Но едва ли подозираш, че някои от ежедневните ти навици всъщност може би допринасят повече за това подуване, отколкото другите, външни фактори.
Ето защо в тази статия ще разгледаме седем врени навика, които затормозяват работата на храносмилателната ти система и водят до подуване. За да разбереш как да изградиш хранителен режим, който ще намали подуването до минимум и ще ти помогне да държиш калориите под контрол.
Лоши навици, които водят до подут корем
1. Недостатъчно дъвчене:
Хващала ли си се да поглъщаш храната си набързо, без да дъвчеш добре? Дъвченето е първата стъпка в храносмилането, която разбива храната на по-малки, лесноразградими части. Когато не дъвчеш достатъчно, стомахът ти трябва да поема цялата работа, което често води до натрупване на газове. Опитай се да сдъвкваш всяка хапка по-пълноценно – това не само ще облекчи храносмилането и ще намали подуването, но и ще помогне на тялото ти да усвои повече хранителни вещества и ще направи режима ти по-пълноценен.
2. Бързо хранене:
Живеем в забързан свят, но когато става въпрос за хранене, скоростта не ти е приятел. Защото бързото хранене често води до преяждане, както и до поглъщане и задържане на повече въздух в храносмилателната система, причинявайки подуване и дискомфорт.
Затова, когато се храниш, трябва да е бавно и осъзнато. Така даваш време на мозъка си да подаде сигнал за ситост и по-бързо да потуша глада. Така ще намалиш и излишните калории, което си е бонус, ако се стремиш към отслабване. Пък и да не забравяме, че всяка хапка може да е още по-вкусна, когато отделиш малко повече време да ѝ се насладиш!
3. Неосъзнато хранене:
Ако се храниш, докато преглеждаш социалните мрежи, гледаш телевизия или работиш, тялото ти не е изцяло ангажирано с процеса на хранене. Това неосъзнато хранене бързо може да доведе до преяждане. И то често с храни, които не са особено нискокалорични... Затова по време на хранене основният ти фокус трябва да бъде върху храната. Така ще се почувстваш заситена с по-малко храна, без да приемаш такава в излишък. А това ще облекчи и храносмилането ѝ впоследствие, намалявайки риска от подуване и газове.
4. Недостатъчен прием на вода:
Не е тайна, че водата е от съществено значение за цялостното здраве и пълноценно функциониране на тялото. И това включва храносмилането!
Дехидратацията може да забави храносмилателната система, а това, естествено, води до стомашни проблеми, като запек и подуване. Приемът на достатъчно вода през деня помага на храната да се движи по-лесно през червата ти. А ако следиш калорийният си прием при изгаряне на мазнини – водата е безкалоричен начин да се почувстваш и по-сита и доволна, без да нарушаваш хранителния си режим. Всъщност много хора бъркат леката дехидратация с глад и това води до преяждане с храна, докато водният прием куца в същото време.
Така че следващият път, когато се почувстваш леко гладна, въпреки че си хапнала наскоро – опитай първо с чаша вода.
5. Прекалено много течности по време на хранене:
И въпреки че хидратацията е ключова, пиенето на твърде много вода или други течности по време на хранене всъщност може да затрудни храносмилането и да доведе до подуване, защото разрежда прекалено много стомашните сокове, които разграждат храната.
За да сведеш това до минимум, се опитай да пиеш по 1-2 глътки вода, вместо да се наливаш с нея, докато ядеш. Или, за още по-сигурно – остави приема на течности около 30 минути преди или след самото хранене.
6. Консумация на храни, към които имаш непоносимост:
Ако редовно се чувстваш подута, може би е време да се вгледаш по-внимателно в това, което слагаш в чинията си. Тъй като някои хранителни непоносимости (като тези към млечни продукти или глутен) могат да доведат до стомашни спазми, газове и подуване, но много хора дори не подозират, че имат такива.
Следи внимателно как тялото ти реагира на общи дразнители и обмисли промени в хранителния си план, за да избягваш храни, които евентуално не ти понасят. Тази проста промяна може да даде осезаема разлика в храносмилането, приема на калории и постигането на целите ти.
7. Късно хранене вечер:
Ако си склонна да хапваш късно вечер или да хапваш обилно малко преди лягане – стомахът ти се принуждава да работи извънредно, когато трябва да си почива. А дори и да не спиш – залежаването скоро след хранене също прави храносмилането по-бавно, водейки до подуване и дискомфорт. Особено на сутринта след късна, обилна вечеря…
Опитай се да приемаш последното си ядене поне два-три часа преди лягане, за да дадеш шанс на тялото си да преработи по-голямата част храната и да си легнеш с лек и спокоен стомах.
В заключение…
Променяйки тези потенциални вредни навици, не само ще намалиш подуването, но и значително ще улесниш храносмилането си и постигането на фитнес целите си, ако се стремиш към такива.
Като забавиш темпото, дъвчеш правилно, поддържаш хидратацията си (но в точния момент) и се храниш осъзнато, ще дадеш на стомаха си достатъчно време за почивка и ще позволиш на хранителния си режим да действа с максимален ефект. А и самото хранене ще стане по-удовлетворяващо и приятно занимание!
Вижте повече
3 здравословни рецепти, които ще преборят досадния подут корем
Ако искаш коремът ти да не се подува, докато си хапваш вкусно, чети внимателно...