
Отчаяните опити да не се разкъсваш между горещите крайни срокове, личните въпроси, здравето ти, времето за хоби и всичко останало... те отдалечават от баланса в живота и подреденото ежедневие. Но разговорите за хармонията и намирането на златната среда в надпреварата между работата и личен живот, за щастие или за съжаление, не спират, щом си затвориш очите, а продължават да ти напомнят кое е наистина важно - в публикации в социалните мрежи, съвети от близки и внезапни мисли преди сън.
Е, вече не е възможно да обвиняваш факта, че всичко "някак си се формира от само себе си", което означава, че е време да вземеш живота в свои ръце и да "завъртиш" колелото на баланса.
Какво е това и как ще помогне да поставиш всичко в главата си "на правилните рафтове"?
Какво представлява колелото на баланса?
Колелото на баланса е един от методите за анализ на текущото състояние на живота, „мигновен разрез“, изобретен от Пол Дж. Майер (легенда в областта на поставянето на конкретни цели, лидерство и мотивация), считан за един от основателите на такава посока като личностно развитие.
Колелото е кръг, разделен на определен
брой сектори. В класическата версия има
шест от тях (семейство и дом, финанси и
кариера, саморазвитие и образование,
тяло и здраве, общество и култура, духовно
развитие и етика), но в съвременната
версия може да има повече сектори: можеш да добавиш например хобита, обучение
и други области от живота. Днес по-често
се използва вариант на колелото, където
има най-малко осем области: кариера,
пари, здраве, приятели, семейство,
развитие, отдих, условия на живот...
По правило трябва да актуализираш колелото на баланса на всеки шест месеца или година, така че оценките за всеки сектор да не остареят и да отразяват реалното състояние на нещата.
Как да си направиш колело на баланса?
Първата стъпка е да вземеш решение за
броя и името на секторите. След това
начертайте кръг върху лист хартия, като
го разделиш на сектори и или нарисувай още девет кръга вътре в основния кръг
- от по-голям към по-малък, или раздели всяка линия, отделяща секторите на
единадесет равни части („тирета“ на
всеки ред в този случай ще бъде десет).
След това номерирай централната
хоризонтална ос от едно до десет, като
започнеш от центъра, и не забравяй да дадеш име на всеки сектор. Ако
желаеш, може да оцветиш колело си за баланс (но това няма значение и влияние
на резултата).

Когато колелото е готово, можеш да преминеш към най-важната част - оценката. Всяка област от живота в кръга трябва да получи от една до десет точки и да го направи възможно най-обективно - в крайна сметка само ти ще видиш колелото, така че не трябва да се притесняваш какво мислят другите. И за да имаш върху какво да надграждаш, представи си всяка една от сферите в нейното най-добро, идеално проявление - нека този идеал съответства на "десет".
Какво друго може да помогне?
Задай си въпроси: колко комфортно се чувстваш на работа и у дома, страда ли връзката ти с приятели, боледуваш ли от дълго време? Това ще помогне да се получи честна оценка за всеки сектор и като основа можеш да вземеш следния шаблон:
• от нула до три точки - състоянието на жизнения сектор е в ход, необходимо е незабавно да се започне решаване на проблемите;
• от четири до седем точки - изискват се малки, понякога точкови промени чрез постепенна, усърдна работа;
• от осем до десет точки - всичко е стабилно и дори отлично, не са необходими корекции.
Важно! Когато работиш върху колело за баланс, е по-добре да оставиш перфекционизма настрана. Невъзможно е да имаш "десет" във всеки сектор, но не трябва да се разстройваш от това - някъде определено успяваш повече.
Как да изчислиш правилно резултатите?
След като оцениш всички сектори, свържи точките (зададеният резултат е точката) в кръг - по този начин ще получиш нещо като диаграма и ясно ще видиш кои области от живота ти са ясно продънени и кои не. След това вземи под внимание секторите с най-ниски резултати и анализирай: защо си ги оценила по този начин и какво можеш да направиш по въпроса?
Важното на този етап е ясният план. Първо, трябва да си поставиш ясна цел - какъв резултат ще ти донесе чувство на удовлетворение и комфорт в тази област? Второ, определи какви действия трябва да се предприемат за разрешаване на проблемите? Трето, постави си ясна времева рамка - колко време ще отнеме?

Вижте повече
22 неща, които удължават или съкращават живота
Най-пълният списък с добри и лоши навици.