Почивай с пълна сила

Бърз въпрос: Ваканция ли предпочиташ или повишение?

 
 

Бърз въпрос: Ваканция ли предпочиташ или повишение?​

В скорошно изследване повече от една трета от попитаните са отговорили, че предпочитат дни, пълни с май-тай и излежаване под палми, отколкото скок в заплатата. В такъв случай е странно, че повече от половината американци не са използвали отпуските си миналата година, оставяйки неоползотворени 658 милиона почивни дни. Данните са на Проект: Почивка, инициатива на Американската Туристическа Асоциация. Неправилно! Редица проучвания показват, че взимането на отпуска, без значение дали ще пътуваш в чужбина или ще се търкаляш на дивана вкъщи, може да подобри здравето, настроението, креативността и продуктивността ти. Затова извади календара, запази си време за теб и се подготви да се почувстваш страхотно.

Какво казва зодията ти за твоята кариера, виж в галерията по-долу:

Галерия: Какво казва зодията ти за твоята кариера

Виж всички снимки

►►► 10 знака, че имаш нужда от почивка

Превърни мечтаната ваканция в реалност!

Първо усети, че ти се полага

Почти 50% от поколението Y (родените след 1980) смятат, че жертвайки почивката си, ще впечатлят началниците си. Извънредна новина: да се правиш на мъченик не изглежда добре. Не мисли, че шефът ти е против ваканциите (може дори да се впечатлява от начина, по който ги организираш).  „Може да не го споделят, но открихме, че мениджърите подкрепят много почивките в своите екипи”, казва Кейти Денис, старши програмен директор в Проект: Почивка. Ръководителите държат на  позитивна работна среда и не желаят служителите да прегарят от работа, за което почивните дни могат само да помогнат. Нещо, което да запомниш: почивните дни са част от твоята компенсация. Спечелила си ги, затова не връщай това, което ти се полага.

Съобрази се с твоя човек

Непрекъснатото слагане на работата пред този, който слуша (иска или не иска) всичко за нея, означава по-малко възможности за създаването на приятни спомени заедно, предупреждава Мег Батерсън, психотерапевт и специалист по взаимоотношения. Никога няма да се намери „перфектното” време за почивка и синхронизиране на две схеми. То е доста по-трудно от правенето на една, но не е невъзможно. Седнете заедно и погледнете календарите си, особено дните около важни моменти в живота ви – лични празници или смяна на работата – резервирайте датите, дори и да са след няколко месеца.

Направи дълъг уикенд

Не ти стига само съботата и неделята? Както и със зеленчуците, всеки допълнителен е от полза. Вземи си няколко дена преди или след уикенда. И кратка почивка ще се отрази добре на здравето и спокойствието ти. Нито ще е малка, за да не ти стига, нито ще е дълга, за да се отпуснеш и да не можеш да влезеш във форма за работа. Най-добре се почива по средата на отпуската, затова използвай съботата мак-си-мал-но!

Спестявай

По-лесно е да се каже…Но е особено важно, ако си на граждански договор и нямаш право на платена отпуска. В такъв случай всеки ден, в който си на почивка, го броиш за ден, в който губиш от заплатата си. И това е така. Но не може без презареждане, затова започни няколко месеца предварително да заделяш седмично или месечно някаква сума в специална сметка за почивка. В някакъв момент ще се наложи и да поемеш допълнителни смени, за да излезеш на зелено. Свали си мобилно приложение, с което да следиш напредъка си, за да се мотивираш. И да е малка сумата, която си заделила, може да те окуражи в моментите, когато си мислиш, че тази година няма да почиваш.

Усети офис правилата

Преди да си направиш резервациите, обмисли разговор с колегите, които са от по-дълго време в отдела ти. Може да ти дадат добри съвети за най-подходящото време за взимане на почивка, кой да те замества, колко време предварително се заявява, как реагира шефът, когато види молбата. Попитай ги и колко дни подред е одобрено да се взимат, защото това са важни неща.

