Това е, защото около 80% от милениълите мъже, с които говорихме по повод на това проучване, страдат от еректилна дисфункция – и това засяга двата пола по всеки възможен начин.
Мъже с посивели коси, седящи на удобни дивани, четящи сутрешен вестник през очила с диоптър или гушкащи с разбиране жените си, докато пред тях стои чаша каберне. Това са снимките, с които през последните 20 години се илюстрираха хапчетата за подобряване на ерекцията. Така тези снимки може да се каже, че показват кои мислим, че са хората, които имат нужда от лекарства за ерекция – мъже в пенсионна възраст.
Но напоследък започнаха да се появяват реклами в социалните медии на такива хапчета, създадени от специализирани мъжки брандове, като Roman и Hims. И въпреки че младите основатели на тези компании твърдят, че таргет групата не са всички онези гаджета до 30 години, които виждаш в Tinder, очевидно е, че именно младите мъже са тези, които се визират, когато се говори за еректилна дисфункция и за хапчето, което ще помогне за справяне с проблема.

Това може да означава само едно: много повече са милениълите мъже, които имат този проблем, отколкото си мислим. Затова Cosmopolitan се зае с проучване, питайки над 500 жени и мъже на възраст от 18 до 38 години дали имат #PenisProblems – и резултатите доказаха, че сме прави. Като за начало, докато последните проучвания показваха, че от ЕД страдат от 1% до 10% от мъжете под 40 , нашето проучване сочи, че 80% от попитаните мъже са имали проблем с втвърдяването поне веднъж в живота си.
Разнищихме основно проблема, за да разберем какво убива моментът на наслада и как да вземеш нещата в свои ръце, ако и (по-скоро) когато това се случи и на теб.
Всичко е в главата му (имаме предвид горната)
Нещото, което 26-годишният Джеймс знае със сигурност, е, че не му става, когато прави секс с момиче за пръв път. Не няма общо с това колко е привлекателен той за нея. Това е класически случай на притеснения от представянето, причинено от неговите лични страхове колко странно и неудобно може да бъде преживяването – което, естествено, се обръща срещу него.
Междувременно за Майкъл (26 г.) не притеснението от представянето е това, което му пречи, а вярването, с което е расъл: сексът трябва да е запазена територия за двама души, които са влюбени. Той вече е далече от тази идея, но пенисът му не е, затова малкият му приятел омеква всеки път, когато се забива с някоя, в която не е влюбен.
И двамата – и Джеймс, и Майкъл, идеално се вписват в профила на милениълите с ЕД: физически здрави мъже, с функциониращи правилно пениси, които имат случаи на еректилен дефицит, свързан с психологически проблеми, а не физиологични (последните са характерни за мъже в напреднала възраст). Изследователите и медицинската общност са наясно с този специфичен проблем, който имат младите мъже, казва д-р Ландън Трост, уролог в Mayo Clinic. „Проучванията, направени сред мъже под 40 години, ясно показват, че има психологични състояния, като депресията и безпокойствието, които са в по-високи нива, отколкото в други възрастови групи“, казва той. И както той обяснява, депресията и безпокойствието са две неща, които милениълите преживяват в по-висока степен, и могат да направят по-сложно и трудно за мъжкия мозък да отговори на стимулацията, което занижава нагона или предизвиква проблеми, свързани с ерекцията. Когато тези психологически капани се появят в момента (разбирай в леглото), те задействат в мозъка му процес, който изпраща съобщение на пениса да се изключи. В този смисъл безпокойствието от представянето, предизвикващо ЕД, е доста сходно на това, което жените изпитват, когато нашите мисли по време на секс правят трудно да останем възбудени и/или да стигнем до оргазъм. За добро или лошо, на нас не ни личи, поради липса на физическо, нагледно доказателство, когато това става.
Галерия: Лед, телефон, огледало: 17 начина да достигнеш оргазъм
Ако твоят човек се провали в онзи важен момент за връзката ви, когато спите заедно за пръв път (в проучването на Cosmo повече от половината от мъжете, които имат ЕД, казват, че е станало, когато са го правили с нова партньорка), имай предвид, че това е вероятно психологична реакция.
Още една психологическа спънка: започва да омеква, когато се покачи степента ви на обвързване. Всъщност, ЕД се появява често при младоженците – има го напрежението да станеш семеен мъж плюс очакванията от секса при първата брачна нощ, казва д-р Трост – даже си има име: Синдромът на медения месец. А проучване, публикувано в списанието Translational Andrology and Urology, показва, че веднъж след като мъжката увереност е стигнала своя пик, той започва да се притеснява дали това ще се случи пак и това напрежение води до безкраен кръг на фиксация в ерекцията.
Факт: Наистина проблемът не е в теб, а е в него
Важно е да не приемаш появилата се ЕД лично. Въпреки това, когато му омекне и чуе „не е заради теб“, е трудно да го повярваш. Например Ерин, 22 г., се е опитала, наистина се е опитала, сексът с Дрю да се случи. Първият път ерекцията му умряла точно преди да правят секс и тя импровизирала, правейки „наистина дълга“ орална любов вместо това. Но липсата на твърдия му пенис била притеснителна. „Това никога не ми се беше случвало със секс партньор, затова аз бях като, „ОК, той просто не си пада по мен“, казва Ерин.
