|
Прекарали сте си страхотно вечерта, той е забавен, красив, има сладки трапчинки (и страхотно чувство за хумор)… чувстваш се невероятно в прегръдките му и… да, целувките му са зашеметяващи. Отиваш с него у тях, за да ти покаже котката си, сграбчва те в прегръдките си (с тези силни, секси ръце), разгорещявате се и… какво следва – как ще се предпазите, когато всичко крещи, че ще правите страстен секс?
М, да. Да се върнем в началото, защото е ясно, че моментът, когато си превъзбудена от идеята за предстоящия полов акт, който ще се случи в следващите няколко секунди, никак не е моментът тепърва да правиш информиран и добре осмислен избор кой метод за контрацепция да предпочетеш.
Затова ще започнем отдалеч, за да ти помогнем да си изясниш всичко предварително и да имаш възможността да се наслаждаваш на секса, без да мислиш дали грешиш, или не. Все пак опитът за контрол върху женската репродукция е доста стар и има много информация, която може да ти бъде полезна.
И така, както вече казахме опитът за контрол върху женската репродукция е толкова стар, колкото е и човешкото общество, но високоефективните и обратими методи съществуват малко повече от половин век, когато Карл Джераси и Грегъри Пинкас през 1960 г. създават първото контрацептивно хапче.
Любопитен факт: знаеш ли, че... първото контрацептивно хапче първоначално е било предоставено на FDA (Агенция за контрол на храните и лекарствата в САЩ) за одобрение като лечение на „менструални нарушения“, тъй като изследователите са се опасявали, че няма да бъде одобрен като контрацептивен продукт
(Данни от проведени изследвания за книгата „Раждането на хапчето“ на Джонатан Ейг)
С времето и напредването на науката контрацепцията се развива със сериозни темпове и възникват куп различни видове, които са ти известни и до днес.
Изследванията показват, че въпреки наличието на разнообразни възможности за предпазване (над един милиард двойки по света използват ежедневна контрацепция (от различен тип), резултатите са все още далеч от очакванията на СЗО и националните системи по здравеопазване.
За съжаление, данните посочени от The Alan Guttmacher Institute (2014) показват, че 25% от бременностите завършват с прекъсване и всяка година се регистрират нови 56 милиона прекратени бременности със съответните здравни и психологически последствия.
Важно е да споменем, че към настоящия момент актуалността на контрацепцията нараства значимо поради няколко причини:
► ясната необходимост от ограничаване на „епидемията” от аборти;
► новите тенденции в развитието на народонаселението;
► създаването на нови, обратими и високоефективни контрацептивни технологии;
► нарастващата актуалност на въпросите за човешките права и свободи в глобален мащаб;
► засилване ролята на профилактичното направление в медицината.
Любопитен факт: знаеш ли, че... през 1960 г. в САЩ е патентован първият комбиниран орален контрацептив, а една година по-късно се появява и първото европейско хапче. Освен чисто медицинските последствия, „хапчето” довежда до особен обществен и психологически феномен – затвърдява свободата на избор на индивида. Някои отъждествяват появата на антибебе таблетката като своеобразна тиха обществена революция.
Хормоналната контрацепция, от своя страна, представлява съвременен метод за предпазване от нежелана бременност чрез използване на синтетични яйчникови хормони – естрогени и/или гестагени. Коректното използване на метода се отличава с изключително висока степен на сигурност – 99,9% контрацептивен успех, както и с възвръщане на репродуктивния капацитет след прекратяването му.
Над 100 млн. жени във фертилна възраст по света използват системно този метод.
Според доц. д-р Елиан Рачев, дм към Университетската акушеро-гинекологична болница “Майчин дом” София, данните в глобален мащаб сочат, че в САЩ 25% от жените в детеродна възраст са избрали хормоналния метод за контрацепция, в Европа техният дял е средно около 25-30%, а в Холандия – до 60%. За България този дял е едва 3%.