Любопитни факти за Хелоуин

6 любопитни фактa за празника, за които със сигурност не знаеш.

 
 

6 любопитни фактa за празника, за които със сигурност не знаеш.​

Хелоуин е модерната версия на Сауин, един от ключовите келтски празници по случай приключването на събирането на реколтата. На коя дата се празнува Хелоуин? По традиция от 31 октомври до 1 ноември, в нощта срещу Вси Светии. В наши дни денят по-скоро прилича повече на маскарад в стил Тим Бъртън – планина от сладки, страховити костюми и щури партита, но всъщност същността на Хелоуин е, че това е един от най-силните дни в годината по отношение на езотериката. Той е пълен със символика, традиции и магия.

20 ретро Хелоуин костюма, които наистина ще те изплашат, виж в галерията долу:

Галерия: 20 ретро Хелоуин костюма, които наистина ще те...

Виж всички снимки

►►► Любопитни и забавни факти за Хелоуин

Любопитен факт 1: в древни времена Хелоуин се празнувал почти седмица

Сауин сред древните келти бележи края на жътвата и прехода към „зимен режим“. Древните вярвали, че е необходимо да се празнува свършената работа в голям мащаб, да се правят крупни жертви и тогава студеният сезон ще премине с минимални загуби. От гледна точка на съвременния календар подготовката за празника започвала на 28 октомври. Хората си набавяли много алкохол (червено вино, медовина, бира), пшеница за пресен хляб, месо, зеленчуци от последната реколта, както и сезонни сладкиши като ябълки и ядки.

Хората вярвали, че колкото по-богата е трапезата, толкова по-безопасно ще бъде зимуването. Нощта на Сауин се празнувала от 31 октомври до 1 ноември. Жреци, шамани, магьосници и вещици са използвали празника за ритуали, поставяне на защита и различни магически практики.

Според вярванията на келтите и древните славяни се е вярвало, че именно в нощта на Хелоуин или на Велес светлите сили отстъпват място на тъмните, колелото на годината се завъртало и започвал черният сезон. Ето защо в празничната нощ на всички души на мъртвите било позволено да посещават близките в подлунното царство и се споделя трапезата с тях.

Любопитен факт №2: същността на Хелоуин

Същността на Хелоуин е да се изгради мост и да се направи връзка, позволяваща общуването с починалите предци. За да могат душите на предците да намерят пътя си към дома, роднините на специален олтар подреждали сувенири и портрети на починалия. В тяхна чест се подреждала и масата, вратите на къщата и портите в двора се оставяли отворени цяла нощ, както и дворът на родовата къща, който се покривал с цветни листа, есенни цветя и т.н.

Цялото семейство се събирало на масата и всеки разказвал новини от изминалата година. Когато няко не можел да присъства, роднините говорили вместо него. Това било необходимо, за да могат духовете на предците да се зарадват или да помогнат на наследниците на рода. Ако имало починал член от семейството, трябвало да се изгори част от празничната вечеря на клада, чийто огън се добивал по чист начин (чрез триене или от искра). Такава жертва стопляла душите на починалите и вдъхвало надежда за по-светло бъдеще.

Хелоуин вдъхновение за твоя маникюр, виж в галерията по-долу:

Галерия: Хелоуин вдъхновение за твоя маникюр

Виж всички снимки

►►► Тест: Какво чудовище си ти

Любопитен факт №3: обличането в страховити костюми има за цел да изплаши злите духове

Страшен грим и страховити костюми за Хелоуин вече се считат за пропуск за парти. А според легендите - това е било истинска необходимост. Хората вярвали в злите духове и много се страхували от тях и тъй като всички души н амъртвите се лутали сред хората в нощта на Хелоуин, лесно можело да се случи нещастие. Затова жителите на града боядисвали лицата си и обличали страшни костюми, за да "минат за свои". Те смятали, че по този начин ще предпазят себе си и семействата си от проклятия и ще изплашат злите духове.

Любопитен факт №4: три традиции за празника

Сауин, Хелоуин или Нощта на Вси Светии - имат три общи традиции. Първо, преди празника всички вярвали, че трябва да се пречистят и да се освободят от дълговете си. Затова къщите и навесите били добре почистени, всички боклуци изхвърлени и изгорени. Второ, хората се опитвали да покажат уважение към предците си. За периода на Хелоуин кавгите били забравени, враждите прекратени, всички се опитвали да се похвалят с постиженията си на глас и да си кажат добри неща, за да не ядосват духовете. Трето, последните приготовления за зимата се извършвали с пълна пара.

Любопитен факт №5: огънят - ключов елемент от празника

Огънят винаги е играл специална роля в празничната нощ. Хората вярвали, че зимата е пълна с мрак и студ, и затова преди настъпването на черната половина на годината се обръщали към светлината за последен път. Навсякъде горели огньове, върху които в древни времена на Хелоуин се принасяли човешки жертви, а след това и животински. Според традицията в огъня се изгаряло от всичко по малко – всеки трябвало да дари нещо от себе си, доколкото е възможно, за да получи амулет и защита за зимата. Въглища, пепел и изгорели кости на животни от празничния огън ставали талисмани.

Любопитен факт №6: символът на празника не беше тиква

Тиквите са били използвани като "фенери" доста по-късно във времето. И първоначално за тези цели се използвали ряпа, гнили картофи или цвекло, тъй като зеленчуците били евтини и в изобилие. През последните триста години, когато празникът мигрира в Америка, започват да издълбават фенери от тикви за Хелоуин. Между другото, именно от тиквите идва и легендата за Джак о'Фелтърн - мързелив, но хитър фермер, чиято душа самият дявол не можал да открадне.