Може ли СЕКСЪТ да е липсващото парче от пъзела за твоето здраве?

Добра храна, фитнес, здрав сън… секс? Разследваме колко важен за здравето е сексуалният живот. Ще ти предложим съвети и трикове, за да влезеш отново в играта.

Снимки: iStock

© iStock

Какво значи за теб „да се погрижиш за себе си“? За някои това значи йога, дълга вана, ранно лягане. За други това са хранителни вечери, изпотяване във фитнеса, среща с приятели. Но забравяме ли ключово парче от този пъзел?

Сексуалното здраве, за което сега се говори все по-често, е фундаментален елемент за здравето ти, също като съня, храната и движението. Но за какво точно говорим и защо е толкова важно?

„Няма точна дефиниция за сексуално здраве. Това е просто да правиш информирани избори, да се отървеш от срама и да постигаш сексуално удоволствие и удовлетворение. Сексът може да подобри качеството ти на живот“, казва Кейт Мойл, секс терапевтка и авторка на книгата The Science Of Sex: Every Question About Your Sex Life Answered. „Сексуалното здраве не опира до това колко често правиш секс или колко често стигаш до оргазми, а да имаш комфортна, удовлетворяваща връзка със секса и идеята за него – и физически, и психологически. Сексът, така, както ти го разбираш.“

Секс грижата е новата грижа за себе си

Една от най-големите пречки пред сексуалното ни здраве е, че с напредването на възрастта, сексът се усеща все повече като табу. Има стереотип, че сексуалното ни желание намалява с възрастта. Освен това женското сексуално удоволствие е често пренебрегвана здравна тема. „За много жени най-честото чувство, свързано със секса, е срамът“, казва Кейт. „Живеем в общество с култура, която изпраща много негативни послания и наративи за секса, които диктуват норми и оформят себевъзприятието ни, което често води до негативно мислене, сравняване с другите.“

Но времената се менят. Жените подкопават остарелите възгледи и вече има по-холистичен подход към нашето здраве и благополучие. Днес сме по-решени да потърсим помощ. Затова все по-често женските нужди и желания са засягана тема и се позволява това да бъде фокус. Оказва се, че менталните и физически ползи излизат отвъд спалнята. Проучване открива, че сексът провокира много хормони, които те карат да се чувстваш добре. Благодарение на секса в мозъка се отделят и химикалите, наречени допамин и окисоцин. Стресът намаля, а след акта обикновено човек се чувства релаксилан и щастлив. Сексът те сближава с партньора ти и дори подобрява качеството на съня ти и кръвното налягане. Междувременно оргазмите свиват същите онези мускули, които свиват упражненията за тазовото дъно, и проучванията са установили, че имат мощни болкоуспокояващи свойства. Те също така могат да допринесат за поддържането на здравето на половите органи, помагайки за предотвратяването на симптомите на вагинална атрофия например (която се оказва, че повлиява 80% от жените по време на менопауза), а увеличеният кръвен поток от редовни оргазми може дори да подобри състоянието на косата и кожата ти. Но ползите от сексуалното благополучие не идват само от секса с партньор.

Въпреки че има срам и около темата със соло удоволствието, си струва да знаеш за ползите му. В едно проучване 75% от жените казват, че самозадоволяването влияе положително на живота им. „Соло сексът има много предимства, независимо дали си необвързана, или имаш партньор“, казва Кейт. „Собственото ти удоволствие е правилно и с него създаваш важна връзка с тялото си.“ Тези теми вече имат лейбъл „сексуално здраве и добър живот“, а не биват скрити в уредите, които откриваме в сексшоповете. Всъщност вече можеш да закупиш такива уреди и от скъпи магазини за луксозни стоки. Сесил Гасно, бранд директор на марката Smile Makers, която е съсредоточена върху женското сексуално здраве, вярва, че тази промяна носи голяма полза за жените на средна възраст. „Последните ни данни установиха, че две трети от жените на възраст над 40 години казват, че сексуалното здраве е важно за тях, но само 52% от тях чувстват, че са го постигнали“, казва тя. „Но достъпността на тези продукти в лъскавите магазини може да промени това.“

