|
Kак да помогнеш на нарциса до себе си (а и на теб самата)?
Най-ярките ти черти според зодията, виж в галерията по-долу:
Галерия: Най-ярките ти черти според зодията
►►► 8 препятствия пред красивата и умна жена
В съвременната психология думата „нарцис“ се отнася до човек с нарцистично разстройство на личността (NLR). Симптомите на това разстройство са много сложни, но признаците са едни и същи за всички нарциси:
► концентрация само и единствено върху самия себе си;
► липса на съпричастност;
► изключително бурна реакция в отговор на най-малките признаци на неуважение;
► висока степен на раздразнителност;
► подценяване на околните;
► интерес към социалния статус на околните.
Междувременно поведението на нарцисите може да варира значително по много начини. Например, някои постоянно търсят възхищение, други се стремят да се присъединят към онези, които предизвикват възхищение у себе си (това се нарича нарцистично разширение). Често човек с NRL буквално бомбардира самочувствието на останалите хора, унижава ги и ги осмива, като по този начин се опитва да увеличи собствената си стойност.
Защо се появява нарцистичното разстройство?
В общото разбиране на нарциса - това е изключително негативен персонаж, който заслужава всеобщо осъждане. Но малко хора смятат, че нарцисите не стават такива по собствена свободна воля. Появата на това разстройство се задейства от сериозни кризи, преживени от човека.
По правило NRL се формира на възраст около 4-5 години, като действа като защитен механизъм на психиката в отговор на студенината и отчуждението на родителите. Американският психотерапевт Елинор Грийнбърг, един от най-големите световни специалисти по NRL, идентифицира три често срещани сценария, характерни за нарциса.
1. За сметка на детето родителите се опитват да реализират собствените си амбиции. Те могат да дадат много висока оценка на способностите на детето, да го възнаграждават с ласкателни епитети, но той непрекъснато ще усеща натиска на родителските очаквания и страха да не ги разочарова.
2. Родителите непрекъснато оценяват детето и неговите постижения. Те хвалят детето за успехите и проявяват пренебрежение, ако тези успехи според тях не са достатъчно високи. Детето не изпитва безусловна любов и е убедено, че трябва да си заслужи доброто отношение. И постепенно така се образува стабилна връзка (или по-скоро зависимост): успехът се равнява на щастието.
3. Авторитарните родители (често самите те са с нарцистично разстройство) унижават и критикуват детето. Отгледаните в такива семейства, не могат да се изправят пред вътрешния им критик и се стремят да живеят по невероятно "висок стандарт" по време на целия си живот.
Правила за живот с нарцис
Ако подозираш, че любимият ти човек е нарцис, тогава трябва да се научиш на някои основни принципи за комуникация с него.
Първото и най-важно – приготви се за предизвикателството!
Трезво прецени колко психологическа работа трябва да свършиш, за да си в тясна връзка с нарцис.
Приеми характеристиките на нарциса: неговата нестабилна самооценка, твърде много зависима от одобрението на другите, склонност към обезценяване, неприемливост, неадекватна реакция на критиката...
Трябва да разбереш, че поведението му не е свързано с теб (или вашата връзка), то е следствие от емоционалното разстройство. Осигури му подкрепа, като демонстрираш добро отношения. Понякога просто се налага да изчакаш търпеливо емоционалната буря да премине.
С какво привличаш мъжете според зодията ти, виж в галерията по-долу:
Галерия: С какво привличаш мъжете според зодията ти
Разбери, че нарцисът не е в състояние да отговори адекватно на критиката, възприемайки я като заплаха за самочувствието му. Ще трябва да овладеш формулировката „ние“, например „не успяхме да вземем детето от училище днес“ (когато нарцисът е виновен за случилото се).
Грижи се за собствените си граници
В противен случай нарцисът просто ги разтърсва, а в това той няма равен. Без да му четеш морал, обясни на нарцисиста какви реакции предизвиква неговото поведение у други хора (и у теб). За него е много трудно да разбере това.
Ами ако самата ти си нарцис?
Ако откриеш признаци на нарцисизъм в себе си, помни следното:
► повечето нарциси не смятат, че страдат от NRL. Следователно дори ако наистина имаш разстройство, вече си на път да осъзнаеш и да облекчиш състоянието си;
► психотерапията може значително да подобри качеството на живот на нарциса. Избери си терапевт, който е специализиран в личностните разстройства.
► не си сама в проблемите си;
► NRL е резултат от трудно минало. Но ти живееш в настоящето и личността на човек не се свежда до разстройството на личността. Основното, което трябва да направиш е да бъдеш търпелива и смела, за да тръгнеш по пътя на изцелението.