Какво става с тялото ти, когато си на екстремна диета

Лекарите говорят, ние НЕ гладуваме.

 
 

„За няколко дни ще съм само на диня“. Познато обещание. Минаването на екстремна диета (до 700 ккал. дневно) е често срещан феномен по това време от годината.

Времето прекарано по басейни и плажове се увеличава, а увереността ни, че изглеждаме като Кендал Дженър по бански, слиза под нулата (ако някога е съществувала). Докато не се събудиш една сутрин, с решението да минеш на изключително строг хранителен режим.

Стресирана си? Виж какво трябва да хапваш, за да се почувстваш по-добре (галерията долу):

Галерия: Кои храни да ядеш, когато си стресирана

Виж всички снимки

Няма да спорим – рязкото ограничаване на калориите може да ти помогне да загубиш излишните килограми, които ти пречат преди all-inclusive почивката в Турция. Но няма и да отричаме, че организмът ти също ще е на загуба. И то не в добрия смисъл.

Изкусително е да минеш на нискокалорична диета през лятото, но сега ще ти обясним последиците от нея върху тялото и психиката ти. Решението дали да я подхванеш си остава твое след това.

1. Екстремната диета може да забави метаболизма ти.

Бързият метаболизъм е ключът към загубата на тегло, а стриктното ограничаване на калории всъщност го забавя. Мускулната маса се стопява много по-бързо при нискокалоричния режим, отколкото при умереното ограничаване на храната. По-малкото мускули означават по-малко изгорени калории, съответно по-бързо качване на килограми в дългосрочен план.

2. Полугладуването отслабва имунната система.

Като лишаваш организма си от важни за него минерали и витамини, ти правиш имунитета си по-слаб. А всички знаем, че отслабен имунитет означава по-голяма вероятност от разболяване. Сигурни сме, че настинка или грип е последното, което искаш да ти се случи по време на ваканция! Ако премахнеш всички храни, които съдържат мазнини от диетата си, разтварящите се в мазнини витамини, като A, D, E и K (поддържат имунната ти система на ниво), няма да се усвояват.

►►► Звездите, които "прегръщат" недостатъците на тялото си

3. Може да доведе до образуване на кетони.

Вероятно си чувала за кетоните покрай кето диетата, но ще обясним какво представляват. Това са субстанции, които се образуват при разграждането на мазнините. Докато ти губиш килограми и се радваш, организмът ти започва да страда. Приготви се да забележиш странични ефекти, от рода на гадене, лош дъх, проблеми с черния дроб или бъбреците.

4. Стриктната диета води до дехидратация.

Чудила ли си се защо някои хранителни режими, като минаването само на сокове, водят до толкова незабавна загуба на тегло? Защото се разделяш със задържаната в тялото ти вода. Прекрасно, но недостатъчно, ако целта ти е да свалиш килограмите за дълъг период от време. Запасите от гликоген – източник на енергия, които се свързват с водата, изчезват по-бързо, отколкото мастните клетки, освобождаващи тази вода. Накратко, когато отново започнеш да се храниш, тялото ти ще се запаси обратно с гликоген и течности, което ще доведе до качване на тегло. Рискуваш и да се дехидратираш, което в резултат води до главоболие и световъртеж.

Вкусни и питателни храни за вечеря - ще ги откриеш в галерията долу:

Галерия: 13 вкусни диетични храни за вечеря

Виж всички снимки

5. Може да доведе до проблеми със сърцето.

Стриктната диета носи и позитиви, като намаляване на холестерола, кръвното налягане и нивата на кръвна захар. Но би могла да донесе и негативи – повишаване на мастните депа в зоната около сърцето, например. Всеки човек със сърдечни проблеми трябва да обсъди с лекаря си минаването на строга диета, за да е наясно с възможните рискове.

6. Ограничаването на калориите вреди на косата и кожата ти.

Няма какво да се лъжем, строгата диета е продиктувана от суета. Иронично, тя може да те накара да погрознееш. Дефицитът на витамини и минерали, за който вече споменахме, влияе зле на външния ти вид. Липсата на жизненоважни вещества може да доведе до загуба на блясък и гъстота на косата ти. Кожата ти пък вероятно ще стане по-суха или акнето ще се обостри.

►►► 5 диети на звездите, които да НЕ правиш

7. Храносмилателната ти система също ще започне да страда.

Когато не снабдяваш организма си с необходимите ти вещества, ходенето до тоалетна започва да се превръща в проблем. Всъщност, редовното посещение на тоалетната чиния е показателно за това здравословна ли е диетата ти или не. Трудно ни е да го кажем, но трябва да... инспектираш съдържанието. Забележиш ли, че е твърде течно или пък твърдо, това е знак да направиш промяна в храненето си.

8. Ще се чувстваш по-уморена.

Макар екстремната диета да води до загуба на тегло, тя също те кара да загубиш нивата на гликоген и течности, което води до понижаване на енергията ти. В същото време, дефицитът на витамини и минерали пречи на организма ти да произвежда нова енергия, което допълнително те кара да се чувстваш като парцал.


Алтернатива на екстремните диети

Вместо да се сблъскаш с всички отвратителни последици от рязкото намаляване на калориите, постави си реалистични и дългосрочни цели за намаляване на теглото. Да, може би няма да ги посрещнеш в рамките на това лято, но следващото ще си в така топ форма (физическа и психическа), че всички хрупащи ябълки момичета ще ти завидят.

►►► 5 вида танци, с които (незабавно) ще отслабнеш

Ето 11 малки стъпки, които ще ти помогнат да го сториш:

1. Намали приема на алкохол

2. Намали приема на сладки и пакетирани храни

3. Включи повече чист протеин в режима си на хранене

4. Стреми се към диета с повече зеленчуци, плодове, ядки и пълнозърнести храни в нея

5. Намали стреса (лесно е да се каже, знаем, но все пак опитай)

6. Избягвай храни с транс мазнини, но търси тези с полезни мазнини

7. Увеличи приема на фибри

8. Поддържай редовно ниво на физическа активност, за да засилиш метаболизма

9. Опитай се да намериш спорт, който ти доставя удоволствие, за да ти е лесно да го включиш в дневния си режим. Вдигането на тежести, например, увеличава мускулната маса, а повече мускули горял повече калории

10. Препоръчително е да тренираш общо около 150 минути седмично

11. Опитай се да правиш 10 000 крачки дневно