Какво стана с брака по любов?

Пред перспективата за скапана работа, ад със студентските заеми, изтощителното ходене по срещи и търсене на партньор, все повече млади жени преосмислят целите си в брака

 
 

Пред перспективата за скапана работа, ад със студентските заеми, изтощителното ходене по срещи и търсене на партньор, все повече млади жени преосмислят целите си в брака.

27 нетрадиционни сватбени рокли - в галерията долу

Галерия: 27 нетрадиционни сватбени рокли

Виж всички снимки

►►►7 признака, че никога няма да ти предложи брак

Представи си тази съвременна приказка. 28-годишната Ашли живее в претъпкан апартамент в ужасно скъп град, работи по 12 часа на ден, шест дни в седмицата като продавачка, след като беше уволнена от бездушната си корпоративна позиция.

Няма здравна осигуровка, няма време и сили да се занимава с креативните си хобита и дължи на психотерапевта си $700. После получава съобщение.

„Хей, искаш ли да се оженим?“

Изпраща ѝ го Джъстин – приятел от гимназията, който е в приятелския ѝ кръг от години. Никога не са били гаджета, но преспаха веднъж в колежа. Джъстин е от богато семейство от Европа, но понеже няма работодател, който да го спонсорира за виза, рискува да го изгонят от Щатите. Затова той предлага сделка: брак и зелена карта за него, пари за Ашли.

В началото на нея ѝ става смешно. Пише му на шега цената си: $50 000. Изведнъж Джъстин става много сериозен. Вечерта Ашли лежи в леглото и си мисли за нещата, които е видяла в Instagram-a му, и за историите, които е чувала за луксозни пътешествия и партита във Франция и Китай, за пищни сватби в Италия. Докато тя крънка пари от родителите си в Ню Джърси, за да си купи билет до Флорида за моминското парти на най-добрата си приятелка. Джъстин ѝ предлага няколко бона предварително и после периодични траншове, с които да си плаща сметките, наема и липсите по кредитната карта. Не е нужно дори да спи с него. Само трябва да пренасочи пощата си към неговия адрес, за да изглежда, че са официално женени.

Нашата героиня е изправена пред избор: да продължи да търси истинската любов или да започне пазарлък. Парите ѝ трябват, а и иска да пътува. Джъстин ѝ обещава да я води на пътешествия. Ашли се съгласява. Адвокатите му подготвят формулярите.

Няколко седмици по-късно двамата отиват по дънки и маратонки в гражданското да се подпишат. Двете най-добри приятелки на Ашли играят ролята на куми. На всички тази уговорка им е страшно смешна.

Но всичко е добре, щом свършва добре. Сега Ашли е щастлива млада булка, но без любов. Вместо това тя се радва, че може да си плаща сметките без проблем и не се притеснява от нищо. Тя смята, че е намерила идеалното решение на проблемите си и знае какво си мислите, но реално не би могла да се справи сама с безпаричието, въпреки че работи. Сега тя и съпругът ѝ се срещат за вечеря веднъж седмично. Той ѝ носи пощата и ѝ плаща здравните осигуровки. Тя планира екскурзия до някое топло място като Аруба. Не е точно краят, който очакваше, но е много доволна. И далеч не е само тя. Из цялата страна млади хора пренаписват правилата на брака и какво той може да направи за тях.

►►►Стабилният брак не е мит!

През по-голямата част от човешката история бракът е бил плод на преговори и уговорки между семейства, казва Стефани Кунц, автор на „История на брака: Как любовта победи брака“. „Това е било начин за осигуряване на подкрепа, споделяне на ресурси“, казва тя. „Можеш да намериш съпруг, който помага в управлението на семейството, бизнеса или фермата, а сватовете могат да осигурят ценни политически връзки.“

Чак към края на XVII и началото на XVIII в. започва да се появява идеята за романтичната любов в брака. Тогава се ражда наемният труд, който позволява на хората да изкарват пари и да решават за себе си. Популярната любовна история на кралица Виктория и принц Алберт през XIX в. укрепва позицията на любовта в брака.

Но въпреки това, чак до средата на миналия век практическите съображения надделяват за повечето хора.

„Дори и през 1967 година около две трети от жените с университетски дипломи казват, че биха обмислили брак без любов, ако мъжът отговаря на други критерии, повечето свързани с финансова стабилност“, казва Кунц. Едва след като жените постигат икономическо равенство, бракът започва да става по-скоро избор, а не необходимост. В днешно време от брачните партньори се очаква да споделят общи интереси, чувства и сексуални нужди в продължение на десетилетия.

Ако ти звучи като прекалено големи изисквания, точно такива са и идеята за идеалния брак вече се пропуква, защото новото поколение не гледа толкова романтично, колкото практично, и възприема брака като средство за напредък.

„Има промяна в отношението към брака и значението му“, коментира Джилиа Турецки, специалист по отношенията от Ню Йорк. „За днешните младежи той няма смисъла, който е имал за родителите им. Те имат цинично отношение към любовта.“ Значителна част от милениълите са отгледани от разведени родители. (Броят на разводите се е удвоил между 1990 и 2015).

Но не е само до цинизъм. Ашли и нейните връстници са може би най-прецаканото във финансово отношение поколение на Америка. Обикновено студентките имат студентски заеми от средно $21 619, но изкарват 89 цента на всеки долар, който изкарват колегите им мъже. И това е само в случай, че имат постоянна работа. Около половината от днешните младежи имат временна работа на хонорар, но нямат здравни застраховки, за сметка на среден дълг по кредитна карта от $6000.

