Самотата не е враг!

Какво е автофобия и как да се справиш с нея?

 
 

Какво е автофобия и как да се справиш с нея?

Предполагаме, че ти се е случвало да прекараш страхотна вечер с приятели, а след това да останеш сама вкъщи и да усетиш чувство на тревога… от самата самота. Това е съвсем реален страх и се нарича автофобия или монофобия. Ако имаш такъв страх, колкото и нелепо да звучи – не си сама! Често този тип страх се свързва с отсъствието на любим човек и перспектива за самотен живот до старини, но ако осъзнаването на всички тези подробности не ти помогне по никакъв начин, тогава си струва да се вслушаш в съветите на специалистите.

Девизите на различните зодии, виж в галерията по-долу:

Галерия: Девизите на различните зодии

Виж всички снимки

►►► Не се поддавай на паниката!

Нормален ли е този страх?

Накратко, да. Ниското ниво на страх е дори добро, тъй като се счита за еволюционен отговор, който спомага за оцеляването на човека.

Как да разбереш, че това е истинска фобия?

Ако имаш нужда от наличието на други хора около себе си, за да се чувстваш в безопасност, дори и на места, в които не е проблем да си сама (например, у дома), тогава вече е добре да обърнеш по-сериозно внимание на нещата.

Веднъж или два пъти да се почувстваш така е нормално, но ако тези чувства на ужас, паника и дълбока тъга не те напускат изобщо, значи нещо не е съвсем наред. Често всичко това е придружено от болки в корема, главата, мускулите, както и безсъние.

От къде идва този страх?

Специалистите определят три основни причини:

• самата автофобия;

• последица от момент на нараняване, с който си се справила сама;

• паническо разстройство.

Как се отразява на отношенията?

Не много добре. Хората с автофобия често избират за партньори в живота си онези, които всъщност не харесват или се чувстват зле в тяхната компания, но за тях това няма значение – важното е да не бъдат сами. Освен всичко, автофобията засяга и отношенията със самия себе си. Възможно е да започнеш да мислиш лоши неща за себе си, самочувствието ти рязко да спадне, да започнеш да си представяш, че ще останеш сама...

Как да се справиш с него?

Вече знаеш повече за същността на страха си, така че не го пренебрегвай, напротив – обърни му повече внимание.

Задай си въпроси, чрез които да достигнеш до отговора защо си изпаднала в такова състояние.

Друга добра стратегия е да се разсейваш от неприятните мисли. Прави това, което ти харесва, без да си оствяш излишно време за размисъл.

Освен това можеш да опиташ с дихателни упражнения, медитация или йога, за да се научиш как да се отпуснеш и да мислиш за приятните неща.

Опитай да останеш сама за около 15 минути. Прави това в рамките на една седмица, след което увеличи времето до половин час. Вярата, че можеш да бъдеш сама, ще ти помогне да преодолееш страха си.

Но ако всичко това пречи на личния ти живот и работа, добре би било да се обърнеш към специалист.