Ако все още не си открила мечтаната работа

Може би си на прага към първата стъпка в кариерата или си преполовила пътя, чудейки се дали си направила погрешен завой. Ето какво можеш да направиш, за да откриеш мечтаната работа.

 
 

Може би си на прага към първата стъпка в кариерата или си преполовила пътя, чудейки се дали си направила погрешен завой. Ето какво можеш да направиш, за да откриеш мечтаната работа.

„Следвай мечтата си”.

За първи път чух този съвет от професора ми по музика по време на вокалните уроци в началните курсове в колежа. Идеята беше толкова романтична и привлекателна. Повтарях си го като мантра месеци след това… но все още не мога да разбера каква е била мечтата ми. Обичах да пея, но се съмнявах, че някой ще плати, за да ме слуша. А и обичах много други неща – политика, медии, Шекспир, спорт.  В същото време баба ми, която беше загрижена за образованието ми, без да ми се бърка, мечтаеше да следвам право, за предпочитане в Йейл.

След дипломирането се върнах да живея при нашите. Провалих се на LSAT къде случайно, къде нарочно. Буксувах, докато приятелите ми, очевидно, бяха поели пътя си напред.

Виж какво казва зодията ти за твоята кариера в галерията долу:

Галерия: Какво казва зодията ти за твоята кариера

Виж всички снимки

И вече разбирах, че „Следвай мечтите си” (и подобните реплики, като „Прави каквото те влече” и „Следвай призванието си”), не е най-полезният съвет. Твърде много опростява една наистина тежка задача. „Много от завършилите студенти срещат трудности, когато тръгнат да си търсят вдъхновяваща работа”, потвърждава Катрин Миншоу, създател на сайт за кариери. Кариерните й затруднения в началото – опитала е актьорство и международни отношения, преди да стартира собствен проект – са част от това, което я вдъхновява в работата й сега.

Но резките кариерни решения все още не са на мода. Бившите студенти се хващат на работа, с която да започнат веднага да печелят пари, за да изплатят дълговете си. Миншоу забелязва, че младите хора се разочароват бързо, ако не харесат работата, която са си избрали – и по-лошо, те зациклят в нещо, само защото не искат да усетят, че са се провалили. Упрекваме се за пропуснатите стъпки, когато те са всъщност само…стъпки. „Осъзнаването, че това са предизвикателства, е едно от най-важните неща, които можеш да направиш за себе си”, казва тя.

Ако четеш това и все още не си намерила желаната работа, не се самообвинявай. Но продължавай да търсиш! Някои хора могат да открият, че тяхната истинска страст е нещо, което правят извън офиса. Още повече, че прекарваш една трета от живота си на работа, а всеки заслужава кариера, която да го прави щастлив, финансово стабилен и да усъвършенства уменията му, казва Крис Гилебьо, автор на новата книга Born for This. Той е разговарял със стотици хора, които чувстват, че са намерили работа, за която са предопределени и е научил, че най-успешните хора не ходят по утъпкани пътеки. Имат и едно общо нещо – любопитство, постоянно задават въпроси.

Започни да се питаш. Какво харесваш? В какво си добра? „Напиши всичко, което правиш добре – може да е почистване на дома, подреждане на книги, организиране на партита – предлага Фарей Чидея, автор на The Episodic Career. – Отдели нещата, които могат да ти спечелят пари, след това отдели тези, които искаш да направиш, за да спечелиш пари. Понякога човек намира в себе си супер сили, за които не знае, че съществуват”.

Веднъж след като си направила списък с работите, които съответстват на уменията ти, предлага Миншоу, отдели по 30 минути за онлайн проучване на всяка позиция или се свържи с колеги от университета, за да откриеш някой, който работи точно това. Попитай ги коя е най-лошата част от тяхната работа. „Всеки кариерен път върви с определени трудности, но можеш да избереш каква трудност точно да е”, казва Миншоу. Може да си мислиш, че е добре да работиш в държавната администрация, но дали си готова за мъката, която причинява тежката бюрокрация? Това не е работа за всеки. Ако искаш да работиш като търговец и да търсиш клиенти, дали си готова да разговаряш всеки ден с различни хора и да ги убеждаваш да купят точно от теб? Отдели половин час на ден в продължение на две седмици и ще намериш 14 потенциални сфери на работа.

►►►6 трика да си пробиеш място в работата

Фокусирай се върху определени професии – медицински работник, учител, инженер – но също и върху условията на труд. Дали перспективата да работиш нощно време в малки стаи или пред хора, те кара да се чувстваш ентусиазирана? Или потръпваш при тази мисъл. Колко важно е за теб да работиш близо до дома си, да имаш възможности за пътуване, различни колеги, престиж или кауза, за която да се бориш? Можеш да работиш нещо, в което вярваш и харесваш, но ако условията ти или политиката на фирмата е строга, може и да се стресираш.  

Не е срамно целта да ти е голямата заплата. Повечето проучвания по темата доказват, че мотивираните от пари хора са по-щастливи на работа, отколкото тези, които работят въодушевени от идеята. Защото мотивираните имат ясна цел за успех (плюс, че имат  вероятно и къща на морето). Това не значи, че не трябва да опитваш да променяш света, но да бъдеш и практична според нуждите си, е нормално. Чидея е мечтаела да бъде писател, но, частично и заради съвети на майка си, решава, че журналистиката е по-финансово сигурна професия. Успехите в Newsweek, CNN и радиото, водят до възможности в академичното поприще и сега тя преподава в Нюйоркския университет. „Имах невероятна година – седях в дневната на Нелсън Мандела – но не мога да кажа, че това беше първият ми избор”, казва тя.   

