Подготви се за здрава бъдеща бременност

Изпревари времето и подготви тялото си за здрава бъдеща бременност с помощта на Cosmo.

Стане ли дума за бебета, всеки има различна гледна точка по въпроса. Някои жени са избрали имена за неродените си отрочета още като са били на 16, други пък изпадат в паника, ако цикълът им закъснее с три часа. За повечето от нас, детето е това, което ще се случи „някой ден... когато съм готова“.

Каквито и да са възгледите ти, важно е да поддържаш добра форма, така че щом решиш да имаш деца тялото ти да е във възможно най-благоприятна кондиция. Трудно е да решиш кое е добро за теб, особено при наличието на смразяващи истории във вестниците – наскорошно проучване в Обединеното Кралство твърди, че до 2015 г. една на всеки три двойки ще се нуждае от лечение на стерилитет. Според други изследвания употребата на цигари, алкохол и други повишаващи тонуса вредни навици също биха намалили шансовете ти да бъдеш майка. Няма смисъл да си слагаш тези данни при сърце. Жените са природно устроени да имат бебета. Но все пак, има някои неща, които можеш да направиш за себе си, за да улесниш бъдещото си майчинство.
Забрави за заглавията, огледай се около себе си с огромна доза реализъм и прочети нашия наръчник „Как да се сдобиеш с подходящо за бъдещата ти бременност тяло“.

1. По колко пушиш?
На всички ни е ясно, че не трябва да се пуши по време на бременност, но знаеше ли, че цигарите освен това се отразяват и на плодовитостта ти? Когато пушиш, никотинът се абсорбира от тялото и достига до мястото, където се оформят яйцеклетките, а това може да спре развитието им. Предполага се, че дори една единствена цигара на ден е достатъчна за да повлияе на способността ти да заченеш. Няма точно определен брой на „разрешените“ пафкания, разбира се, но колкото по-малко пушиш, толкова по-лесно ще забременееш. Най-добрият съвет е да откажеш цигарите в момента, в който решиш да имаш дете, за да не получиш двойна доза стрес от отказването + притеснението бременна ли си или не.

2. На какво количество стрес си подложена?
Колко хиляди пъти си чувала за приятелки, забременели по време на почивката си? Причината не се крие само във всичкия секс по време на ваканцията, ами по-скоро в пълната релаксация. Стресът потиска възможностите ти да създадеш нов живот затова с падането на задръжките шансовете ти се повишават сериозно. Според скорошно изследване е доказано, че жените, подложени на стресови ситуации освобождават повече от „хормона на щастието“ окситоцин, за да  бъде неутрализирано напрежението. Голямо количество от този хормон в организма ти може да окаже лошо влияние над плодовитостта ти и то в дългосрочен план. В екстремни ситуации, нивата на стрес хормона пролактин са повишени, а от това може дори да не получиш месечната си менструация.
Ако си под ежедневен стрес, започни анти стрес терапии като упражнения за дишането, рефлексология, медитация или пък акупунктура. По този начин, когато настъпи моментът, ще бъдеш в добра психическа форма. Най-лесното решение - избягай от стреса като организираш романтична почивка на своето сладурче.

3. Пристрастена ли си към кафето?
Няма причина да пропускаш любимото си сутрешно кафе с мляко, но бъди внимателна, защото големите количества кофеин могат да ти създадат проблем с плодовитостта. Причината е, че той повишава нивото на захарта в организма. Ако се опитваш да забременееш, ограничи дозата до 300 мг на ден. Чаят съдържа количество кофеин колкото в половин кафе, има го и в колата и шоколада (особено в натуралния), така че бъди внимателна какво хапваш и пийваш. Добре е да се огледаш за безкофеиновите алтернативи.
 
4. Какво си хапваш?
Ненужно е да си вкарваш паранои относно храната, която поемаш от сега. Чили пиршеството, което си достави през уикенда няма да провали шансовете ти да станеш мама в бъдеще, ако през останалото време се храниш балансирано и поддържаш нивото на желязо в организма си чрез червени меса, зеленчуци и подсилени зърнени храни (ориз, ечемик, жито, овесени ядки и мюсли). Щом решиш, че си готова за предизвикателството на майчинството, обаче, ще се наложи да набавяш повече хранителни добавки към менюто си. Всяка жена, планираща бременност, трябва да поема 400 мг. фолиева киселина на ден, защото това помага на бебето да укрепне и предотвратява дефекти на плода. Препоръчително е също да си набавяш достатъчно количество цинк (от крехко месо, риба, тиквено семе), защото е много хранителен и ще ти помогне в забременяването. Същото важи за витамин С. Постарай се да приемаш поне 1000 мг витамин С и 30 мг цинк на ден.