Супер готини офиси, които наистина съществуват, виж в галерията по-долу:

Галерия: Супер готини офиси, които наистина съществуват

Виж всички снимки

►►► Новият офис етикет

Сложи напомняния

Може да не искаш да придаваш излишна важност на пътуването ти (никой не обича самохвалците), но в действителност, подготвяйки мениджърите и колегите си предварително, правиш добро впечатление. Напомни им, като им изпратиш мейл със задачите, които има да се свършат, сложи им напомняне в календара и не забравяй да настроиш автоматичен отговор в пощата си. Подробни детайли от задачите си остави на колегата, който ще те замества, за да не се усети твоето отсъствие и да тече работата гладко.

Следвай неписани правила

Има доказателства, които показват, че проверяването на пощата и звъненето в работата е лоша идея, която може да намали ползите от отпуската, предупреждават специалистите. Затова направи максималното, за да си офлайн. Ако това ти е толкова трудно, направи си график, по който да работиш. Например, в 5 следобед отваряй и преглеждай пощата. По телефона звъни само от 12 до 13. Отговаряй само на неотложните мейли, адресирани до теб.

Почивай повече

Открий ново място

За да освободиш наистина ума си, отиди на място, на което не си била преди. Да разшириш кръгозора си и да виждаш нови неща е ключът към креативността и откриване на нови перспективи. Умственото провокиране може да ти помогне да започнеш работа с пълни сили, когато се върнеш.  

Прави каквото искаш

Иска ти се да се излежаваш на плажа цял ден… или да обикаляш забележителности с организирана група? Няма лоша дейност, когато става въпрос за оползотворяване на почивката. Експертите казват, че единственото, което има значение, е да следваш желанията си.

Живей за момента

Захвърли селфи стика, а защо не и телефона, за да се опиташ (наистина да опиташ) да документираш по-малко всеки един момент, особено по време на храненето. Изследвания показват, че колкото повече влиза в употреба телефонът на масата, толкова по-малко привързани се усещат хората, които са около нея. Сложи го в чантата и се наслаждавай на компанията, храната, свободата и всичко, което в останалото време на годината не е в такова изобилие.

Раздвижи ума си

Почивките ни карат да мислим различно. Това означава, че по време на отпуската може да ти се появят идеи или да намериш решение на работен проблем, докато пътуваш. Затова имай до себе си лист и химикалка, в случай, че те осени брилянтна идея. Този процес специалистите наричат „улавяне” и е чудесен начин за развиване на креативността, преди да се върнеш в работната среда.

Удължи настроението

Планирай завръщането си

Това означава да не започваш първия ден в работата след отпуска на максимална степен. Вместо това започни с четене на мейли през първия ден и наваксване с информацията. Ако можеш да отложиш всякаква сериозна работа поне до обяд на ден 1, ще е най-добре. Не можеш ли да си го позволиш, ела по-рано на работа, за да се „аклиматизираш” след почивката.

Стой далече от мрежите

Направи всичко възможно, за да устоиш на порива да наваксаш всяка публикация и снимка в социалните медии. Вероятността да не се е случило нищо драматично в твое отсъствие е много голяма. Използвай това, за да стартираш нови отношения с любимите ти социални мрежи. Това означава да ги поглеждаш два-три пъти дневно, за да върнеш личния си живот. Повтаряй след нас: „Аз мога да го направя“.

via GIPHY

Зареди работно си място

Спомняш ли си новите хоризонти? Не ги забравяй с помощта на малки сувенирчета, които да те подсещат за щастливите моменти. Сложи си нещо такова на бюрото, за да можеш да се връщаш мислено на хубавите и различни места от почивката ти. Това ще задейства креативността ти, която се унищожава от еднообразието. Сменяй ги редовно (редувай картички с химикалки и магнитчета). Колкото по-често правиш промени в средата, в която работиш, толкова по-добре ще се чувстваш.

Продължавай да се забавляваш…

…Преди, по време и след работа. Вкарай колкото се може повече активности от почивката си в ежедневието. Ходи на плуване преди работа, хапвай на въздух, разхождай се в края на деня сред природата. Прави всичко, което те кара да се чувстваш отпочинала (слушане на медитации и бъбрене с колеги се брои). Проучвания показват, че усещането от почивката обикновено избледнява до седмица, след като влезеш в работна схема. Поддържането на отпускарския дух може да удължи насладата ти – до следващото пътешествие.