|
Ето някои неща, на които да обърнеш внимание:
Продължителността на менструацията
Нормално е – Типичният диапазон на менструацията обхваща 22-рия до 35-тия ден и обикновено трае между 4 и 5 дни. Но не се притеснявай, ако при теб е малко по-кратък или малко по-продължителен. Ключовата характеристина на един нормален цикъл е редовността. Дори и да не е строго по нормата – например да ти тече един ден, да спре и след това отново да започне – е нормално, стига да е предвидимо.
Не е нормално – Менструация, която продължава повече от 7 дни. Твоят гинеколог може да ти предпише хапчета за регулиране на цикъла, да ти направи изследвания на кръвта, за да провери щитовидната ти жлеза или да провери за миоми, които трябва да бъдат премахнати.
Кръвотечението
Нормално е – Средната менструална кръв при една жена може да варира от 50 до 200 милилитра. Обикновено течението е по-силно през първите дни от менструацията, а след това става по-слабо. Кървенето ще бъде по-слабо, ако пиеш хапчета, предписани от гинеколога ти, а ако не пиете – може да се наложи да имате изключително тежък период един или два пъти в годината, което е нормално и възниква, когато тялото ти не е в овулация през този месец. Когато пропуснете овулация, това води до СВРЪХ произвеждането на хормона естроген, който прави маточната лигавица дебела, а менструацията по-неприятна.
Цветът на менструалната течност варира от светлочервен (когато течението е по-обилно) до тъкмокафяв (когато течението е по-слабо). Повечето жени забелязват и малки съсиреци в първите дни от менструацията.
Не е нормално – Не е нормално, когато един супер абсорбиращ голям тампон се накисне с менструална течност за час или два, не е нормално и когато ти се налага да си лягаш, омотана в кърпи. Ако тежкият кръвоизлив продължи достатъчно дълго може да доведе до анемия и дефицит на желязо в организма, което често се характеризира с умора, бледа кожа и недостиг на въздух. Виновници могат да се окажат и миоми на матката или полипи; еднометриоза – заболяване, при което лигавицата на матката се разпространява къ мдруго органи в таза и може да доведе до безплодие (лекува се с хормонална терапия, но в тежки случи може да се наложи операция); щитовиден дисбаланс; нарушения в кръвосъсирването – всички те могат да бъдат установени и лекувани от твоя лекар.
Спазми
Нормално е – Да чувстваш стягане или тъпа болка в долната част на корема или точно около таза през първите 2 дни от менструацията. Спазмите се дължат на хормона простагландин, причиняващ контракции за експулсиране на лигавицата на матката. Ето защо хапчетата, предписани от гинеколог, могат да помогнат: хапчето прави лигавицата на матката по-тънка, така че има по-малко тъкан и материал за изхвърляне и следователно по-малко спазми. Контрацептивните инжекции и имплантите изглежда, че работят по същия начин, но е хубаво да се избягват вътрематочните устройства и спирали, защото могат да направят болката и кървенето по-силни. Облекчи болката като вземеш болкоуспокояващи ( от тези, които се продават без рецепта) или нестреоидни противовъзпалителни наркотици като ибупрофен или напроксен – те атакуват директно източника на болката. За най-добри резултати изпий една таблетка в деня преди да ти дойде. В противен случай, глътни болкоуспокояващото веднага щом усетиш болка. Колкото по-скоро – толкова по-добре.
Болката може да бъде облекчена и от топли душове и вани (топлината успокоява и отпуска схванатите мускули), запазвайки нивото на стреса под контрол (опитай релаксиращи дейности като йога и медитация) и от оргазми. Сериозни сме!
Не е нормално – Да се превиваш от болка. Ако медитацията не прави болката по-поносима, веднага отиди на лекар. Кажи му, че не можеш да работиш и не издържаш на болката. Може да се наложи да те изследват за инфекции, които обикновено се лекуват с антибиотици, или да те изследват за еднометриоза. Рядко срещани причини за болка се оказеат полипи и маточни фиброми – неракови тумори, които могат да бъдат хирургично отстранени.
Подуването
Нормално е – Намали подуването на корема си, като избягваш солените храни малко преди и по време на менструацията си и прави редовно упражнения. Ако подуването не спада, а пиеш хапчета, поговори с доктора си за смяна на хапчетата.
Не е нормално – Ако подуването на корема ти продължи и след края на ментруацията. То може да бъде знак за непоносимост към лактоза или за синдрон на раздразнените черва – и двете могат да бъдат лекувани с диета или с медикаменти – или за наличие на маточни фиброиди. В някои редки случаи устойчивото подуване на корема може да бъде симптом за рак на яйчниците. Така че, ако подуването на корема ти в свързано със загуба на тегло, болки в гърба, загуба на апетита или профължителна умора, а някой от семейството ти е боледувал от рак на яйчниците, отиди на лекар възможно най-скоро!
Нямаш менструация
Нормално е – Ако си бременна. Направи си тест за бременност и провери. След края на бременноста също е възможно да пропуснеш няколко менструации, тъй като тялото ти още не се е възстановило от стреса.
Не е нормално – Ако не ти идва от 3 месеца и повече. Това може да бъде знак за нещо сериозно, например хормонален дисбаланс. Лекарят ти ще ти насрочи изследвания, за да открие каква е причината.
Ако си с наднормено тегло или си под нормата, това също може да забави менструацията ти. Имаш нужда от определено количество телезна мазнини за овулацията, тъй като естрогенът се произвежда от двата ти яйчника и от мастните депа. Ако си с наднормено тегло, тялото ти произвежда прекалено много естроген, което може да възпрепятства менструцията. В редки случаи липсата на менструация може да се дължи и на преждевременна яйчникова недостатъчност, при която физическото функциониране на яйчниците спира.
|