5. Колко добре познаваш тялото си?
Хубаво е да се консултираш с личния си лекар, за да те информира относно медицинската ти история. Само така можеш да разбереш дали има нещо, което да намали шансовете ти да заченеш - диабет, анемия или някое неподходящо лекарство, което се е наложило да пиеш. Разбери дали си ваксинирана против рубеола (дребна шарка, морбили), защото тази болест може да причини сериозни проблеми на нероденото ти бебе. Ако имаш скорошни планове за забременяване и заминаваш на екзотична екскурзия в чужбина, пък, говори с джи пи-то преди да си правиш каквито и да е имунизации – някои ваксини могат да намалят шансовете ти да забременееш  за около три месеца.

6. Колко пиеш?
Сигурно ти звучи противоречиво: Има толкова инцидентни случаи на забременяване заради скъсан презерватив или забравена контрацептивна таблетка след тежка нощ, но всъщност честата употреба на алкохол и трудностите при зачеване са тясно свързани. Алкохолните напитки намаляват количеството на витамин В в организма, както и на минералите, които са ти нужни за здрава репродуктивна система. Повечето жени се въздържат от алкохола по време на бременност, но докторите препоръчват да го откажеш напълно, ако пиеш системно. Препоръчително е да пиеш не повече от една или две чашки на ден. Става дума за една малка чаша вино, недей веднага да приготвяш гигантските купи!
Според проучванията жените, които пият по-малко от пет чаши вино седмично забременяват два пъти по-лесно от тези, които приемат повече. Ако прекаляваш с алкохола, взимай добавки с витамин В6 – това може да повиши нивата на прогестерон в организма ти, един от най-главните женски репродуктивни хормони.

7. Здравословно ли е теглото ти?
Ако теглото ти варира от години може би най-после е време да помислиш малко за себе си. Подлагането на организма на крайни диети, може да доведе до трайно безплодие. Трябва да поддържаш индекса на телесната си маса (ИТМ = тегло в кг./височина в метри на квадрат ) между 19 и 25. Това е начинът на природата да подсигури хранителните изисквания на бременността. Ако твоят ИТМ спадне под 18, продукцията на естроген от организма намалява, с това може да прекъсне овулациите ти. Свръх теглото повишава риска от развитие на синдрома на поликистозни яйчници, друга причина за безплодие. Друг фактор е спортуването. Тренирай умерено, но не прекалявай, защото това може да доведе до нередовен цикъл.

8. Кога последно се изследва за инфекции?
При наличие на хламидия е достатъчно едно бързо лечение с антибиотици. Ако все пак не я излекуваш това може да доведе до бактериален вагинит и в крайна сметка до стерилитет. В повечето случаи хламидията няма симптоми, така че голяма част от жените разбират, че я имат едва, когато започнат да правят опити за забременяване, а до тогава положението може да е станало фатално. Ако както повечето жени и ти си имала полови контакти без презерватив (дори да е само веднъж) трябва да се изследваш. Бързо си уговори час за преглед при гинеколога!

Митове за бременността
Ето няколко неща, за които вече няма смисъл да се притесняваш...

Митът за интимния душ
Факт: Дамският душ и интимните дезодоранти понякога съдържат химикали, които  предизвикват алергии или възпаление, но те няма да намалят шансовете ти да станеш майка.
Митът за тампоните
Факт: Много жени се притесняват, че трайно са увредили организма си като са забравили тампона си вътре за по-дълго, но това няма нищо общо с репродуктивната ти система!
Митът за боядисването на косата
Факт: Бритни изпревари дори породата чихуахуа по разнообразие на цветове, а експериментите с косата й не я лишиха от възможността да бъде майка. И все пак някои жени прибягват до натурални продукти за боядисване през първото тримесечие от бременността си заради забавните слухове, че химикалите съдържащи се в боята могат да увредят плода.
Митът за компютрите
Факт: Въпреки плашещите истории, че дългото седене пред монитора може да доведе до помятане, няма реални доказателства, че  компютърът може да навреди на плода или шансовете ти да забременееш.
Митът за устройството за проверка на летището
Факт: Летищните детектори са на магнитен принцип, това не са ултравиолетови лъчи! Тези устройства не могат да навредят на тялото ти, а и са доста по-добър вариант от ръчната проверка.