Не разчитай само на кантара!

Как да следиш резултатите си по време на отслабване.

Когато се опитват да изгорят излишните мазнини, повечето хора разчитат на кантара, за да им покаже колко добре се справят с целта си. Но има и много други , по-точни и подходящи начини да се проследят резултатите от спазването на хранителен режим и тренировките.

© iStock

Разбира се, кантарът е най-лесният и бърз сред тях, но и най-подвеждащ вариант… Защото кантарът измерва всичко – всяка глътка вода, всяка хапка храна, тежестта на кости, мускули, органи, мазнини. Няма начин да разбереш с точност от какво е теглото, което натрупваш (което може да е само вода) или губиш (което отново може да е вода, а не мазнини).

5 полезни съвета за твоето мотивирано отслабване

Вижте повече

5 полезни съвета за твоето мотивирано отслабване

Преди всичко – поздравления! Ако четеш тази статия, най-вероятно искаш или вече се опитваш да отслабнеш и да подобриш здравето си, а поемането на контрол върху...

Ето защо, когато работиш за отслабване (а и за всяка друга цел) – по-добрият начин да проследиш напредъка си адекватно и да разбере как се справяш, е като използваш телесните обиколки за ориентир.

Измерването на обиколките е по-добър начин за проследяване на напредъка, защото придобиваш представа какво реално се случва с тялото ти – дали наистина изгаряш мазнини. Дали натрупваш тегло от мускулатура или вода.. и т.н. Това наистина е ценен инструмент за успех в целта, затова в тази статия ще обсъдим как да следиш обиколките си адекватно и да оценяваш напредъка си спрямо тях.

© iStock

Как да измерваш обиколките на тялото си правилно?

За да постигнеш последователност при измерването, се налага да спазиш някои прости правила. Трябва или да носиш вталени дрехи, или изобщо да не носиш дрехи, за да не влияят върху измерванията. Когато се измерваш сама, застани изправена със събрани крака и остани отпусната, без да се напрягаш, да стягаш стомаха или да държиш крайниците под напрежение.

Може да използваш гъвкав шивашки метър или да си вземеш автоматичен, който се пристяга по обиколките на тялото и прави измерването по-лесно.

За да си сигурна за обиколките, вземай всяка обиколка поне по два пъти и ако има разлика – запиши средната стойност от двете измервания за нея.

Ето и няколко по-конкретни насоки кои части на тялото е добре да измерваш и как точно:

  • Корем/талия: Застани със събрани крака и изправена, но с отпуснат торс. Прекарай метъра през кръста си и около пъпа (като минава през него или 1-2 пръста по-нагоре). Опитай се да измериш най-широката част на талията си, като отделно от това измериш и най-тясната и запишеш двете отделни мерки и разликите в тях спрямо последното измерване.
  • Ръце: Застани права с отпусната тази ръка, която ще измерваш. Намери средната точка между рамото и лакътя на тази ръка и прекарай метъра там, около бицепса, за да измериш обиколката на ръката си.
  • Прасци: Измерват се в най-широката им част, обикновено малко над средата на крака между коляното и глезена.
  • Гърди: Изправи торса, без да се изпъчваш напред. Прекарай метъра през гърба и под мишниците си, като се стараеш да не провисва. Измери обиколката на гърдите, като метърът трябва да е непосредствено под сгъвката на мишницата, малко над най-широката част на гърдите. Тъй като измерваме самия гръден мускул, а не размера на гърдите. Тази обиколка дава и добър ориентир за изчистването на мазнините от гърба, тъй като той също влиза в нея. Така че, ако забележиш спад в нея, не се притеснявай непременно за смаляване на гърдите. Вероятно изчистваш излишно тегло и от гърба.
  • Ханш: Измерва се най-широката част на дупето, като метърът обикновено минава през средата му. Използвай огледало, за да се ориентираш допълнително. Увери се, че метърът отново е успореден на пода и не провисва.
  • Бедра: Измерват се в средната точка между долната част на дупето и задната част на коляното. Но може да използваш и най-широката част на бедрото за ориентир.
Отслабване за жени: 3 грешки, които да избягваш

Вижте повече

Отслабване за жени: 3 грешки, които да избягваш

Когато чуеш думите „отслабване“ или „загуба на мазнини“, какви са първите образи, които изникват в съзнанието ти?

Какви промени да очакваш в обиколките на тялото си с напредване на времето?

Съставът на тялото на всеки от нас е – колко мазнини, мускули и други тъкани имаме – е различен и се променя с течение на времето в зависимост от начина на живот и дейностите, които извършваме, както и от процеса на стареене.

В процеса на отслабване, тялото ти ще губи мазнини отвсякъде, но областите, които съдържат излишни мазнини, отнемат повече време да се стегнат. Не можеш да контролираш къде точно да изгаряш мазнини, тъй като процесът е комплексен. Затова и не трябва да се опитваш да го правиш, с прекомерно натоварване за определена зона от тялото например. Няма смисъл. Просто се довери на режима и тренировките си и остави природата да свърши останалото.

Друга важна особеност на отслабването, за която трябва да знаеш, е, че можеш да изгаряш мазнини и да стегнеш тялото си без непременно да видиш разлика на кантара. Това е така, защото докато изгаряш мазнини, е напълно възможно да развиеш и оформиш малко и своята мускулна маса. Която също има обем и тегло. Разликата е, че за същото тегло, като мазнините, мускулната маса ще заема доста по-малко място върху тялото ти. Теглото й може да се повиши, докато това на мазнините спада, и дори да изглежда, че на кантара разлика няма, то визуално и при вземане на обиколките, тя ще е ясно изразена, тъй като мускулатурата е по-стегната и прибрана тъкан от мазнините и с оформянето й се оформя и цялостната фигура на тялото.

В допълнение към измерванията на обиколките, промените в тялото си можеш да следиш и с калориен калкулатор, в който можеш да вкараш стойностите от измерванията на теглото и обиколките си и той ще сметне процента подкожни мазнини и активно тегло (плътност на кости и мускулатура), с което разполагаш. За да направиш още по-ясно съпоставяне с резултатите от последното ти измерване и да прецениш дали се справяш добре, или програмата ти има нужда от промяна.

Така че, без значение каква е целта ти – не вярвай само на кантара, за да прецениш дали се справяш добре. Той често подвежда и може да те разочарова излишно. Обърни нужното внимание на промените на тялото си и ги проследявай с по-прецизен метод за оценка на резултатите, за да знаеш със сигурност, че усилията, които полагаш, наистина дават резултат! Успех!

Мечтаеш за мускули? Ето какво ти трябва

Вижте повече

Мечтаеш за мускули? Ето какво ти трябва

    Как да си изготвиш хранителен режим за покачване на мускулна маса? Основния принцип, който трябва да спазиш при храненето, ако искаш да...