Когато се повторило, тя го споделила с няколко приятелки, които й разказали, че и на тях им се е случвало. А според нашето проучване, повече от 75% от жените са имали секс партньор с ЕД поне веднъж – което е шокиращо висок процент. Най-често жените описват как са се почувствали в момента, в който това е станало, с една дума „засрамени“. „Нещо като, „Ох, очевидно правя нещо не както трябва, ако не мога да го възбудя достатъчно, за да правим секс“, казва Лена, 24 г., чийто секс партньор започнал да губи ерекцията си няколко месеца след началото на „връзката“ им.
И се получава кръговрат, в който мъжете усещат тези лоши вибрации. Както Джеймс казва, партньорката му неправилно е разтълкувала неговите спорадични „провали“ като нейни грешки, а това го е стресирало най-много. „Това е огромна част от психологическата страна на проблема“, казва той. „Чувствам се виновен. Не искам тя да се чувства зле“.
В случая с Лена – Крис започва да прави иронични, депресиращи самокритики, като „Ако пенисът ми проработи“, и да и казва, че ще я разбере, ако не иска да го вижда повече. Неговото ниско самочувствие, свързано с ЕД, се превръща в по-голям проблем от основния.
Колкото до Ерин и Дрю, неговото настроение се променя драматично след втория път, в който не му се получават нещата и омеква. „Започна да говори за останалите момичета, с които е спал, и как това друг път не се е случвало, защитаваше се по всякакъв начин“, казва Ерин. „Аз казах: Прибирам се вкъщи, ти си тъпак.“
В такива случаи да говориш с приятели или терапевт може да ти помогне да помниш, че не си сама в тези преживявания – и по-важното, че ЕД е мъжка реакция, а не твоя грешка.
Движение нагоре и…надолу
Притеснително, напрегнато, емоционално…ЕД знае как да убие желанието на всички участници. Когато се случи на теб, д-р Трост съветва да запазиш спокойствие и да опиташ с всички сили да избегнеш разпитването на партньора си дали ти си причина за омекването му.
Вместо това спрете замалко опитите да правите секс в класическия смисъл и му кажи, че искаш да се полигавите, забавлявате, но не, за да му стане по-бързо твърд, а заради самото прекарване, съветва Натали Голдбърг, секс терапевт в Лос Анджелис, която специализира в терапии на еректилната дисфункция. Ако това е някаква случайна забивка, поясни му, че не разчиташ и нямаш нужда от възбуден пенис, за да си изкарате добре, казва Голдбърг. Винаги можеш да правиш орален секс или ръчна стимулация, защото най-лошото е да седиш като пън.
Ако ЕД се случи на гадже или съпруг, питай (извън спалнята) дали е говорил със специалист. Само 15% от мъжете са го правили, според нашето проучване – но посещение при лекар може да се окаже най-простото решение. Например, ако ЕД на твоя човек е психологически проблем, докторът може да го препрати при терапевт, който ще работи с него и ще изчисти нещата, заради които му пада. Или може да му предпише адекватни лекарства, които да са конкретно за неговия случай.
След това, за да се възстанови настроението, когато сте между чаршафите, Голдбърг предлага да отделите достатъчно време за ласки и подготовка преди самия секс. Опитайте да се фокусирате върху предиграта, да се усетите и наслаждавате на всяко докосване. „Това ще помогне да сте по-чувствени, по-интимни и по-отпуснати в това релаксиращо преживяване“, казва Голдбърг. Това ще помогне на тялото му да намали стреса от страха да му омекне, да спре фиксацията му, че няма да стигне до ерекция, и ще му донесе самочувствие да даде най-доброто от себе си, когато дойде важният момент.
В дългосрочен план най-доброто, което можеш да направиш за проблемите на ЕД, е да „останеш в настроение и да преместиш фокуса от това да възбудиш партньора си“, казва Голдбърг. Експериментирай с нови еротични сценарии и ситуации, като да правите секс в различни стаи, обличай различно бельо или играйте роли. О, и не ограничавай всичко до предиграта (това важи за всички двойки, не само за които имат проблеми с ЕД). „Колкото повече разширявате кръгозора си за секса, толкова повече секс ще правите“, казва Голдбърг.
Главите горе
Докторите определят ЕД като „постоянен и/или повтарящ се“ проблем с ерекцията, но нашето проучване обхвана и еднократната ЕД – защото и един път стига, за да се изплашите и двамата.

Има ли аномалии на пениса?
Рядко срещано е, но има мъже, които смятат, че пенисът им е „по-малък“, отколкото е нормално, което води до проблеми с ерекцията. Аномалията на пениса е проблем, който се появява в мозъка и прилича на аномалиите в тялото по това, че кара мъжете да гледат на напълно нормалния си пенис като на нещо разочароващо, казва Джъстин Лехмилър, доктор в Kinsey Institute. В повечето случаи мъжете с този проблем сравняват пениса си с тези, които виждат в порнофилмите, казва Лехмилър, затова и смятат, че са им малки. Ако не се овладее, този проблем може да накара мъже с абсолютно нормални по размер пениси да избягват секс и интимност от страх, че техният пакет не е достатъчно голям. Разговор с терапевт може да помогне.