
Силовите тренировки често се свързват директно с големи, релефни мускули и когато става въпрос за отслабване, повечето начинаещи изобщо не се замислят за тях, а посягат директно към кардиото. И това важи с още по-голяма сила за дамите.
Но ако сега започваш с това начинаещи и не си сигурна как да подходиш към изгарянето на излишните килограми, определено трябва да включиш силови тренировки в програмата си!
Тренировките с тежести са съществен фактор във всяка тренировъчнапрограма за изгаряне на мазнини, а освен това значително укрепват и здравето. Всъщност, това е и основната причина да заложиш на тях – не просто, за да отслабнеш. Отслабването не винаги е равно на по-здравословен живот, тъй като много методи за отслабване по-скоро вредят, отколкото помагат (да вземем ограничаващите краш диети за пример).
Но не така стоят нещата със силовите тренировки – те са както ефективен подход за отслабване и оформяне на тялото, така и сериозен фактор в укрепването на цялостното здраве.
Ето защо, в тази статия ще научиш как точно силовите тренировки могат да допринесат за изграждането на по-ефективен, но и по-лесен за спазване тренировъчен план, особено в сравнение със самостоятелното кардио.
Силови тренировки за отслабване – защо да заложиш на тях?
Когато вдигането на тежести е част от цялостна тренировъчна програма с прогресивно натоварване, те постепенно ще укрепят и заздравят мускулатурата, като така ще повишат и силата, и издръжливостта ти. Тези предимства лесно ще се принесат и към спомагателните занимания, които може би искаш да включиш в борбата си с излишното тегло – като монотонно кардио, по-дълги разходки и други. Издръжливостта, изградена със силовото натоваране, ще ти бъде от полза и във всички останали аспекти на ежедневието.

Важно е обаче наистина да си осигуриш прогресивно натоварване в тренировките, за да има дългосрочен ефект от тях. Това означава плавно и постепенно да увеличаваш тежестите, с които тренираш, докато тялото ти се развива и успява по-лесно да се справи с тях. За да можеш да го поддържаш в постояен процес на натоварване, който го принуждата да се развива и оформя.
Именно затова, силовите тренировки с прогресивно натоварване оформят и цялостната фигура на тялото много по-добре, отколкото ако заложиш само и единствено на кардио. Вдигането на тежести насърчава така желания „тонизиран“ външен вид, който толкова от нас очакват като награда след дългите си диетични усилия.

Да, кардиото също изгаря мазнини, но не оформя и не стяга мускулатурата. Не и съществено. Ако отслабнеш значително само с кардио, много вероятно е тялото да изглежда слабо, но отпуснато и безформено. Ето защо, ако комбинираш ефективността на кардиото за изгаряне на мазнини, с ефективността на силовите тренировки да оформят и стягат мускулатурата, ще постигнеш много по-красива фигура.
Науката също е на страната на силовите тренировки
Макар че кардиото изгаря повече калории по време на самата тренировка, в сравнение със силовите упражнения, тренировката с тежести всъщност може да доведе до по-бързо отслабване в дългосрочен план. Защото значително увеличава допълнителната консумация на кислород до 24 часа след края на тренировката. А с нейното увеличение се увеличава и броят оксидирани (изгорени) калории от мазнини, които тялото използва като енергия за възстановяването си от тежкото физическо натоварване.
Кардио срещу силови тренировки – кой е по-ефективният метод за отслабване?
Може би вече виждаш, че когато сравняваме вдигането на тежести и кардио тренировките, с цел изгаряне на мазнини, картинката никак не е черно-бяла. В крайна сметка и двата вида тренировка са част от здравословния начин на живот и носят своите индивидуални ползи за тялото ти.
Не е нужно обаче да избираш между едното или другото. Напротив, силовите тренировки и кардиото работят чудесно в екип. Стига да се увериш, че кардио сесията винаги е СЛЕД силовата тренировка, а не преди нея. Или просто ги практикувай в различни дни.

А що се отнася до продължителността – постарай се да събереш силовата си тренировка в не повече от 45 до 60 минути време, докато кардио сесията не надхърля 30-35.
Тъй като ако прекалиш, с който и да е вид натоварване, ще подложиш тялото си на прекалено голям стрес за кратък период от време, а с това ще влошиш и възстановяването си.
Тайната и тук се крие в баланса!
Други фактори, важни за успешното отслабване
Разбира се, за изгарянето на излишните мазнини и изграждането на здраво и атлетично тяло е нужно доста повече от редовни тренировки… Други фактори от ежедневието също са изключително важни и трябва да им обърнеш внимание, ако искаш да постигнеш целта си успешно.
Става въпрос за качеството на съня, контрола над стреса и пълноценното хранене.
- Правилно хранене: увери се, че приемаш достатъчно калории, за да зареждаш тялото си с нужната енергия за възстановяване, но все пак и поддържаш лек до умерен калориен дефицит, като приемаш 10-20% по-малко калории, отколкото изгаряш през деня.
Можеш да сметнеш този енергоприем и енергоразход приблизително, с помощта на калориенкалкулатор. След което да ги коригираш постепенно, в зависимост от резултатите си. - Сън и възстановяване: влошаването на съня, както като продължителност, така и като дълбочина, може значително да наруши хормоналния баланс в тялото и да забави метаболизма на мазнините. Това ще направи изгарянето им много трудна и изтощителна задача. А и тренировките ти ще пострадат, тъй като влошеното възстановяване ще изсмуче силити и издръжливостта ти и ще направи прогресивното натоварване невъзможно.
Постарай се да си набавяш поне 7-8 часа качествен дълбок сън на денонощие, за да избегнеш тези рискове. - Контрол над стреса: хроничният стрес причинява непрекъсната циркулация на някои хормони на стреса (напр. кортизол), която може да предизвика глад за храни с високо съдържание на захар. Това може да повлияе негативно на усилията за контрол над теглото и да те отдалечи от целта. Ето защо е важно да отделяш време за почивка и приятни занимания възможно най-често, според възможностите, които ти предоставя ежедневието. Намери своят предпочитан начин да се разтоварваш от стреса и го практикувай редовно, за да избегнеш негативните последици.
Загубата на тегло, макар и здравословна цел за някои, не е мярка за здраве сама по себе си. Въпреки това, ако искаш да преследваш тази цел, силовите тренировки са по-ефективният метод, макар че кардиото може да изглежда като по-лесна и подходяща алтернатива. А за оптимални резултати, можеш и да комбинираш двата вида тренировки.
Извън физическото натоварване, сънят, контролът на стреса и правилната диета също са от съществено значение и не трябва да се пренебрегват. Обръщайки внимание на всички тези основни фактори за успешното, трайно и здравословно отслабване, ще си осигуриш и резултатите, за които мечтаеш!

Вижте повече
Отслабване за жени: 3 грешки, които да избягваш
Когато чуеш думите „отслабване“ или „загуба на мазнини“, какви са първите образи, които изникват в съзнанието ти?