Прочети това, преди да влезеш във Facebook отново, защото да имаш 764 приятели, е забавно, но някои неща може да повлияят върху репутацията, работата и дори върху личната ти сигурност.
Когато преди две години се регистрирах във Facebook, тази социална мрежа беше почти непозната в България и приятелите ми в нея бяха не повече от 15. От лятото насам броят им нарасна до 129 (при положение, че включвам само хора, които наистина познавам). Лека-полека „фейсът“ се оказа идеалният старт за деня ми – на първата чаша кафе проследявам кой-какво-къде. Така мога да държа хората около мен под око. Скорошни изследвания, които четох обаче ме наведоха на мисълта, че не само аз научавам какво правят околните, но и всеки от нас може да се окаже под прицел. Сайтове като Facebook и MySpace дават доста информация за теб, приятелите ти и любимите ти начини за прекарване на свободното време. Затова вече не е чак толкова странно, че работодателите, водени от желанието си да знаят колкото се може повече за теб, преди да ти поверят нещо сериозно, не разчитат само на сивито, но и небрежно написват името ти в Гугъл. Така че „Да си опичаш акъла” става поговорка, валидна и за виртуалния свят.
41% от хората във Facebook са имали контакт с непознат и са разкривали лична информация.
Ето защо намали снимките, които слагаш за публичен достъп... или изобщо не качвай нищо по-така онлайн. С други думи, не публикувай свои кадри, на които купонясваш яко. Ще се изненадаш колко често, дори просто от любопитство, хората те гугълват. Един мой познат мениджър човешки ресурси (по време на коледно парти и само защото беше минал границата си от три големи уискита) ми разказа как редовно проверява кандидатите за работа в интернет, преди още да ги е извикал на интервю. „Виждал съм как някои се хвалят колко много алкохол изпиват. Други пък имат съвсем различни данни за образованието си от тези, посочени в CV-то – в Atol.bg например. Когато директно ги попитам на интервюто дали не са учили в друго училище, те не могат да повярват, че съм ги хванал“, разказа ми той.
Друга често срещана грешка по отношение на социалните мрежи: много хора си правят профили само в забавните сайтове. Въпреки че MySpace и Facebook са определено успешни, професионалните уебадреси като LinkedIn също имат какво да ти предложат и вече стават все по-популярни. При тях водещото е какво работиш, а опциите за търсене те правят примамлива плячка за мениджъри, които могат да съберат данни за потенциални служители, без дори да излизат от стаята си. CV-то в такъв сайт е много полезно, а натрупването в списъка на приятелите ти на хора, с които си работила, те улеснява да разбереш кой къде е. Може дори да поискаш съвет за дадена компания, ако видиш, че някой от тях е минал през нея или - защо не? - да помолиш да те запознаят с полезен контакт.
И докато в професионалните страници трябва да си честна за биографията си, не толкова добра идея е да си прекалено открита в другите.
Подценяването на елементарното пазене на тайна може да е фатално. Не пускай нищо в твоя или в профилите на приятелите си, което не би искала някой работодател да види. Гадни коментари, прекалено разголени снимки или груб език са голямо НЕ, освен ако лошият характер не е в списъка с изисквания за новата ти позиция...
Естествено, има начин да минимизираш риска, без да превръщаш иначе забавните сайтове в игра на котка и мишка – бъди дискретна. Направи профила си максимално скрит, така че никой, който не е в твоя списък, да не може да го гледа или да чете за теб. Не искаш да изглеждаш твърде потайна и да пропуснеш възможности за онлайн приятелство и флирт? Има и друго решение – направи отделен свой профил, който да не може да се намира чрез търсене по име или имейл и да е с някакъв интересен прякор. Там споделяй веселите си истории. Биг Брадър винаги може да бъде надхитрен, стига да искаш...
Малко параноя не е излишна
Няколко грешки, които е добре да не допускаш
Често сменяш статуса си и всеки е наясно къде точно си
Статусите за забавен начин да показваш къде си и какво правиш. Само че като споменеш в кой клуб си довечера или че ще ходиш някъде през ваканцията, ти даваш информация, че къщата ти е свободна за набези. Параноично? Да, но пък е факт.
Включваш всеки
Не би казала на напълно непознат къде точно живееш, нали? Нещо подобно обаче правиш с приятелите си във Facebook - оставяш различни снимки, всекидневно информираш за настроението си, както и кои са приятелите ти. Ако не познаваш някого в личния си живот, помисли дали да го включиш в социалната си мрежа.
Избираш лесна парола
Не използвай презимето си, това на кучето си или нещо, което е лесно за отгатване. Ако го направиш, някой злосторник, когото познаваш, може много лесно да проникне в пощата ти, да се представя за теб и да ти свие номер, от който да ти се завие свят. Избери нещо трудно за налучкване като парола, за да си спокойна.