Убий микробите по дрехите си!

Дори да миеш ръцете си старателно, да носиш маска и ръкавици и да дезинфекцираш телефона си, има един важен детайл, който може да пропускаш, и това са дрехите, които носиш, когато си навън.

 
 

Дори да миеш ръцете си старателно, да носиш маска и ръкавици и да дезинфекцираш телефона си, има един важен детайл, който може да пропускаш, и това са дрехите, които носиш, когато си навън.

►►► Каква е разликата между антисептик и дезинфектант

Истината е, че точно в този момент гладенето ще се превърне в едно от любимите ти занимания, тъй като високата температура и парата на ютията убиват бактериите и микробите по дрехите ти.

Защо е важно да гладиш дрехите и бельото си?

Гладенето на дрехите при висока температура убива всички бактерии и микроби, които се разпространяват по облеклото ти. Освен това то премахва всички неприятни миризми, тъй като перилният препарат невинаги е в състояние да остави свеж аромат, особено ако дрехите не са изсъхнали при подходящи условия.

Как да избереш подходяща температура?

Известно е, че водата завира при 100 градуса. При същата температура настъпва и дезинфекция. Най-често ютията се нагрява в диапазона от 95 до 205 градуса, така че повечето режими на гладене са подходящи за стерилизиране на тъкани. Дрехите, които са изработени от памук, лен и дънков плат, са най-издръжливи и могат да се гладят при температура до 200 градуса. Дрехите, които са изработени от басма, могат да се гладят при температури до 170 градуса. След това идват така наречените чувствителни тъкани: вискоза, която може да се глади при температура до 120 градуса, и коприна, която може да се глади при температура до 110 градуса.

Битката между класическата ютия и ютията с парен генератор

В съвременния си вариант класическата ютия е лека и компактна, а същевременно с това доста мощна и способна да работи при висока температура.

Ютията с парен генератор притежава едно основно предимство и това е водният резервоар, който е отделен от самата ютия.

Обикновената ютия побира в себе си средно между 250 и 350 милилитра, докато при парогенераторите това количество надвишава 2000 милилитра. Това позволява продължително гладене само с едно зареждане на резервоара.

За разлика от класическата ютия, парогенераторът заема доста по-голямо пространство и трябва да се обмисли внимателно позиционирането му по време на гладене.