Какво прави ПМС с мозъка ни?

Менструацията често е предшествана от предменструалния синдром, който много хора не признават. Но ето какво се случва с тялото ни, което носи дискомфорт на толкова хора, преминаващи през този биологичен процес.

снимки: iStock

Казват, че жените „полудяват“ преди менструация. Но това полудяване също толкова често се обявява за мит. Истината е някъде по средата, а при различните организми тези проявления се наблюдават доста индивидуално.

Но ако и ти усещаш значителни промени седмицата преди да ти дойде, то тогава трябва да знаеш какво се случва с тялото ти.

„ПМС“ или „предменструалният синдром“ е това състояние, което се наблюдава при хормоналните промени, случващи се с тялото преди менструация. Освен болките в гърдите, главоболието, умората, симптомите включват и раздразнение, депресивни състояния и промени в настроенията.

Това е така, тъй като нивата на допамин и серотонин, отговорни за доброто настроение и които тялото синтезира и отделя в началото на цикъла, спадат рязко.

Химичните промени в мозъка по време на този период са факт. Флуктуациите на серотонина причиняват тези промени в биохимията на мозъка. А недостатъчните количества серотонин могат да допринесат за предменструалната депресия и проблемите със съня.

Разбира се, ако някоя жена има недиагностицирана депресия, то тя се засилва в този период, когато и биологичното ѝ състояние се влошава.

Какво да правиш, ако изпитваш всички ПМС симптоми?

Спортувай. Дори и лека спортна активност ще ти се отрази добре. Разходка в парка? С гаджето? С кучето? Малко медитация и релаксация също са добри опции.

Наблегни на меню, богато на витамини и минерали. Особено важни са елементи като магнезий, калций, селен и витамини от група B, E и Омега-3.

Избягвай кофеина, защото той стимулира нервната система. Пий повече вода и чайове, които имат успокояващи билки. И не подценявай качествения сън!

Етикети: ПМС