И това е една от причините много от днешните млади жени да се ориентират практично. „Много от връстниците ми смятат, че няма нищо лошо в това да се омъжиш по сметка“, казва Анабел*, 28-годишна писателка на свободна практика от Бруклин. „Из социалните медии изглежда сякаш парите са навсякъде.“ Нейна приятелка наскоро била на пищна сватба, на която 26-годишната булка се омъжила за богаташки син, който ѝ изневерявал още докато били сгодени. Но тя не можела да си представи да се върне към мизерния живот. „Мисля, че имаше трима съквартиранти.“ Според Анабел, на сватбата пял известен рапър, а снимките били страхотни.

Джейн, 31-години, персонален асистент от Лонг Айлънд, гледала сватбата на приятелка в реално време в Instagram. „Беше голяма работа“, казва тя. „Розови листенца навсякъде. Младоженецът има богати родители, а булката е „танцьорка със студентски заем“. Но получила пари от предбрачния договор, така че си взе, каквото искаше.“

Как искаш да бъдеш обичана според зодията - в галерията долу

Галерия: Как искаш да бъдеш обичана според зодията

Виж всички снимки

Но не всички се женят за пари. Някои го правят за деца.

Раждането на деца става все по-сложно, а на младите жени постоянно им се втълпява, че трябва да раждат млади или да си замразяват яйцеклетките още на около 25 години, срещу $10 000. Затова някои се втурват да се омъжват млади. „Не се натискам да ставам съпруга“, казва Джил, 28 години, автор на телевизионни сценарии и сервитьорка в ресторант. „Но биологичният ми часовник цъка, трябва да си намеря мъж и да раждам деца. Най-късно със следващия ми приятел трябва да имаме бебе. И ако съм на малко над 30 години, съм склонна да пренебрегна недостатъците му, само и само да имам деца.“ После добавя: „Винаги съм се шегувала, че най-добре да си родя бебе и да се разведа. Така ще мога да ходя на ваканции и да има кой да гледа детето.“ В някои „бракове за размножаване“ хората се женят, само за да си направят бебе и после се развеждат. Други остават заедно след срока на годност на брака и си правят още едно, защото е по-лесно да координираш един баща, вместо двама или повече.

„Жените изчакват и се фокусират върху кариерата си, затова в един момент се примиряват с какъв да е брак, за да имат деца“, обяснява Меган Флеминг, секс терапевт от Ню Йорк.

Но някои виждат колко по-трудно е за по-възрастните им приятелки да се справят и с ходенето на работа, и с отглеждането на деца и си дават сметка колко усилия (и пари) се изискват за това.

„Парите са важни“, признава Анабел. „Сега е модерно да си феминистка, но аз искам да съм перфектната майка и в идеалния вариант няма да работя пет дни в седмицата. Развиваме се като общество, но все още е трудно да имаш всичко.“

А за други, бракът по някаква сметка е най-лесният начин да си осигурят идеалния живот, с който да се хвалят в Instagram. „Има социален натиск да не си сама“, казва Елизабет, на 27. „Моя приятелка се омъжи, защото ѝ беше станало скучно. Сега са в отворен брак.“

Експертът по връзките Ронда Ричардс-Смит добавя, че бракът е символ на социален статус. (Особено когато сватбите са вездесъщи в социалните мрежи. Девет от 10 гости на сватба публикуват снимки, а 60% от сватбите си имат собствен хаштаг.)

Какво ще го накара да се влюби още повече в теб според зодията - разбери от галерията долу

Галерия: Какво ще го накара да се влюби още...

Виж всички снимки

„Много милениъли искат да намерят лесния път“, казва Анабел и добавя, че Instagram е създал токсична атмосфера около идеалния живот. „И това прави нещата толкова трудни, колкото са в момента.“

А понякога практичният съюз дори не е брак. Сайтът за запознанства seeking.com, с над 10 милиона потребители и средна възраст на жените от 26 години, свързва „захарни татковци и майки“ с „бебета“. Говорител на платформата казва, че най-търсените подаръци са университетски такси, плащания на сметки и ваканции.

Някои специалисти казват, че бракът срещу облаги е лишен от емоции.

„Мисля, че не се продаваш добре, ако сключваш брак само заради финансовите облаги“, казва Ричардс-Смит. „Той е лишен от нещата, които го правят дълготраен.“

Но в днешно време, когато брачната възраст се покачва драматично (сега е 27 години за жените, а през 1970 е била 20 години), партньорите са по-установени и имат нужда от по-малко подкрепа от партньора си. „Идеята за другар по душа е остаряла“, казва Турецки. „Не можеш да очакваш партньорът ти да е всичко за теб. Важното е да имаш пълноценен живот и извън връзката, да имаш приятели, работа и да умееш да се грижиш сам за себе си.“

Флеминг добавя, че хората, които се женят по любов, са по-наясно с много неща. Те знаят, че щастието от прилива на допамин е до време и трябва да има и други фактори. (А когато любовта избледнее, всичко е допустимо, включително и секса извън брака. „Повече от всякога хората предоговарят моногамията“, казва тя. „Вече има гъвкавост и опции по въпроси, които преди бяха строго дефинирани.“)

Може би затова милениълите, които са отраснали с идеята за силата на жените, не смятат брака по сметка за нещо ретроградно, а за удобен инструмент с ново приложение. За Ашли това е начин да се справи с проблемите си и да потърси по-добра кариера.

Джил се заиграла в seeking.com и попаднала на мъже, които не спазват уговорката. „Искат прекалено много от мен в емоционален смисъл“, казва тя с въздишка. „Искаха от мен да лежа с тях в леглото по цял ден, а аз имам да свърша 100 други неща.“

*Имената и някои идентифициращи подробности са променени