Да се върнеш към спорта след Covid-19. Бързай бавно!

Професионални препоръки за физическо натоварване след прекаран Covid-19.

Връщането към обичайната тренировъчната програма след боледуване или дори след по-дълга пауза по друга причина трябва да става с повишено внимание и сдържаност. Ако прибързаш и се върнеш рязко към обичайното си натоварване, без да оставиш на тялото си достатъчно време за възстановяване и почивка, ефектът може да е обратен и да се стигне не само до забавено възстановяване, но и до повторно влошаване на физическото състояние.

От Страхил Иванов

14 храни за плосък корем – ето ги тук, в галерията долу

Галерия: 14 храни за плосък корем

Виж всички снимки

►►►Топ 10 упражнения за стегнат корем

Що се отнася до Covid-19, завръщането към редовни тренировки и като цяло – към физическо натоварване след преболедуване, е още по-сложно и трябва да се съобрази с редица потенциални здравословни проблеми, които могат да възникнат допълнително, в резултат на заразяването. Сред тях са понижената и влошена функция на дихателната система и сърдечни заболявания, като миокардит например.

Така че натоварването след Covid-19 трябва да става изключително постепенно и внимателно и ако и ти се намираш в тази ситуация – задължително трябва да го обсъдиш предварително с лекуващия си лекар.

►►►Петте стълба на добрата фитнес програма

Препоръки за физическо натоварване след прекаран Covid-19

През лятото на 2020 година учени от Нюйоркската Болница за специализирана хирургия (HSS) издават списък с препоръки и насоки за завръщането към физически упражнения след прекарана лека до умерена Covid-19 инфекция.

Авторите отбелязват, че случаят на почти всеки пациент, прекарал вируса, е уникален и може да има големи различия в начина, по който протича заболяването и възстановяването от човек до човек. Така че следващите насоки са по-скоро широкообхватна рамка с общи препоръки и не заместват индивидуалното заключение и насоки на лекуващия лекар на преболедувалия.

Ето и основните препоръки на HSS:

  • • Физическото натоварване не трябва да се възобновява, ако пациент с Covid-19 има постоянна треска, затруднено дишане в покой, кашлица, болка в гърдите или сърцебиене;
  • • Всеки пациент с COVID-19, който страда и от прилежащо сърдечно-съдово или белодробно заболяване, трябва да се консултира с лекар преди възобновяване на упражненията, дори ако е прекарал вируса без съществени симптоми;
  • • По принцип физически здрав човек, прекарал инфекция с Covid-19, може да започне да възобновява своята тренировъчна програма на 50% от нормалната й интензивност и обем, минимум 7 дни след изчезването на каквито и да е симптоми от заболяването.
  • • Препоръчва се допълнителна консултация с лекар, ако при тренировки след прекаран Covid-19 се развият гръдна болка, треска, сърцебиене или задух при възобновяване на упражненията;

11 примера за тренирани, секси дупета от IG-мацките – в галерията долу

Галерия: 11 примера за тренирани, секси дупета от Инстаграм...

Виж всички снимки

Да преведем това на по-лесно разбираем език:

  1. Не тренирай по време на боледуването или ако все още имаш физически затруднения след него – след преболедуване е добре да изчакаш поне още 7-10 допълнителни дни, преди да започнеш постепенно връщане към обичайния си тренировъчен график. Тренирането по време на боледуване не е препоръчително, тъй като възпалителните процеси в тялото могат да се засилят в резултат на допълнителния стрес и това да влоши физическото състояние, вместо да го подобри.
  2. Започни бавно и постепенно увеличи интензитета на тренировките – как ще подходиш към тренировките си след прекараната инфекция ще зависи до голяма степен и от нивото на натоварване, с което си свикнала. За повечето хора е препоръчително да започнат само с кардио упражнения – първо с разходки, докато постепенно се възвърна пълноценната функция на дихателната система. След това може да се премине към по-сериозно кардио натоварване, като сесия на велоергометър или кростренажор, плуване или крос.

Ако си сред по-напредналите фитнес ентусиасти и тренираш редовно със силови тренировки – препоръката е да започнеш с около 50% от обичайното си натоварване през първата си седмица. Ако всичко върви добре и успяваш да се възстановиш пълноценно – следващата седмица можеш да тренираш със 70-80% от обичайното си натоварване, след това с 90% и т.н. Така, постепенно, в рамките на месец (или повече, ако имаш нужда) можеш да се върнеш към обичайния обем натоварване в тренировките си.

А ако точното определяне на подходящ обем натоварване в тренировката е трудно за теб – е добра идея да потърсиш помощ от сертифициран фитнес инструктор или най-малкото – от по-опитен трениращ в залата, който да те насочи, за да не претовариш.

  1. Тренирай с повишено внимание и „слушай“ сигналите на тялото си – този съвет важи още повече, ако страдаш от съпътстващи заболявания на сърдечно-съдовата или дихателната система. Макар че изследванията показват, че развитието на сърдечни заболявания като миокардит, вследствие на прекаран Covid-19, е относително рядко (под 8%), това не е изключено. В такива случаи е добре всяка последваща физическа дейност подробно да се обсъди и съгласува с експертното мнение на лекуващия лекар.

В допълнение към съветите на здравните специалисти е добре да кажем и че при завръщане към тренировъчната програма в обстановката в момента – трябва стриктно да се спазват и препоръчителните мерки за здравна безопасност на властите и собствениците на спортните заведения, които посещаваме. Социална дистанция, носене на маска, дезинфекция на уредите и т.н.

В заключение…

Ако се придържаш към тези препоръки, ще си осигуриш не само пълноценно възстановяване и безопасно завръщане към обичайната си тренировъчна програма, но и ще се предпазиш от повторно заразяване с вируса.

И най-вече – при връщане към тренировки след прекаран Ковид-19 или друго боледуване – винаги първо се консултирай с личния си или лекуващ лекар, преди да подновиш натоварването.

Тази статия цели да даде полезна информация и общи насоки за безопасност, но не е предназначена да бъде заместител на професионалните медицински съвети, диагноза или лечение.

Цитирани изследвания:

https://www.springer.com/gp

https://www.sciencedirect.com/