Free Bleeding – полезна женска практика или завръщане към Средновековието?

Безопасен ли е Free Bleeding за здравето и какво трябва да знаеш за тази популярна тенденция


от

Free Bleeding (или „свободно кървене“) е практиката за отказ от превръзките и тампоните в полза на естествения ход на менструацията, която придоби популярност в интернет. Във видеоклипове под хаштаг #freebleeding момичета говорят за това как животът им се е променил, след като са се отказали от средствата за лична хигиена, показват как се обличат по време на цикъла си и дават съвети как да говориш с шефа си, ако той не харесва твоята практика. И за капак – попитахме гинеколог безопасен ли е Free Bleeding за здравето и какво мисли за новата тенденция.

© iStock

Какво е Free Bleeding?

Freebleeding (от английски free bleeding – „свободно кървене“) е отказът да се използват продукти за лична хигиена (превръзки, тампони, менструални чаши, менструални бикини) по време на менструация.

Хаштагът #freebleeding стана вирусен в TikTok през 2023 г. и до 2024 г. получи почти 70 милиона гледания. Под този етикет момичетата споделят опита си от отказването от хигиенни продукти и говорят за това как това решение е променило живота им. И за разлика от много неща, които стават вирусни в TikTok, това не е просто още една тенденция, а форма на менструален активизъм, който помага на момичетата да привлекат вниманието към тази тема и да хвърлят ръкавица на исторически формиралото се табу.

Темата за менструацията винаги е била стигматизирана – в много религии жената по време на цикъл се счита за мръсна и няма право да участва в живота на църквата. И дори сега в Непал има традиция, наречена „чхаупади“, според която е обичайно жените и момичетата да се изолират от семействата им по време на менструацията, лишавайки ги от възможността да общуват с близки и дори да се мият.

Но все пак, Free Bleeding се практикува от момичета, живеещи в развитите европейски страни, така че нека поговорим за тях. Жените стават привърженици на тази практика по различни причини – някои, като знак на идеологически протест и подкрепа за онези, които не могат да си позволят продукти за лична хигиена, други поради физиологичните особености на тялото (например с повишена чувствителност на вулвата и вагината), трети поради екологични съображения (средно на една превръзка са ѝ необходими около 500 години, за да се разложи, а пластмасата, с която е изграден най-горният слой, може да попадне в земята и океанските води). Във всеки случай, тази практика има все повече последователи по света. Но колко полезна тя за здравето на жените?

Плюсове и минуси на Free Bleeding

Факт е, че Free Bleeding практиката е малко проучена от гледна точка на основаната на доказателства медицина. Няма надеждни доказателства, че избягването на женските хигиенни продукти улеснява менструацията, така че в момента е трудно да се говори за ползите или вредите от тях за женското тяло.

Предимствата на Free Bleeding могат да бъдат следните:

Няма алергични реакции. Ако избереш грешен хигиенен продукт, може да развиеш синдром на токсичен шок (TSS).

Липса на заболявания. Несмяната на тампона (или по-рядко превръзката) навреме може да причини бактериални заболявания.

Но подобни нарушения могат да възникнат и без използването на продукти за женска хигиена: например при мастит или след риносептопластика.

В допълнение, Free Bleeding може да бъде от значение за жени с вулводиния (синдром на хронична болка, който се характеризира с болезнени усещания във вулвата. Бел.Ред.), Тъй като при тази патология продуктите за женска хигиена могат да влошат болката по време на менструация.

Говорейки за недостатъците на свободното кръвотечение, трябва да разбереш, че менструалното кървене (като по принцип обикновената кръв) може да бъде инфекциозен агент – предаващ ХИВ, хепатит и в по-малка степен инфекции, предавани по полов път. Въпреки това, ако наскоро си се тествала и си сигурна, че няма заболявания, кръвта не е опасна за другите.

Как се случва това, все пак?

Free Bleeding е добър начин за повишаване на осведомеността относно менструацията, менструалната бедност (проблем, който засяга около 500 милиона души по света – когато жените нямат достъп до основни продукти за лична хигиена) и като цяло повишаване на обществената осведоменост относно основното функциониране на женското тяло. Нещо повече, това е акт на солидарност с жените, които нямат правата и възможностите, които ние имаме. Ако подхождаме към практиката на свободно кървене именно от този конкретен ъгъл, ние лично изпитваме огромно уважение към нея. Но все пак, има няколко „но“. (Виж още: Тренировки по време на цикъл).

Първо, практиката на свободното кървене, нека бъдем честни, не се вписва в рамките на съвременния социален живот, който всички водим. Без превръзка или тампон е трудно да излезеш навън дори за кратко, да се срещнеш с приятели, да седиш цял ден в офиса или да отидеш на фитнес. Тогава единственият вариант е да прекараш цикъла си у дома. Но не всяка жена има възможност да работи от вкъщи; менструалната фаза (както и степента на кръвозагуба) е различна за всяка от нас и може да продължи до осем дни. В този случай си принудена да прекарваш една седмица всеки месец в изолация.

Второ, екологичната страна на свободното кървене повдига въпроси. Да, превръзките и тампоните оставят значителен отпечатък върху околната среда. Но редовното пране на замърсени дрехи (както и купуването на нови) и на кърпи – харчи вода и енергия и също замърсява околната среда. Тогава защо вместо към тази модерна практика не се насочим към продукт за лична хигиена, като менструална чашка?

Трето, личният комфорт на жената. Някои жени всъщност са принудени да се откажат от продуктите за лична хигиена поради здравословни причини. Но за тези, които нямат такъв проблем, е достатъчно да изберат правилните продукти за лична хигиена, като вземат предвид индивидуалните характеристики на тялото и да ги сменят поне веднъж на два до три часа. В този случай менструацията ти най-вероятно ще протича комфортно.

Дали да се придържаме към практиката Free Bleeding, или не е личен избор на всеки от нас. Основното е да разберем сами за себе си защо правим и да не залитаме в крайности.

10 глупави мита за менструацията от миналото

Вижте повече

10 глупави мита за менструацията от миналото

Ето какво се случва, когато само мъжете проучват и дават мнението си за менструацията.