Приятелка с бившо гадже или още нещо...

Виж дали е нормално приятелството между бивши любовници и до какво водят такива неща!

 
 

Приятелство с бившите – доколко е нормално и не пречи ли на по-близкото общуване в нова връзка?

Семейният психолог на Cosmo и консултант по междуличностни взаимоотношения, ни разяснява ситуцията.

Ако има „свързващо звено”

Приятелството, поддържано от бившите двойки, е естествено само в случай, ако нещо свързва хората след раздялата. Това може да бъде дете или общ бизнес например, смята психоложката.

Най-често жените ревнуват от бившите, защото подозират мъжа си в изневяра. Заради емоциите си дамите често поставят жестоки ултиматуми на партньорите си. Това не винаги е правилно, защото резултат можеш да получиш само от слабите мъже, които са свиканали да се подчиняват. Нормалният мъж няма да е доволен от изискванията ти. Специалистката е съгласна, че действително има причина за ревност. Ако някога двойката е била свързана от силни чувства, то е напълно вероятно те да не са съвсем угаснали. И като гледа детето мъжът да си мисли все пак за бившата. Друга работа е, ако въпросната дама вече си има нова връзка или в семейството никога не е имало особена любов. Тогава няма повод за безпокойство.

„Борейки се” със съперницата, не ограничавай много строго мъжа.Тъй като все пак той не може да престане да се вижда с детето или да остави общия бизнес с бившата. Действай леко: можеш да плачеш, да се разтройваш, а също и да говориш за опасенията си. Можеш също много внимателно да му предложиш алтернатива. Например да не ходи при бившата, за да вижда детето у тях, а да го вземе при себе си през уикенда.

Новата жена трябва да е в пълно бойно снаряжение и да се постарае да „победи” бившата, ако мъжът все още не е равнодушен към нея. Трябва внимателно да изясниш какво му е харесвало в миналата връзка и какво не му е достигало. След това се постарай да дадеш на партньора си всичко, което му е необходимо: грижа, внимание и не на последно място секс.

Когато нищо не ги свързва

Ако няма „свързващо звено”, но мъжът все пак често си общува с бившата (или даже с бившите възлюбени), има повод за безпокойство. Нищо, че той на всички казва, че е останал в добри отношения след раздялата.

Нашата експертка по взаимоотношенията казва: „Такъв мъж дори не трябва да го наричаш мъж в класическия смисъл на думата. Това е нещо средно между мъж и жена, той е най-добра приятелка за всички. Или пък той е женкар, а ти за него си поредният резервен вариант. Голям процент е вероятността такъв мъж не просто да се вижда с бившите, а да се среща с тях за секс.”

Ако мъжът не се отнася приятелски със всички свои бивши, а само с една от тях, то тези отношения не са естествени.Какъв е смисълът да поддържаш една връзка, ако нищо не те свързва с човека? Да се посъветваш, да разкажеш за личния си живот? А как след това ще погледнеш в очите сегашната си любов?

Психоложката пояснява, че няма чисто приятелство между бивши. То винаги е основано върху нещо – или на неугаснали още чувства, или на някаква изгода, под която задължително разбирай нещо материално. Например на мъжа му харесва да си общува с бившата, защото тя му действа успокояващо. Но тогава изниква друг въпрос – защо партньорът ти търси утеха не при теб, а при предишната любов.

Изводът е такъв: общуването с бившите, когато няма какво да ги свързва, не е нормално. Трябва да се бориш с това.

Като за начало новото момиче трябва да изясни с каква цел мъжът ѝ се среща с бившата. Внимателно, без излишни емоции, няколко пъти „подхождайки” от различни страни, задай един и същи въпрос. Между въпросите трябва да мине известно време. Ако мъжът винаги дава един и същи отговор, то сегашната му половинка трябва да помисли, защо тя не може да даде на избраника си това, което бившата му дава. Необходимо е да се постараеш, за да оправиш ситуацията.

Ако ти дава различни отговори, то най-вероятно те мами. И по-скоро срещите с бившата му са основани върху секса. Можеш също така и да проведеш откровен разговор с мъжа и да му обясниш, че не ти е приятно да си общува с бившата. Възможно е твоят любим дори наивно да не е подозирал за това и заради теб да скъса с миналото си.

Интернет не се брои или...

Тук границата е много тънка и има различни сиуации.

Нашата специалистка е уверна, че ако мъжът обича половинката си, то няма да я нарани. Или ако види, че сегашната жена ревнува, ще се постарае да обясни ситуацията. Ще покаже чата, от който става ясно, че си пише с бившата доста рядко. Например просто се поздравяват за празници.

Друго нещо е ако мъжът отрича всичко, а вечер сяда сам пред компютъра и редовно си пише с бившата. И дори и да става дума не за реална, а за виртуална връзка, емоционално пак е с друга. С реална жена може да е например заради леглото или „манджите”.

Звучи комично, но при такова стечение истинската жена се оказва дори в по-неизгодна ситуация от виртуалната, с която мъжът живее мислено и споделя впечатления. Ако мъжът се държи така, значи му е скучно с новата му половиинка. Той не получава това, което е получавал от предишната си избраница. В такъв случай трябва да обръщаш повече внимание на мъжа си, за да отстраниш отначало, а след това и да замениш виртуалната приятелка. Само в никакъв случай не използвай упоритата тактика, ако става дума за нормален мъж, а не за инфантил. Строгостта може просто да доведе до раздяла, защото твоя избраник вече е предпочел да си общува с друга жена. И ако жената, която не е толкова добра по тази част, поставя условията си, мъжът ще се озлоби и ще каже: „Стига с истериите, не търси под вола теле”. Тоест той вече поставя стени помежду ви. Ако жената продължи да чука на затворената врата, то ще се сблъска с още по-голяма агресия.