8 изненадващи фактора, заради които преяждаш

Научи кои са неподозираните неща, които влияят на апетита ти.

 
 

Без значение колко воля си мислиш, че имаш над избора си на храна (колко и какво изяждаш), съществуват изненадващи фактори, заради които губиш контрол.

От хората, местата и събитията, които съпровождат ежедневието ти, има неща, за които дори не осъзнаваш, че диктуват твоето поведение относно храната. Ако си заинтересована да се храниш правилно, опитай се да обръщаш внимание на тези 8 всекидневни фактора, които те карат да ядеш повече, отколкото е необходимо.

Галерия: Диета номер едно: Методът на Ен Ричи

Виж всички снимки

1. Прекалено разнообразие

Голямо проучване на Университета в Бъфало от 2001 година сочи, че колкото повече храни от различни групи имаш в чинията си, толкова повече изяждаш накрая. За да избегнеш този ефект, без да правиш храненето скучно, старай се закуската, обяда, вечерята и малките закуски помежду им да са максимално опростени. Ако готвиш само за себе си, това е лесно – планирай предварително, за да избираш любимите си храни.

15 причини да обичаш тялото си такова, каквото е!

2. Бъркотия

Може да си чувала твърдението, че разхвърляното бюро действа вдъхновяващо за работата на притежателя си. Чудесно, ако си се заела да пишеш роман или измисляш нова бизнес стратегия. Не толкова чудесно, ако искаш да приведеш фигурата си във форма. Скорошно проучване показва, че бъркотията, особено в кухнята, те кара да преяждаш. Ако около теб винаги е хаос, опитай се да отделяш по няколко минути на ден за разтребване. В зависимост от това колко трябва да чистиш, може да превърнеш домакинските задължения в тренировка.

3. Големи чинии

Големите по диаметър чинии те карат да си мислиш, че в тях има по-малко храна. Класически експеримент на известния психолог Брайън Уонсинк, занимаващ се с проблемите с храненето, показва, че хора, които сутрин за закуска ядат мюсли от големи купи изяждат много повече от тези, които се хранят от малки купи. Освен това, участниците, които се хранели от големите купи си въобразявали, че са изяли по-малко количество от другите (което не е било вярно). Все пак, не бързай да изхвърляш големите чинии от сервиза. Използвай ги, за да сервираш вя тях зеленчуци и така ще консумираш много повече полезни храни, отколкото обикновено.

Галерия: Диета номер две: Методът на Дж. Дж. Върджин

Виж всички снимки

4. Нeдостатъчно сън

Замисляла ли си се, че дните, в които копнееш за вафла или кексче са тези, в които си спала по-малко предишната нощ? Когато тялото ти е лишено от достатъчно сън, сладките и мазни храни са тези, извикващи реакция у частта от мозъка, отговорна за емоционалния отговор. Крайният резултат: ще хапнеш повече, за да компенсираш неприятното усещане от умората.

Липсата на сън също така намалява възможност ти да упражняваш контрол над действията си, което отново води до неволното посягане към калорични бомби.

5. Екшън филми

Храненето пред екрана (на телевизора или компютъра) те разсейва от мисълта за засищане и пречи на контрола ти върху хапките. Какво точно гледаш също оказва огромно влияние върху количеството изядена храна. Проучване от Университета Корнел сочи, че по време на екшън филми хората ядат повече, тъй като екшъните повишават нивата на стрес в организма.

6. Силен шум

Намали звука от слушалките си и избирай по-тихи ресторанти, ако желаеш да броиш залците си. Изследване от 2011 година доказва, че хората, които се хранят при силен шум не усещат достатъчно добре вкуса от храната. А когато не изпитваш удовлетворение от това, с което се храниш, инстинктивно компенсираш с по-големи количества.

5 вида подут корем и как да се отървеш от него!

7. „Здравословни“ храни

Бъди внимателна по какъв начин възприемаш различните храни. Особено за тези, които по общоприето мнение с