талантите, силните си страни и дълбоко критите вътрешни нужди. Тогава тя започнала едно пътуване, което ни съветва всички да предприемем, за сближаване със сянката си – и открила решението да заживее живот, по-хубав и от най-смелите й мечти.

Зодиите, които се борят до край, каквото и да става, виж в галерията по-долу:

Галерия: Зодиите, които се борят до край, каквото и...

Виж всички снимки

►►► 13 неща, които правят уверените момичета

Да откриеш сянката си

Както Форд и нейните съавтори обясняват, сянката е онази част от теб, която макар да отричаш, управлява живота ти – мислите, емоциите и импулсите, които намираш за твърде болезнени или смущаващи, за да приемеш, че са част от теб. Според тях, само ако се обърнеш към тъмната си страна, разбереш какво я формира и подхранва и накрая, ако я приемеш, ще започнеш да живееш пълноценно. Когато я игнорираш или потискаш, сянката ти те предизвиква да се държиш странно, грубо и неразумно – например, избухваш заради това, че някоя приятелка е закъсняла с 10 минути, показваш среден пръст на бавния шофьор, който кара пред теб, харчиш много пари за глупости, прекаляваш с шоколада и т.н. А накрая може да се стигне и до там, че саботираш връзката или кариерата си. „Ако не виждаш тъмната си страна, трябва да я потърсиш“, казва Дийпак Чопра. Това, че имаш такава, не означава, че си непълноценна, а че си завършена личност.

Първата стъпка е да осъзнаеш силата й. Когато психологът Карл Юнг споменал за пръв път за съществуването на сянката, той я описал като създаване на мъгла от илюзия, която обсажда личността. Всеки път, когато някоя част от личността се пропука или бъде окачествена като некомпетентна, погрешна, забранена или срамна, сянката се подсилва, защото тя губи контакт с онази част от нас, която намираме за „добра“, заради това, че е лишена от ярост, гняв и страх. „Това е порасналата личност, която егото е адаптирало отлично към света и другите хора“, казва Чопра. Сигурно си забелязала, че когато стане някакво престъпление и журналистите отидат в дома на извършителя, за да разберат какъв човек е бил, съседите винаги са много изненадани от новината и почти винаги казват: „Изглеждаше много добър човек“.

Често се налага да стигнеш дъното или да влезеш в рехабилитационен център, както Форд, за да се поддадеш на саморазрушението и да осъзнаеш кой си всъщност. Понякога, за да се изградиш, трябва да се разрушиш, защото само така ще видиш ясно истинската си същност. Не бива да чакаш дотогава!

Да заблестиш със светлина

Най-добре е още в детството да ни бъде обяснявано, че всеки си има тъмна страна, да ни учат да споделяме мрачните си чувства и да освобождаваме тъмните импулси по здравословен начин. Но понеже повечето от нас не знаят, че си имат сянка, решението им е да се справят с нея, е като я разрушат. И грешат. Това не е чудовището на Франкенщайн. Сянката е проявление на душата ти. Нищо от това, което съществува в нея, не е извън способностите ти да го промениш. Сянката е човекът, който не искаш да бъдеш. Тя е тази част от твоята същност, която потискаш, забраняваш и изтласкваш колкото се може по-далеч в съзнанието си. Според Юнг не трябва да я отричаш или потискаш, а да се научиш да живееш с нея. Така де, като изкараш страховете си на повърхността, а не ги държиш заровени, поне имаш шанса да се справиш с тях!

► Спри да пренасяш представите си

Според Юнг, сянката ти те кара да игнорираш собствените си недостатъци и да ги проектираш върху другите. За да избегнем чувството, че не сме достатъчно добри в нещо, ние започваме да гледаме на другите като такива. Когато изпитваш тези чувства, обикновено има нещо скрито в сянката ти, пред което не можеш да се изправиш:

Превъзходство: „Аз съм по-добра от теб“ прикрива убеждението, че си се провалила или че другите биха те отхвърлили, ако знаеха коя си всъщност.

Несправедливост: „Не е честно, не заслужавам това!“ прикрива чувството, че непрекъснато си обвинявана от някого за нещо.

