Чести заблуди за храненето

Често повтаряме някои мнения, без да сме сигурни дали са верни. Узнайте истината за познати и често изказвани твърдения.

 
 

Често повтаряме някои мнения, без да сме сигурни дали са верни. Узнай истината за познати и често изказвани твърдения.

14 храни за плосък корем: виж кои са те в галерията долу:

Галерия: 14 храни за плосък корем

Виж всички снимки

Алкохолът съдържа толкова калории, колкото и мазнините

Приблизително вярно – алкохолът има 7 килокалории на грам, мазнините 9 килокалории на грам. Но докато при мазнините калориите засищат, алкохолът при много хора по-скоро възбужда апетита. Със сигурност е доказано обаче, че червеното вино е полезно - с мярка, разбира се. Една чаша дневно не само подобрява обмяната на мазнините и инсулина, но и намалява риска от атеросклероза и сърдечен инфаркт. Това се дължи на състава на гроздовия сок – магнезий, калий и полифеноли.

Морковите са полезни за очите

Важи само за виждане на тъмно. Далекогледството и късогледството няма да се излекуват с похапване на моркови. Те съдържат много бетакаротин, който се преобразува в организма във важния за очите витамин А. Гответе ги винаги с малко олио, маргарин или масло, въобще - комбинирайте ги с нещо, съдържащо мазнини. Това повишава степента на преобразуване във витамин А. Бетакаротинът е полезен за здрава кожа и стимулира имунната систeма.

►►►10 здравословни дилеми: решени

Киселите неща подобряват настроението

Има нещо вярно – някои кисели храни, като лимони, качествен ябълков оцет и кисело зеле, са полезни за уравновесяването на киселините и основите в организма. Когато те са добре балансирани, процесите на обмяната на веществата протичат така, че ние се чувстваме добре и запазваме енергията си. Тогава тялото ни наистина е в кондиция.

Сиренето намалява апетита

Вярно е – пълният стомах изпраща сигнали до мозъка, че е вече заситен. Със сирене това се постига по-бързо и трае по-дълго. Причината е в различните мастни киселини. Когато стигнат до тънкото черво, предизвикват появата на хормоноподобни вещества. Едно от тях – ентерогастрон, спира стомашните движения и затваря изхода на стомаха. Така чувството на ситост трае значително по-дълго.

Вкусният млечен продукт обаче може много повече – съдържащите се в него калций и фосфат предпазват от кариес, тъй като заздравяват зъбния емайл. Така че едно парченце сирене за десерт е добре и за фигурата, и за здравето.

От късните вечери се пълнее

Не е вярно! Не е важно по кое време се храним. Този, който яде много през деня, наддава също толкова, колкото и онзи, който се храни повече вечерно време. Общовалидната формула за по-стройна фигура е да се приемат по-малко калории, отколкото се изразходват. Представата, че късното хранене е причина за напълняване, почива на заблудата, че по време на сън храносмилането и обмяната на веществата не са активни. Вярно е по-скоро обратното – през нощта е по-дейна тази част от нервната система, която отговаря за вътрешните органи и храносмилането. Наистинаq вечер трябва да се приемат по-малко въглехидрати. По този начин нивото на инсулин остава по-ниско, а това е важно за изгарянето на мазнините.

►►►Когато храната ни разболява

Зехтинът е полезен за сърцето

Вярно е – във всеки случай веществата, които предпазват от коронарни сърдечни болести, се съдържат предимно в натуралния зехтин, добит чрез щадящо пресоване. Изследователите намират в него голям процент полифеноли. Тези вторични растителни вещества повишават добрия холестерин (HDL) в кръвта и понижават лошия, който запушва артериите (LDL). В рафинираното олио се съдържат много по-малко от тези предпазващи вещества.

Вегетарианството поддържа фигурата стройна

Не всеки, който се отказва от месото, задължително е по-слаб. Ако запечете зеленчуците с повече мазно сирене например, и те стават доста калорични. Много житни растения, семена, растителни масла, ядки и сладкиши също съдържат повече калории. Вегетарианците като цяло наистина са с по-ниско тегло според статистиката, но това се дължи на здравословния им начин на живот.

Трябва да пием по 3 л вода на ден

Не е вярно. Човек се нуждае от 35 до 40 мл течности на кг тегло. При жена с тегло 60 кг това прави между 2,1 и 2,4 л, и то не трябва всичките да се изпият като вода. В храната също се съдържат течности. Препоръчително е да се пият най-малко 1,5 л на ден – и то преди да ожаднеем. Жаждата е признак, че тялото страда от липса на вода. Важно е да знаем, че при температура, горещина, спорт и стрес се нуждаем от повече течности.

Плодовите сокове и плодовете са еднакво полезни

Донякъде е вярно. Ако ги приготвяте от прясно изцедени плодове и не прибавяте захар, наистина са почти толкова здравословни, колкото и една ябълка, един банан или няколко ягоди. Какво обаче им липсва? Баластните вещества, които са толкова полезни за доброто храносмилане. При портокалите и грейпфрутите освен това се губят ценните биовещества, съдържащи се в кожичките около месото на плода. При покупка на готови сокове внимавайте за съдържанието на захар, при някои е твърде високо.

От картофи се пълнее

Изобщо не е вярно. Те преди всичко засищат, а са и здравословни – съдържат много калий, витамин С, белтъчини и други жизненоважни хранителни вещества. Богати са и на баластни вещества, важни за храносмилането, и затова са идеалната гарнитура. Сварени или печени, те имат дори по-малко калории от ориз или спагети. Разбира се, ако ги пържим в много мазнина или ги направим на крокети, се превръщат в калорийни бомби. Може би оттук идва причината да ги смятат за храна, от която се пълнее.