Весели сватби, рождени дни под жаркото слънце в парка... Чува се звън на чаши с просеко, всички са извадили слънчевите си очила и гледат самолетни билети. Лятото изглежда като едно дълго парти, дошло заслужено след дълъг застой. Но понякога се чувстваме така, сякаш не сме поканени на това парти.
Измина едно десетилетие, откакто Лана Дел Рей изпя песента Summertime Sadness и оттогава всички видяхме, че това, да изпаднем в сезонна депресия и да се изолираме в самотата си, е не просто човешко и нормално, а може да ти донесе способността за самоирония и да събуди чувството ти за хумор. Но дали е полезно, че трендът „sad girl summer“ е толкова нормализиран? Дали не навлизаме в криза на менталното здраве?
Проучване на Служба за национална статистика (Office for National Statistics) открива, че един милион души от 16 до 29-годишна възраст изпитват „хронична самота“, докато въпросник на Cosmopolitan UK установява, че 96% сред читателите се сблъскват със самотата в някакъв аспект. 74% от участвалите във въпросника казват, че изпитват FOMO (от „fear of missing out“, страхът, че изпускаш от живота, докато всички около теб го живеят на максимум, бел. ред.) много повече през топлите месеци. 66% от читателите на Cosmopolitan UK се затрудняват да бъдат в социални ситуации и да създават нови приятелства.
„Всички живееха живот, който аз нямам“, казва 31-годишната Алекс за лятото си преди две години, когато осъзнава, че е толкова самотна, че няма „никакво желание за живот“. „Най-добрата ми приятелка живееше с мен по време на пандемията, но онова лято се изнесе с приятеля си. А пък аз тъкмо бях приключила връзка и, както и моята приятелка се изрази, за пръв път се чувствах сама.“
Алекс разсейва съзнанието си със социалните мрежи, за да запълни тази празнина, но това прави нещата по-лоши. Тя е HR мениджър от
Манчестър. Спомня си как скролва в безкрайния фийд, гледайки как всички около нея се социализират и се забавляват, докато тя не го прави. Изпитва силно чувство на ревност и тъга, заседнали в гърлото й. „Всички споделят най-добрите моменти от живота си, а аз – аз стоях на дивана вкъщи самичка.“
Нещата стават още по-депресиращи за Алекс, когато трябва да присъства на сватба, без да има +1 с нея. На сватбата е заобиколена от щастливи двойки и това я кара да се чувства изолирана от живота. „Самотата ме караше да се чувствам така, сякаш не съм достойна да бъда обичана. Като аутсайдер. Вярвах искрено, че никога няма да бъда в състояние да си създам нови приятели и да бъда във връзка.“
Въпреки че се чувстваме страшно изолирани в такива периоди, данните за
тези състояния сочат, че не сме сами в самотата си. А стереотипът, че тези
емоции засягат само възрастните, е опроверган. „Някои проучвания сочат,
че младите хора се чувстват дори по-самотни, отколкото други възрастови
групи, както и че жените обикновено се чувстват по-самотни от мъжете“,
казва Ан-Катрин Фет, лектор по клинична психология в City University
London. „За някои хора чувството на самота може да се засили през
зимата, когато няма достатъчно светлина, а активностите навън са
ограничени. И разбира се, тези чувства може да бъдат обострени за онези,
които страдат от сезонна депресия. От друга страна, някои хора се чувстват
по-самотни през лятото, когато предполагат, че всички останали се
забавляват, докато те не се социализират достатъчно и нямат весели
преживявания“, казва д-р Фет.
Бурята (на лятото)
В Cosmo проучването във Великобритания 86% казват, че тези чувства се отразяват на цялостното ментално състояние. „Самотата се асоциира с различни видове ментални проблеми, като депресия, тревожност, хранителни разстройства, психози и суицидни екстремни случаи“, добавя д-р Фет. „Връзката с менталното здраве е двустранна – лошото ментално здраве може да те изолира, а изолацията може да повлияе на него по същия начин.“ Ето защо разговорът по темата е от изключително значение. И въпреки че обществото ни прави огромни крачки в положителна посока, разговорите по темата не са никак лесни. Нещо, което 27-годишната Мади знае много добре. „Срамувах се да кажа на приятелите си“, казва тя. Мади е начална учителка в Нотингам. Самотата й докарва „мъчителна тревожност“ миналото лято и нещата ескалират дотолкова, че известно време не може да ходи на работа. „Чувствах се жалка.“ По същия начин 61% от читателките на Cosmo UK казват, че се срамуват твърде много, че да признаят, че са самотни. „Хората бяха шокирани“, добавя Мади. Отвън изглежда така, сякаш тя има всичко. „Приятелите и семейството ми не разбираха. Продължаваха да ми повтарят, че нищо ми няма, което ме караше да се чувствам така, сякаш чувствата ми не са зачетени.“
Алекс има сходен опит с разкриването пред хора – „Говорих с най-добрата си приятелка, а тя започна да изброява хубавите неща, които имам в живота си: къща, кола, добра работа“, споделя тя. „Но това ме накара да се чувствам още по-зле. Сякаш нямам право да се чувствам самотна, защото имам прекрасна къща... в която да гния.“ И двете обаче подчертават, че има объркване относно това какво значи самотата – и експертите са съгласни с това. „Самотата не възниква само когато някой се изолира. Появява се с присъствието на привидно добри социални отношения. Свързана е с вътрешното ти състояние“, обяснява д-р Фет. А това да не се чувстваш комфортно сам, е другият фактор, както подчертава психотерапевтът Шарнейд Джордж. „Ниското самочувствие и усещането, че не си достатъчно добър в това, което правиш, също оказват влияние“, казва той. Други отключвания на самота могат да дойдат от промяна в обстоятелствата – съкращение от работа, преместване в ново жилище, когато станеш родител... Принадлежността към маргинализирана и дискриминирана група също не е за подценяване.
