Прилошава ти по време на тренировка: вземи мерки

Замайване, ускорен пулс и прилошаване по време на тренировка – Какво да правиш?

 
 

Много мои клиенти (особено начинаещи) са ми споделяли за подобни проблеми. А предполагам и ти си изпадала поне веднъж в подобно състояние по време на тренировка? Затова реших, че е време да намерим заедно решението.

От Страхил Иванов

Чао, подуто коремче! 14 храни за плосък корем - в галерията долу

Галерия: 14 храни за плосък корем

Виж всички снимки

►►►Не пропускай тренировките с тежести. Ето и 5 причини, поради които да не го правиш

За щастие, замайването и прилошаването рядко са нещо опасно, но могат да бъдат и повод за притеснение. Те НЕ СА признаци на добра тренировка и нещо, към което трябва да се стремиш.

Защо обаче може да се почувстваш така?

1. Ниска кръвна захар

Ако тренираш на гладно (особено рано сутрин на празен стомах):

Основният източник на енергия по време на интензивни тренировки е гликогенът в мускулите. След сън запасите му в тялото са почти изчерпани. Тогава тялото започва да консумира кръвната захар (глюкозата) в кръвта. В резултат нивата й спадат и започва да ти се вие свят и да се чувстваш отпаднала, защото мозъкът изпитва глад за глюкоза.

►►►4 фактора за максимално добри тренировки

А и силовите тренировки на гладно са добър начин да игориш не мазнините, а чистата си телесна маса… Така че обърни внимание на този аспект в своята фитнес програма и измести тренировките в друго време от деня. Или, ако ти се налага да тренираш сутрин, то нека е поне 30 минути след лека протеинова закуска (суроватъчен протеин например) или направо 90 минути след основната ти закуска.

2. Дехидратация

Водата е важна не само за тренировката ти, но и за всеки един процес, който протича в тялото. Напълно нормално е да ти се вие свят и да ти прилошава, ако си постоянно обезводнена. Трябва да пиеш вода преди, по време и след тренировка. 500 до 1000 мл са добра отправна точка.

►►►Съвети за отслабване. Грабни си, който ти харесва.

3. Преяждане преди тренировка

Ако ти прилошава и ти се повдига, замисли се какво и колко си хапнала преди тренировката. Преяждането е една от най-честите причини за дискомфорт по време на тренировка, защото когато тренираме, кръвта се пренасочва от храносмилателния тракт към работещите мускули. Имаме храна в стомаха, но не можем да я преработим ефикасно.

За да избегнеш проблеми като гадене и подут корем, се храни поне 90 минути преди тренировка и не прекалявай с приема на въглехидрати в това хранене.

►►►5 начина да облекчиш мускулната треска след тренировка

4. Претрениране

Ако тренираш с тежести почти всеки ден от седмицата, тренировката ти продължава над 1 час и не си спомняш кога беше последният път, когато си взе пълен ден за почивка, нищо чудно, че ти се вие свят и ти прилошава. Добре е да имаш поне 2-3 пълни дни за почивка от тренировки през седмицата, за да можеш да се възстановиш достатъчно добре.

5. Рязко спиране на упражненията

Когато тренираш усилено, сърцето изпомпва по-голямо количество кръв към мускулите и периферните кръвоносни съдове се разширяват. При рязко спиране на натоварването, сърдечната дейност също намалява, но капилярите не могат да се свият достатъчно бързо. В резултат кръвното налягане пада и се чувстваш замаяна ... Затова винаги препоръчвам темпото да се намалява плавно – например, добра идея е да завършиш силовата тренировката с леко кардио и стречинг.

Практически съвети

За да обобщя казаното дотук напратко:

  • ⇒ Винаги влизай в залата добре хидратирана и продължавай да пиеш течности по време на тренировката.

  • ⇒ Ако денят на работа или вкъщи е бил заседнал и след това рязко се натовариш в залата, е нормално да ти прилошее. Затова преди да преминеш към упражненията с тежести, загрей добре с 5 мин. леко кардио и динамичен стречинг.

  • ⇒ Не се храни непосредствено преди тренировка – направи го 90-120 минути преди това. Ако все пак се чувстваш много гладна, може 30 минути преди тренировка да изпиеш доза суроватъчен протеин, който се усвоява много бързо.

  • ⇒ Не спирай рязко физическата активност. Вместо това завърши тренировката с кардио и/или стречинг.

Ако въпреки горните съвети продължава да ти прилошава по време на тренировка и тези епизоди се повтарят често, все пак се консултирай с личен лекар, защото причината може да е здравословна.

Бъди разумна, слушай тялото си и всичко ще бъде наред!