Пречат ли тежките тренировки на месечния цикъл? Ето какво трябва да знаеш!

Знаем, че си супер жена, която не се страхува от нищо, особено когато става въпрос за тренировки. Знаеш точно какво искаш и притежаваш дисциплината и фокуса, за да постигнеш целта си!

И на фона на тази мотивация – изобщо има ли нещо, което да те спре по пътя към перфектното тяло? Ами... месечният цикъл, например?

Дори и най-отдадената и постоянна в тренировките си жена в даден момент трябва да се намери баланс между тях и този период от месеца, за да си спести нежелани главоболия в бъдеше…

Ти също трябва да подходиш така, тъй като прекомерно тежкото натоварване, макар и полезно за други части на тялото ти, може да се окаже доста стресиращо за репродуктивната ти система.

© iStock

Ето какво трябва да знаеш за тежките тренировки и влиянието им върху месечния цикъл:

Защо тренировките могат да повлияят на месечния цикъл?

Тренировките са страхотна дейност за тялото и ума, но като всяко нещо в живота, и те имат своята тъмна страна. Високоинтензивната тренировъчна програма може да предизвиква и някои нежелани промени в тялото ти, които, в крайна сметка, да се отразят и на месечния цикъл.

И защо така?

Роля тук играе една част от мозъка ти, наречена хипоталамус. Представи си хипоталамуса като „счетоводител“, който получава информация за енергийните запази и разходи в тялото ти и преценява дали можеш да си „позволиш“ да овулираш и потенциално да забременееш, или не.

Е, когато постоянно е подложен на сериозен физически стрес, свързан с огромно количество изразходвана енергията и още повече – когато калорийните му запази намаляват, при режим с калориен дефицит за отслабване – мозъкът може да прецени, че тялото няма достатъчно енергиен запас за второстепенни функции като овулацията и забременяването и започва да потиска производството на хормоните, отговарящи за протичането на тези процеси.

И така – оказва се, че ако тренираш прекалено тежко и особено – ако си в калориен дефицит в същото време – месечният цикъл остава на втори план и тялото ти преразпределя наличните си калории към функциите, които са му нужни, за да продължи да поддържа това натоварване.

Колко тежко е твърде тежко обаче?

Добре де, но ти все пак искаш да бъдеш силна, здрава и в супер форма, нали? Тогава къде е границата? Колко тежко е твърде тежко, когато става дума за тренировки и месечен цикъл?

Истината е, че няма еднозначен отговор на този въпрос, тъй като всяка жена е различна. Това, което за една жена може да е прекалено тежко натоварване, за друга може да е напълно нормално или дори недостатъчно…

Ето защо не трябва да разчиташ на общи препоръки за натоварването си, а да следиш как твоето собствено тяло реагира на натоварването, което поемаш в момента!

Ако започнеш да забелязваш неблагоприятни промени в цикъла си (като закъснение, по-кратка или по-дълга продължителност от обикновено, или пък още по-лошо – ако напълно изчезне) – е време да се замислиш дали не натоварваш тялото си прекалено много.

Калорийният прием също е от значение обаче! Ако искаш да отслабнеш и си заложила на прекалено голямо ограничение в калориите – дори и при умерено натоварване, калорийният дефицит може да се окаже прекалено силен и да предизвика загуба на менструация.

Общо взето – всичко тук опира до баланс! Не е нужно да избягваш тренировките или да се тъпчеш с храна, за да поддържаш цикълът си в норма. Но и не трябва да изпадаш в крайности с храненето и тренировките си, докато се опитваш да постигнеш целта си.

Кога да се консултираш с лекар?

Естествено – ако забелязваш някой от гореописаните симптоми или ако се тревожиш за цикъла си, най-добре е да се консултираш с лекар. Той може да ти помогне да разбереш дали тренировките наистина са причината за промените вцикъла ти, или има нещо друго, което трябва да се вземе предвид.

Гинекологът може да ти направи кръвни тестове, за да провери нивата на хормоните ти, и да ти даде съвети как да балансираш тренировките и храненето си отново, за да нормализираш месечния си цикъл. Ако се окаже, че наистина тренировките са виновни, лекарят може да ти препоръча да намалиш интензивността или честотата на тренировките, да увеличиш приема на калории или да промениш рутината си – зависи в какво се корени проблема.

Помни, че не е нужно да се отказваш от тренировките изцяло. Въпросът е да намериш златната среда и да се грижиш за тялото си по начин, който е устойчив и здравословен в дългосрочен план.

В заключение…

Тренировките са невероятен начин да се поддържаш във форма, но както във всяко нещо, балансът е ключов и при тях. Прекалено тежките тренировки могат да доведат до нежелани промени в месечния ти цикъл, но това не означава, че трябва да се откажеш от фитнеса.

Просто заложи на по-умерен подход. Макар и малко по-бавно – пак успешно ще постигнеш целта си, но и ще запазиш и здравето си в същото време.

Внимание!

Тази статия и има за цел да предостави обща полезна информация, но не замества професионалния медицински съвет! Ако имаш въпроси или притеснения относно месечния си цикъл или здравето си като цяло винаги се консултирай с лекар или квалифициран медицински специалист. Само те могат да ти дадат персонализирани съвети, съобразени с твоето здравословно състояние и нужди.

Как да функционираш нормално, когато си в цикъл

Вижте повече

Как да функционираш нормално, когато си в цикъл

Не е лесно да си в час, когато главата ти е в облаците.