Как да заобичаш ЗНЖ и това да си личи

Много от нас, когато мислят за здравословен начин на живот, си представят зелев лист за закуска, тичане за вечеря и хиляди ограничения. А всъщност, ти по-скоро обичаш ЗНЖ, но още не го знаеш.

Ако ти се струва, че ЗНЖ е някакво зло, вероятно са ти познати изтощителните тренировки и жестоките, безсмислени диети. Вероятно се сещаш не с хубаво за часовете по физическо в училище, а в главата ти звучи гласът на майка ти: „Банички, с твоя корем?“ За да мразим ЗНЖ, са виновни грешките в миналото, страхът и неувереността в самата теб, а така също и острата нужда за приемане и болезнена чувствителност към непоисканата оценка на външния вид. Негативният опит ражда такива асоциации. Така се формират предразсъдъците, които ни пречат да живеем в хармония със себе си. Ще опитаме да се спасим от тях.

Колко от твоите приятелки живеят здравословно?

© iStock

„ЗНЖ – това е нещо много сложно“

Ако всичко, което чуваш, е твърде объркано, провери дали не се опитват нещо да ти продадат. Историята познава не един и два случая на доктори само по име, които работят в Instagram, пълнят си статусите със сложни медицински термини, опитвайки се така да придадат научност на шише с прах за отслабване. Разбира се, всяка покупка е с намаление, за повече привлекателност.

Страхът от неизлечими болести („глутенът предизвиква рак“), чувството за вина („замисли се колко грама захар ядеш на ден“), убедеността („само тази диета ще те направи слаба завинаги“) – това са типичните похвати на „продаващите“ ЗНЖ. Това означава, че никой не се интересува от здравето ти, а само от печалбата.

ЗНЖ не е нещо сложно. За да станеш по-силна, издръжлива и да се чувстваш по-добре, не е нужно да живееш във фитнеса или да се храниш с ограничено количество и вид храни, които на вкус са като картон. Не е нужно и да си купуваш „уникални курсове за отслабване“ и да се запасяваш с протеини. ЗНЖ не е химия, където водораслите са източник на живот и красота. Това е нормален живот, който живееш не със страх от рак, заради глутена, а защото така ти е по-добре.

„Нямам мотивация“

Няма да намериш импулса да действаш във „вдъхновяващите“ публикации на стройни красавици. Многократното повтаряне на унизителните фрази от сорта на „аз съм тлъста и мързелива“ също няма да помогнат. Отслабването е най-неясната и странна цел от всички, които можеш да имаш. Дрехите в по-малък размер няма да те направят щастлива или стегната. За разлика от целта „искам да живея дълго, да пътувам и да имам достатъчно сили, за да работя продуктивно, както и да отделям време за близките си“, която е страхотна (и постижима). Тя ще ти помогне да се настроиш за ЗНЖ, който е последователен и бавен процес.

„Няма да понеса ограничения“

Да се довериш на себе си и да си дадеш време – това са принципи, които значително опростяват всичко. Опитай да отговориш на въпроса: каква храна обичаш? Какви порции и колко пъти хранене на ден те карат да се чувстваш щастлива? Каква физическа активност ти е приятна? Кое в живота ти можеш да определиш като най-стресиращо и какво можеш да направиш, за да го няма. Да, стресът също е важен.

Помисли си сериозно дали можеш вечно да живееш на кето диета. Да пиеш гадно кафе всяка сутрин с малко кокосово мляко в него и никога да не хапнеш сладка праскова? Ще успееш ли да ходиш в спортна зала, която ненавиждаш от първото си влизане в нея? Ограниченията водят до сривове, а те предизвикват чувство за вина и провокират нов цикъл на ограничения. В социалните мрежи точно този подход се нарича здравословен начин на живот, а всъщност е най-прекият път към психическо разстройство.

Помисли си къде и как би могла малко по малко да промениш всичко около себе си към по-добро, получавайки удоволствие и нови усещания. В този етап ще ти е полезно да си водиш дневник, да записваш нови рецепти и идеи, усещанията ти от промените в храненето и физическите натоварвания. Анализът на собствените ти бележки помага да получиш далеч по-полезна информация, отколкото съвет от поредния фитнес-шаман, който съставя еднаква програма за хранене на всички и препоръчва хиляда подскока всяка сутрин.

„Приятелите ми няма да ме разберат“

Когато се опитваш да станеш по-добра в нещо, околните започват да те атакуват с непотърсени съвети и оценки, придружени с насмешки. Ще те атакуват преднамерено, ще изваждат на показ страховете и съмненията ти. И какво, ако този ЗНЖ не продължи дълго и просто не ти стигне силата и волята? В действителност това, което изглежда вмешателство в личното ти пространство, е проекция на чуждите страхове. Докато размишляваш дали торта с капучино няма да ти докара депресия, твоят събеседник се измъчва от угризения, че пие кафе с литри: „Имам хипертония, забранено ми е, а не мога да се спра. Аз съм безхарактерен човек, а някой се е замислил за здравето си“. Появява се и желанието в другите да се извисят над теб и да обезценят хубавите ти намерения, за да намалят личните си притеснения.