Арогантност: „Не си ми на нивото, за да се занимавам с теб“ изразява бутилиран гняв, а под него – дълбоко заровена болка.

Алчност: „Заслужавам повече“ показва чувството на празнота.

Отбрана: „Нападаш ме, заради това не те слушам“ прикрива чувството, че си недостойна за нещо и заслужаваш да бъдеш атакувана.

Вина: „Не е в мен грешката“ прикрива чувството, че се проваляш и се срамуваш от това.

Идеализиране на другите: „Съпругът ми ще бъде моят герой“ прикрива чувството, че си слаба и имаш нужда някой да се грижи за теб.

Предразсъдък: „Аз съм по-добра от вас“ прикрива това, че се чувстваш по-нисша от другите.

Ревност: „Ти ще ме предадеш“ прикрива собствения ти импулс да предадеш някого или чувство на празнота.

Ако успееш да идентифицираш истинското чувство, което те притеснява, признай го като кажеш „Виждам те. Ти ми принадлежиш“. Зад всяко чувство има история. Всяка травма, която някога си преживявала – от автомобилна катастрофа до предателство в любовта, от загуба на работата до физическото малтретиране – е оставила следа в сянката ти.

Може би твоята историята започва така: „Никога не преживях, че не ме приеха право в университета“ или „Чувствам се виновна, че взех пари от портмонето на майка ми“. Разбери какво те мъчи, приеми случилото се и си кажи, че имаш причина да го задържиш в сянката си. Старите ти чувства кръжат наоколо, за да те предпазят да не си причиниш отново същата рана. Но тези неща няма да се повторят отново, или определено не по същия начин.

Най-ярките ти черти според зодията, виж в галерията по-долу:

Галерия: Най-ярките ти черти според зодията

Виж всички снимки

►►► 5 прости решения на всичките ти проблеми

► Освободи се

Необходимо е да поемеш отговорност и да признаеш, че сянката ти е част от теб, но без да се идентифицираш единствено с нея и да виждаш само лошото в себе си. Негативното няма да бъде повече част от теб, когато опознаеш истинската си същност отвъд сянката и я приемеш.

Казвай си позитивни неща, за да се отделиш по-лесно от тъмното, например: „Мога да премина през това, няма да трае вечно“. „И друг път ми се е случвало, ще се справя“. „Няма смисъл да се търсят виновници“. „Мога да бъда търпелива. Ще се поуспокоя за малко и ще видим какво ще стане“. „Не съм сама – мога да звънна на някого, за да ми помогне да премина през това“.

► Спри да се самоосъждаш

Всичко, което осъждаме (в нас или в другите хора) е нашата сянка. Ако можеш да се погледнеш и да кажеш  „Всичко е наред, разбирам“ значи можеш да правиш две важни неща. Първо, спираш веднъж завинаги да се осъждаш и второ, позволяваш си да бъдеш тази, която си всъщност. Съчувствието е емоция, която сме склонни да проявяваме към другите хора, но забравяме да проявяваме и към себе си.

► Възстанови емоционалното си тяло

Всеки път, когато се появи някаква негативна емоция, замести я с нещо ново, което да възстанови емоционалното ти тяло. Решението е да си създадеш визия, която да допълваш всеки ден. Тази стратегия изисква да се научиш да бъдеш гъвкава; да заздравиш старите си рани; да очакваш най-доброто за себе си; да искаш да поемаш отговорност, да се променяш; и да следваш реалистични идеали.

Ако потискаш и отричаш аспектите от характера си, които не харесваш, те могат да станат източник на несигурност. Но ако ги опознаеш, те ще спрат да властват над теб и дори ще те презаредят със сила, която ще ти помогне да решиш кои свои качества искаш да развиеш, за да се превърнеш в човека, който можеш да си и с когото ще се гордееш.

Деби Форд е убедена, че след като откриеш и приемеш тъмната си страна, можеш да се отдадеш на всичко, което си искала и можеш да постигнеш целите си. Когато не използваш скъпоценната си енергия, за да се скриеш или избягаш от тъмната си същност, вече имаш яснотата и мотивацията, от която се нуждаеш, за да построиш непоклатимата основа на прекрасното си бъдеще.