Стъкленият таван на секса

Нов сексуален доклад от Hims & Hers (forhims.co.uk) твърди, че имаме още много да работим по тези теми. Установено е, че 82% от анкетираните мъже над 40 са били сексуално активни през последния месец, в сравнение със само 65% от жените. Противно на убеждението, че жените искат по-малко секс от мъжете, същият доклад установява, че 80% от жените на възраст на 45 години или отгоре, които не са били сексуално активни, не са доволни от този факт. Това е един невидим „стъклен таван“, който кара много жени да се чувстват като в капан. Каква е причината за това разделение? Една от тях е, че сексуалното здраве представлява пречка за жените на средна възраст. Проучване, публикувано в Journal of Public Health установява, че 83% от мъжете имат „добро сексуално здраве“, но тази цифра пада драстично, защото при жените процентите са 52. Чуваме често за ерективната дисфункция, като проблем, може би защото влияе на плодовитостта, но вероятно има много повече проблеми, изпитвани конкретно от жени, които традиционно не се споменават толкова често. Сред тях са липса на интерес към секса, трудност за стигане до оргазъм, вагинална сухота, липса на удоволствие – много от тези неща са повлияни от намаляването на естрогена в тялото, което се случва при менопаузата.

Съществува и проблем, наричан „orgasm gap“ или с други думи – несъразмерността при оргазмите при жените и мъжете. Приблизително 10% от жените никога не стигат до кулминация и по-вероятно е това да е така, защото не са имали партньори, които да се интересуват от удоволствието им или защото самите жени не са се чувствали комфортно да се опознаят физически. Някои може да страдат от травми и негативни преживявания, вариращи от сексуално насилие, до налагането на религиозни табута около секса, които влияят на удоволствието. Но това не значи, че жените на средна възраст трябва да се примиряват с проблемите – може да се направят толкова много неща, които да ги решат и да подсигурят удовлетворяваш, пълноценен сексуален живот. „Сексът е неразделна част от живота ни и цялостното ни благосъстояние. Дълго време се опитахме да го разделяме от здравето и да се отнасяме към него по различен начин от другите здравни области. Но вярването, че сексуалното здраве не е важно, е една от големите причини хората да трябва да се борят за сексуалния живот, който желаят“, казва Кейт. Всъщност едно проучване на Университета в Манчестър установява, че онези, които са били активни през 70-те си години, съобщават за повече удоволствие, отколкото когато са били на 50. Никога не е твърде късно да се насладиш на силата на свързването с тялото ти, да отделиш време в грижа за себе си, която е свързана само с това да ти достави удоволствие.

Как да се погрижиш за сексуалното си здраве

Също като упражненията, здравословното хранене и другите области на здравето, само защото знаеш какви са ползите, не значи, че няма пречки към целта. Уморени сме. Заети сме. Понякога това да се настроиш за секс, се усеща като задача, а не трябва да е така. Да не говорим, че връзките, здравният ни статут – всичко се променя и носи своите предизвикателства. Всички тези фактори може да значат, че това да съживиш сексуалния си живот, може да бъде отегчително, особено ако напоследък не си била активна. Затова помолихме експертите за съвет.

Потърси помощ

Ако изпитваш болка по време на секс, говори с гинеколог. Също така, ако имаш ниско либидо, но не и проблеми във връзката, трябва да говориш. Това да не искаш секс, може да е свързано с различни състояния – болести на сърцето, диабет, депресия, недостатъчна активност на щитовидната жлеза. Либидото може да бъде засегнато и от някои медикаменти. Ако партньорът ти е сред онези един от пет мъже във Великобритания, които страдат от еректилна дисфункция, вече съществува лечение.

Приоритизирай

Както всичко оставало, нашият сексуален живот изисква старание, така че увери се, че намираш време за интимност. Експертите казват, че това да планираш, не е знак, че си провал в задачата, а тъкмо обратното – доказателството, че сексуалният ти живот е важен за теб, което само може да те прави по-уверена. За да направиш това, измисли ден и време, които са удобни и за двама ви, и го сложи в календара. Но бъди гъвкава, когато опираме до интимност – мисли за удоволствието и без излишно напрежение. Плановете може да се менят.