Хубавата новина е, че все някога ще спреш да реагираш остро на офисните коментари, диванните експерти и мамините всезнайковци. Трябва ти само време и изграждане на навици. Старите приятели ще се върнат, когато престанеш да се палиш и обсъждаш новия си стил на живот. Ще се появят и нови познанства. Във физически активните хора, които се хранят балансирано, се променят настройките на невротрансмитерите в мозъка. Това ги прави доброжелателни, усмихнати и приказливи. И да, от една чаша с кафе и чийзкейк с малини нищо лошо няма да ти се случи. Сподели ги с новите или старите приятели и не се страхувай, че някой ще те отлъчи от Светата Църква на Протеина и Лицевите опори.

По-високо от главата си няма да скочиш. ЗНЖ не иска това от теб!

„ЗНЖ променя личността“

Да! И то към по-добро. Редовната физическа активност стимулира появата на нови невронни връзки в мозъка и дори на нервни клетки. Това помага да настроиш контакта с тялото си, по-добре да разбереш от какво имаш нужда и навреме да забелязваш сигналите за глад и жажда. Здравословният начин на живот тренира осъзнаването – много ценно умение, благодарение на което по-лесно се забелязваш простите неща и им се радваш.

Новите вкусове и натоварвания увеличават производството на допамин в мозъка. Този хормон създава положителна подкрепа, предизвиква желание да се повтаря приятният нов опит отново и отново. Така от малки, последователни стъпки се формира навик.

„Да си слаба и привлекателна, е комформизъм. Нямам нужда от одобрението на околните“

Понякога ЗНЖ е необходим, за да се докаже нещо на родителите, бившите съученици или на онзи пич. Инста гурутата казват, че трябва да отслабнеш, за да станеш красива и да се харесваш на мъжете. Докторите имат свое мнение. Ето няколко предимства на ЗНЖ от гледна точка на официалната медицина. Редовната физическа дейност намалява риска от инфаркт и инсулт, някои видове рак, захарен диабет тип две, деменция, остеопороза. При депресиите и паническите разстройства физическото натоварване значително облекчава състоянието и дори помага да се намали дозировката на лекарствата. Движенията предпазват от някои болести на гръбначния стълб.

Силовите натоварвания стимулират натрупването на мускулната маса – и това не само е красиво. Благодарение на редовните натоварвания ти можеш да правиш неща, които преди не си умеела. Например сложни асани. Да отслабваш самоцелно, е скучно. Но да се учиш на нещо ново, е интересно и пристрастяващо.

Здравословният начин на живот неизбежно увеличава качеството му. Когато се върнеш от работа, лягаш и заспиваш като къпана, вместо да се мъчиш във фитнеса, това е ЗНЖ. Когато блокираш съобщенията на бившия в чата и спокойно си дочиташ книгата – това е ЗНЖ. Постепенно се научаваш да усещаш щастието „на момента“ и да получаваш нови усещания, а те се превръщат в безценен опит. Специалистите казват, че здравето е състояние на пълно физическо и социално благополучие, а не само отсъствие на болести или физически проблеми. Ограничаването на стреса, балансиране на храненето, редовното движение, пълноценният сън, подобряване на отношенията с близките, възможността да се реализираш в различни сфери и да получаваш нови усещания – ето това е здраве от медицинска гледна точка. Тоест към ЗНЖ трябва да се отнесеш като към дългосрочен проект. Тогава ще стане нормална и комфортна част от живота ти.

Митът за силата на волята

През 2011 списание Journal of Personality публикува интересно проучване: 205 участници в експеримента са били длъжни една седмица да носят със себе си устройство, в което да записват периодично дали изпитват някакво изкушение, и ако да, към какво.

Резултатите са били парадоксални: участниците, които в предварителното допитване са потвърдили, че имат повишена склонност към самоконтрол, в действителност много рядко са изпитвали съблазън. С други думи прехвалената им силна воля няма нищо общо. Те не са се ограничавали, защото не са се изкушавали. Затова и няма смисъл да се завижда на хора, способни лесно да се откажат от „вредни“ удоволствия – те не преодоляват себе си, а просто нямат желание.

Ефектът „За какъв дявол“?

Държавният университет на Ню Йорк и Университетът на Питсбърг са направили изследване, в което са помолили група хора, зависими от алкохол, да запишат количеството, изпито вечерта, и на сутринта да споделят какво им е самочувствието. Тези, които са пили повече вечерта, сутринта са се чувствали зле не само физически, измъчвало ги е чувство за вина. И колкото повече човек се е упреквал за изпитото снощи, толкова повече е изпивал на следващата вечер. Този ефект действа при всякакъв опит да се ограничиш. На следващия път искаш повече и така задраскваш всичките си пътища към ЗНЖ. Казваш си, че и без това се е видяло, че нямаш воля, поне да изядеш и тази кутия с бонбони. Единственият начин да продължиш напред е да не се упрекваш и да не чувстваш вина. Така ще скъсаш порочния кръг изкушение – вина – по-голямо изкушение.

Според данни на здравни организации по света твоето здраве зависи...

  • 50%–55% от начина ти на живот
  • 20%–25% от състоянието на околната среда (екология)
  • 15%–20% от наследствеността
  • 10%–15% от работата на здравната система в страната ти