8 сигнала на тялото ти, че си на грешната диета

Нашите тела използват умни начини за протестиране!

 
 

Нашите тела използват умни начини за протестиране!

Има един доста очевиден начин да познаеш, че диетата, която спазваш, не е за теб - теглото. Но това не е единственото средство, чрез което тялото ни сигнализира, че трябва да променим начина си на хранене. 

Проблемът е, че другите знаци са по-фини, отколкото "дънките ми не са станали по-широки". Виж кои са възможните значения а няколко тихи протести на тялото ти.

Виж кои храни ще ти помогнат да пребориш стреса в галерията долу:

Галерия: Кои храни да ядеш, когато си стресирана

Виж всички снимки

1. Лош дъх: не ядеш достатъчно

Лошият дъх може да възникне в резултат на метаболитен процес, наречен кетоза. Когато тлото не разполага с достатъчно глюкоза за енергия, изгаря съхраняваните мазнини, което води до натрупване на киселини, наречени кетони. Те причиняват лош дъх, наподобяваш миризма на ацетон.

Обикновено ниският прием на въглехидрати води до това състояние.Увеличи размера на порциите, за да нормализираш енергийните нива и да решиш проблема. Трябва да запомниш обаче, че лошият дъх може да се дължи и на кафе, тютюнопушене, лошо здравословно състояние на зъбите - причини, нямащи нищо общо с начина ти на хранене.

Галерия: 10 храни, заради които зъбите ти пожълтяват

Виж всички снимки

2. Изтъняла коса: липса н желязо

Желязото спомага за получаването ан червени кръвни телца, които помагат да се съхранява и пренася кислорода в кръвта. Ако си с ниско съдържание на желязо, косата ти може да започне да линее и пада. 

Може да увеличиш приема чрез зеленолистни зеленчуци като спанак и броколи или пък с нахут, леща, боб и червено месо. Жените на 20, 30 и 40 години трябва да се хранят изключително с храни, богати на желязо, тъй като редовната менструация повлиява на нивата му. 

3. Продължителна диария: може да имаш целиакия

Целиякия означава имунна реакция към храна с глутен, като пшеница, ечемик и ръж. Отличителен сигнал е продължителната диария. Глутенът предизвиква реакция в тънките черва, което може да доведе до диария, подуване на корема, загуба на тегло, лошо храносмилане и болки в корема. Тези симптоми ще изчезнат, ако напълно изключиш глутена от диетата си. Това е нещо съвсем различно от непоносимост към глутен, въпреки че симптомите са подобни. 

4. Запек: не пиеш достатъчно вода

Това може да означава и, че се нуждаеш от повече фибри в диетата си, но доста по-често причината е, че си дехидратирана. И фибри (пълнозърнести храни, сушени плодове, боб, ядки..), и вода са необходими за редовно движение в червата. 

►►►Как да разпознаеш сериозния здравословен проблем

5. Цепнатини в ъгълчетата на устните: нямаш достатъчно желязо

Малките цепнатини в ъгълчетата на устните ти могат да бъдат признак за неостиг на желязо или бактериална или гъбична инфекция на кожата. Поддържай устната си хигиена и се мажи с вазелин. Ако след няколко дни положението не се подобри, консултирай се с лекар.

6. Липса на енергия, умора: ядеш прекалено много захар

Често след като си яла много сложни въглехидрати (като захарни изделия), може внезапно да почувстваш отпадналост и липса на енергия. Това е така, защото първоначално захарта повишава нивата на инсулин в тялото, но следва понижаване на кръвната захар и това може да те накара да се чувстваш умрена. Намали приема на захар и енергийните нива ще започнат да се нормализират в дългосрочен план. Опитай с леки закуски, като банан и дки, които бавно отделят  енергия. 

7. Често ходиш до тоалетната: дехидратирана си

Необходимостта от често пишкане може да ти се струва точно обратното, но не е така. Може пикочният ти мехур да е раздразнен, зарадикоето ти се налага да ходиш често до тоалетната. Следи за цвета на урината, ако е наситено жълт, това означава, че си дехидратирана. Пий повече вода, докато цветът постепенно не се избистри. 

8. Киселинен рефлукс: пиеш прекалено много

Алкохолът не е единствената причина за киселинен рефлукс. Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) обикновено се получава, ако мускулният пръстен, разположен на прехода между хранопровода и стомаха, не работи правилно. Обикновено този пръстен се отваря, за да позволи на храната да премине в стомаха ти, след това се затяга, за да спре стомашната киселина да отиде в хранопровода. Ако страдаш от ГЕРБ, стомашната киселина може да премине и да причини киселинен рефлукс. Може д се предизвика при злоупотреба с алкохол, шоколад, мента, кафе, мазни храни, подправки и тютюнопушене. Особено предразположени към ГЕРБ са хора със затлъстяване, които не се хранят редовно, често пропускат закуската и обяда, но за сметка на това вечерят обилно с мазни и пикантни храни, полети с обилни количества алкохол и си лягат на спят преди да са минали 2 часа от вечерята. Носенето на тесни дрехи и спането на ниска възглавница също допринасят за влошаване на заболяването.