Повечето успели в кариерата хора казват и друго, че приоритетите в работата се менят. Има време и да се натрупат пари,  и да се спечели награда, както и време, в което просто да си бъдеш вкъщи с книга и чаша вино.

►►►Какви стъпки в кариерата трябва да предприемеш

Седем начина, за да ти се изяснят нещата

1 Провери си съобщенията

Прегледай няколко месеца назад стената си в социалните медии или електронната си поща. За какви услуги те молят приятелите ти? В какво си добра? Много хора нямат представа в какво ги бива, казват специалистите. Затова се вслушай в другите хора, те ще ти помогнат да определиш уменията си.

2 Сприятели се с по-възрастни

„Поддържай приятелства с хора на различни възрасти”, казва Чидея. Говорейки с по-възрастни хора, като приятелите на родителите ти или бившите ти учители, за техните професии, може да откриеш полезни перспективи.

3 Присъедини се

Намери и се присъедини към групи с твоите интереси. Трябва да излезеш извън студентския си кръг, както и да се срещаш с професионалисти.

4 Пробвай нещо различно

Ако нямаш смелост да поемеш изведнъж нов курс, пробвай с малки стъпки. Направи си сайт, блог или започни да правиш бижута, щом толкова искаш. Не е нужно да напускаш постоянната си работа и няма нужда това да става призванието ти в живота, освен ако не искаш.

5 Започни да пътуваш

Откривай света, ако имаш тази възможност. „Пътешествията няма да ти кажат какво да правиш с бъдещата си кариера, но може да ти разкрият много неща за теб”, казва Миншоу.

6 „Напускай” по график

Ако не си сигурна, че настоящата ти работа или студентска програма е точната за теб, определи си годишна дата, в която да напускаш. Веднъж след като визуализираш как се оттегляш, ще ти е по-лесно да помислиш дали постъпваш правилно. И в двата случая, когато решението е взето съзнателно, можеш да продължиш уверено към целта.

7 Намери кръг, на когото да се довериш

Трудно е да намериш честно мнение, когато си обградена от хора, които искат да си някоя друга. „Обгради се от подкрепящи хора, които наистина са на твоя страна, и не казват ДА по инерция”, споделя Чидея. Такива можеш да намериш в LeanInCircles.org.

Като президент на Society of Women Engineers, Колийн Лейман често съветва младите жени, които се питат дали принадлежат към групата на жените, занимаващи се с точни науки. Нейният съвет? „Няма нужда да знаеш какво ще правиш до края на живота си. Аз съм над 40 и все още не съм сигурна”, казва Лейман, която е вицепрезидент на фирма, занимаваща се с архитектурни, инженерни и консултантски услуги. Тя е израснала в малък град, където баща й е работил в мина и малко хора оттам са отивали в колеж. Когато сестра в нейното Католическо училище й предлага да запише инженерна специалност, тя почти не знае какво означава това. „Казах й, че искам да използвам това, което знам, за да помагам на хората – отвръща Лейман. – И тя ми каза, „Точно това правят инженерите”. 

Лейман започва да учи електроинженерство, но й е трудно. Работи в ресторант, за да си покрива разходите и заемите, далече от дома си, получавайки най-ниските оценки в живота си. „Изпаднах от университета – казва тя. – Бях съсипана и обезкуражена. В родния ми град точно бяха отворили електроцентрала и баща ми ми помогна да започна работа там. Помислих си, това е, ще работя тук до края на живота си”. Но бавно, навлизайки в работата, увереността й се връща. Мъжете в електроцентралата я обучават и окуражават и скоро тя се записва във вечерно училище. „Това, което усещах като провал, се оказа едно от най-хубавите неща, които са ми се случвали, защото бях натрупала професионален опит – казва тя. – Гледай към бъдещето, но прави максималното в работата, която имаш сега”.  

На всяка работа можеш да подобриш личните си умения – писане, публична реч, преговори, работа с технологии – които са важни, но на тях не винаги се набляга в училище. Подобри бизнес уменията си, като си записваш за какво се говори на срещите ви, винаги мисли за следващите стъпки, определяй си крайни срокове за всяка задача. „Бъди човекът, който кара нещата да се случват – казва Гилебьо. – Да бъдеш личност, на която да може да се разчита, ще ти помогне да изпъкнеш в конкурентна среда”.

В края на всеки ден преглеждай нещата, които си свършила. „Попитай се какво те мотивира – предлага Гилебьо. – Мисли за нещата, които ти носят радост и енергия, и опитай да свършиш повече от тях, доколкото е възможно ти да ги определяш”.

Ако си избрала поприще, което изпива енергията ти, винаги можеш да смениш посоката. Не разчитай в такива моменти на чужди съвети, а предимно на себе си. Ако работата не ти доставя удоволствие, а я приемаш като тежко задължение, това е сигурен знак, че е време да помислиш за някаква друга. „Младите жени изпитват огромно напрежение, стараейки се да бъдат перфектни. Струва ми се, че е по-голямо от това, което мъжете изпитват – казва Лейман. – Имай си план къде искаш да стигнеш, но планът не е всичко. Ако се захванеш с нещо, и то не се окаже онова, което си си представяла че ще бъде, не драматизирай, а продължавай да търсиш такова”.

За мен годината след колежа беше трагедия. Майка ми, която е библиотекарка, ми помогна да си намеря работа. Подреждах списания по шкафовете. Беше доста депресиращо, но научих много за списанията. След това започнах работа като асистент в неправителствена организация с фокус върху арт мениджмънта, но открих, че там, където блестях, беше проучването и писането. Върнах се да уча журналистика, работех на няколко редакторски позиции и няколко години по-късно бях в Cosmo, където е по-забавно, отколкото е законно (дори спечелихме Национална Награда за Списание). Следвах мечтата си в няколко посоки и нямам идея какво предстои. И не бързам да разбера.