С настъпването на есента и сезона на настинките и грипа е логично да се запитаме какво става с тренировките ни, ако си хванем някой вирус?
За фитнес ентусиастите сред нас прекъсването на планираната тренировъчна програма може да изглежда като катастрофа. Но ако все пак ти се случи да хванеш упорита настинка или вирус – трябва да знаеш къде да поставиш границата между упоритост и доброто здраве.
Ето защо, в тази статия ще ти дадем нужните насоки, за да направиш информирана преценка трябва ли да продължиш с тренировките, ако се разболееш, или е по-добре да си дадеш почивка.
ОК ли е да тренираш, когато си болна?
Накратко – може да бъде ОК, но всичко зависи от това какви са симптомите ти. Някои леки симптоми може да позволят умерено натоварване, докато други са сигнал да поставиш нещата на пауза и да се съсредоточиш над оздравяването си. Ето как да ги разграничиш:
При какви симптоми е безопасно да тренираш?
- Леки симптоми на настинка: Ако имаш само лека хрема или зачервяване в гърлото, може би няма нужда да отменяш всичко. Като груб ориентир – ако симптомите, които усещаш, са над шията ти – като леко запушен нос, малка хрема или лека болка в гърлото – щадящата тренировка може дори да ти помогне временно да ги облекчиш. Така че в този случай можеш да останеш активна и да направиш кратка разходка, лека кардио сесия или малко йога, които (поне временно) да отпушат носа и да те освежат. Но не прекалявай – избери нещо с ниска интензивност.
- Запушен нос: Да, запушеният нос може да е досаден, но не е причина да спреш тренировките напълно. Упражненията всъщност могат временно да отпушат синусите и да облекчат носа ти.
- Леко дразнене в гърлото: Болката в гърлото може да е сигнал за настинка, но ако нямаш температура или болки по тялото, можеш да правиш леки упражнения. Важно е обаче да се хидратираш добре – пий достатъчно вода или напитка с електролити, докато тренираш. И ако усещаш, че болката се усилва, може би е по-добре да спреш дотук и да си дадеш почивка.
При какви симптоми НЕ е безопасно да тренираш?
- Температура: Това е основен сигнал на тялото ти, че имаш нужда от почивка. Така че ако имаш температура, дори да е лека, остани си у дома! Температурата показва, че тялото ти се бори с някаква инфекция, а упражненията ще повишат допълнително вътрешната ти температура. Това не само ще влоши симптомите ти, но може и да забави възстановяването ти като цяло. Опитай се да се хидратираш и да дадеш на имунната си система време да се справи с инфекцията без да се подлагаш на допълнителен физически стрес.
- Честа/упорита кашлица: Имаш ли кашлица, която не спира? Това също е ясен сигнал да избягваш фитнеса. Кашлицата, особено когато засяга и гърдите, може да е индикация за инфекция на дихателната система, а последното нещо, от което се нуждаеш, е допълнително физическо натоварване. Освен това, ще предпазиш и другите хора в залата от вирусите, които едно непремерено юнашко изкашляне може да разнесе по тях.
- Стомашни проблеми като гадене, диария или повръщане са още един знак, че тренировките трябва да почакат. При тези симптоми губиш повече течности и електролити от обикновено, затова е важно да се фокусираш върху почивката и хидратацията си, вместо да ги затрудняваш още повече. А и кардиото на бягащата пътека по време на стомашен дискомфорт си е рисково занимание… Дай на храносмилателната си система ден-два за почивка и възстановяване и поднови постепенно тренировките си след като се почувстваш по-укрепнала.
- Грипни симптоми: Грипът не е просто лоша настинка – обикновено идва със силна температура, болки по цялото тяло, изтощение и понякога – дихателни усложнения. Опитът да тренираш по време на грип е като да гребеш срещу течението с повредено гребло – ще изчерпиш силите си много преди да постигнеш някакъв осезаем резултат и само ще забавиш възстановяването си излишно.
В заключение: Да тренираш или да не тренираш?
Дали да тренираш, или не по време на боледуване до голяма степен ще зависи от симптомите, които усещаш и как тялото ти реагира на тях.
Добро правило е така нареченото правило за „симптоми над шията“: ако симптомите ти са над шията – като лека настинка, запушен нос или болка в гърлото – може да е безопасно да правиш леки упражнения. Но ако симптомите са под шията – температура, болки в гърдите, проблеми със стомаха или силна умора – по-добре си дай време за почивка.
Но дори и при леки симптоми – ако ти самата не се чувстваш в кондиция за натоварване – наруши това правило и по-добре си дай нужната почивка, вместо да рискуваш да задълбочиш проблема.
Може да е разочароващо да прекъснеш програмата си, особено ако целта ти е отслабване и ти трябва всеки възможен метод да изгориш повечко калории. Но здравето е по-важно и когато тялото ти се нуждае от енергия, за да се възстанови от боледуване, прекаленото натоварване може го забави и затрудни в преодоляването на проблема и само да удължи мъките ти, вместо да ти помогне.
Вместо това – приеми тези дни като необходима кратка почивка, която ще те направи по-силна в бъдеще. Лека крачка назад, за да се засилиш и да скочиш напред след това!
Така че, следващия път, когато боледуваш и се чудиш дали да отидеш на фитнес или да се отпуснеш в леглото – си припомни, че малко допълнителна почивка няма да навреди на резултатите ти в дългосрочен план.
Пази се и бъде отговорна и към себе си, и към околните!
Вижте повече
3 бързи домашни тренировки, за да не губиш форма през зимата
Ходенето до фитнеса през зимата е приключение? Няма проблем. Грабни си тези лесни и приятни домашни тренировки!