За 24-годишната PR специалистка от Брайтън – Елиша, тежката част идва от очакванията на другите хора към теб. „В средата на 20-те ти години се чувстваш странно. Половината хора около теб ти казват да се установиш, а другата те насърчава да изстискаш всяка капка от младостта си“, обяснява тя. „Целият този натиск може да бъде доста изолиращ и да те накара да се питаш дали не трябва да правиш повече, дали се намираш на правилния етап в живота си, дали не изоставаш.“
Може да звучи очевидно, но всички тези три жени се съгласиха, че социалните мрежи засилват тези чувства. „Да, те вършат невероятна работа с това да ни свързват с хора, преживявания, нови места, храни, но е лесно да видиш подобни публикации и да се почувстваш изолиран от тези блага“, казва Елиша.
Лъч светлина
Според Алекс, Мади и Елиша приемането на самотата е първата стъпка. „Повратният момент дойде, когато реших да прегърна самотата“, спомня си Алекс, която разказа и за соловата си ваканция, на която отива
миналата година. „Непрекъснато се тревожех, че изпускам житейски
преживявания и опит, ако трябва да преживявам нещо сама. Затова реших
да променя това мислене и да отида на почивка. И изведнъж да съм сама,
не ми се струваше толкова лошо и самотно. Даде ми сила.“
По подобен начин Елиша започва да си поставя предизвикателства и да
предприема активности. Някои от тях тя описва като „най-добрите
преживявания в живота си“. „Купих си ВИП билет за тридневен музикален
фестивал и отидох сама. Беше невероятно. Взимам съзнателни решения
да се поставя в състояние, в което правя нещо сама, дори да се преместя
сама в нов град. Това е моят начин да поема по пътя на излекуването,
движейки се към независимост и любов към себе си“, казва тя.
И това не е всичко. Тя добавя, че не всички харесваме едни и същи неща и
това е напълно нормално. Но това не значи, че трябва да се ограничаваш
от тези преживявания и да ги пропуснеш. Можеш да им се насладиш сама
и то с единствения човек, който е винаги наоколо – ти.
Разбира се, за някои самостоятелно пътуване на фестивал е твърде голяма
стъпка, но има и по-малки такива, които можеш да предприемеш. Свържи
се със стари приятели и се виж с тях. Започни доброволческа работа за
кауза, за която гориш, където ще се запознаеш с хора със сходно мислене.
Експертите съветват да запълниш уикендите си с активности, които
обичаш да правиш. Отиди на разходка сред природата, посети локалната
галерия. И не се колебай да поискаш подкрепа. Обади се на организации и
горещи телефони, които предлагат разбиране, изслушване и консултация
за свързване с професионалист по менталното здраве.
Извън личния ти живот, имаме нужда от промени и в обществото на
съвсем друго ниво. „В Брайтън има много общности и групи, посветени на
обединяването на хора, които не съм виждала никъде другаде“, казва
Елиша. „Ще ми се да виждам още такива възможности в страната.“
Отпускането на правителствено финансиране за пространства за психично
здраве също е доста важно за всяка страна и може да бъде ефективен
начин за положителна и осезаема промяна. Дотогава д-р Фет напомня, че
и малките промени са наистина важни. „Самотата е комплексен феномен,
но всеки от нас може да говори за него, да бъде приобщаващ и съзнателно
да носи позитивна промяна в ежедневието си. Може да е обикновен акт
на доброта, да помогнеш на съсед, да отделиш време да изслушаш, да
дадеш съвет – това са важни и ценни неща.“ И ако почивката от
социалните мрежи ти се вижда уместна, не се страхувай да изтриеш някои
от тях, докато слънчевите дни не ти се струват по-малко обсебени от
всичко, което ти липсва. Ще се почувстваш освобождаващо.
------
За повече информация как да се справиш със самотата, посети
CAMPAIGNTOENDLONELINESS.ORG