Действай по свой начин

Отърви се от всички идеи за това „какво трябва да правиш“. „Нашите желания са уникални за всеки от нас, като индивид, а също така и се променят с времето, така че няма един-единствен подход към секса, който да назовем като правилен“, казва Кейт. Може да харесваш секс без пенетрация, може да имаш нужда от повече близост и докосване – прави това, което те кара да се чувстваш добре.

Потърси помощ за менопаузата

Лечения, като например локален естроген, могат да помогнат за облекчаване на вагиналната болка и дискомфорт. Също като Хормонозаместителната терапия (ХЗТ), тестостеронът може да бъде полезен при ниско либидо в някои случаи, въпреки че не е широко достъпен за симптоми на менопауза и според някои проучвания има странични ефекти. „Освен, че лекувам симптомите на менопаузата, давам домашни на клиентите си“, казва д-р Шазади Харпър, водещ лекар по менопауза. „Понякога им казвам да слушат еротични приложения, да използват масажни масла, да експериментират със самостоятелна игра преди акт с партньора. Трябва да възстановиш доверието в тялото си.“

Проведи тези разговори

Започни дискусии с думи, като: „Чувствам се, мисля, нуждая се от“. Правейки го, поемаш отговорност за себе си и избягваш това да ти каже, че го обвиняваш, ако използваш „ти“. Фокусирай се върху други начини за свързване с човека – поглед, докосване, смях. След това надграждай.

Не забравяй за лубрикантите

Ако сухотата е проблем, лубрикантите са много потребни, но сега има и други опции. „Овлажняваме лицето си, тялото си, защо не и вагините си?“, казва д-р Харпър. Harper Clinic предлага лубриканта Harper The Vacial, който е предназначен за ежедневна употреба. Boots Vaginal Moisturising Gel пък предлага успокояване на раздразненията, щипането и дискомфорта.

Усети вибрацията

„Повечето компании за секс играчки са традиционно създадени от мъже и, обикновено, мъжете са най-редовните им клиенти, но това се променя“, казва Ема Ричардсън-Джерард от Knude Society – там всичко е насочено към жени. „Виждаме покачване с 20% при жените над 50 години за изминалата година.“ В момента се създават по-тихи, извити вибратори, които разполагат с множество скорости и вибрации, така че да откриеш кое е най-добро за теб. Можеш да се спреш и на клиторни стимулатори, които са чудесни не само за солова игра, но и за такава с партньора ти.

Бъди любопитна

Вече съществуват множество апликации, подкасти, базирани на научни данни, които разбиват табута и подобряват женското здраве.

DIPSEA

Разказването на истории се среща със сексуалното здраве. Тази апликация е създадена от жени и е за жени. Там можеш да намериш еротични аудио истории, както и експертни секс съвети – като техники за комуникация, които може за бъдат полезни, ако влизаш в нова връзка.

FERLY

Базирана на наука и терапевтични методи, тази апликация се фокусира върху менталното и сексуално здраве, използвайки три основни програми: култивиране на желание, секс след травма, увереност в собственото тяло. Всичко става с помощта на когнитивна терапия.

Подкаст THE SEXUAL WELLNESS SESSIONS

Водещата Кейт Мойл е експерт, който дискутира всякакви теми от здравни притеснения, като вагинизъм, до еректилна дисфункция и психологически проблеми, водещи до ниско либидо и преоткриването на секса след диагноза, като рак.

Имаш нужда от още помощ?

Ако смяташ, че имаш нужда от професионална помощ и имаш по-комплексни проблеми, като например да се насладиш на пенетративен секс, ниско желание, то се свържи със секс терапевт. Секс терапията не се покрива от здравното осигуряване, така че вероятно ще трябва да отидеш на частен лекар. Винаги чети какви са дипломите на лекаря и дали специализира в сферата. Добре проучи при кого отиваш и потърси препоръки.

Знаеше ли, че?

Някои изследователи смятат, че вибраторите, подобно на секса, могат за помогнат за повече овлажняване в интимната зона, както и да стимулират клетките, произвеждащи колаген във вагиналната стена, да станат активни отново, обръщайки промените, настъпили по време на менопаузата.

При хетеросексуалните връзки 95% от мъжете казват, че винаги постигат кулминация по време на секс, в сравнение с жените, от които само 65% стигат до оргазъм.