6 неща, които лекарят ти иска да знаеш за SPF-a

Бъди разумна това лято и избери правилната слънцезащита според нуждите на кожата ти.

 
 

Слънцезащитните продукти са като интернета. Повечето от нас имат бегла представа как работят, но ако ни попитат, не можем да обясним в детайли функционалността им.

Точно както знаем, че трябва да имаме WiFi, за да можем да си отворим Facebook страницата, така и ни е ясно, че слънцезащитата с висок фактор е важно средство за предпазване от слънцето. Но подробностите, които следват хич не са ни ясни. Например, как така успяваме да видим, че някой ни пише по WhatsApp? Или виждаме, че съобщението ни е прочетено в еди-колко си часа? Объркано ли е? Хайде, връщаме се към слънцезащитата.

Галерия: 25 секси снимки на Джиджи Хадид по бански

Виж всички снимки

За това събрахме най-важните факти за слънцезащитните продукти, които не се споменават често. Приготви се да бъдеш смаяна!

1. Има разлика между UVA и UVB лъчи

Слънцето не излъчва само един вид пагубна радиация. То излъчва ултравиолетови лъчи, които се делят на UVA и UVB. UVB са тези, които достигат до горните слоеве на кожата и предизвикват слънчевото изгаряне. На тях трябва да благодариш, когато гърбът ти е толкова зачервен, че дори опитът да си закопчаеш сутиена предизвиква болка. Те също така играят ключова роля в развитието на рака на кожата.

UVA лъчите проникват много по-надълбоко в кожата ти, предизвиквайки нейното стареене, както и промени в ДНК структурата й (което отново води до развитие на рак на кожата). В миналото, UVA лъчите са се считали за по-безопасни от UVB (които увреждат ДНК директно), но днес вече е известно че първите предизвикват индиректно увреждане на ДНК. Доста изследвания сочат, че липсата на филтри, предпазващи от UVA лъчи е причината за документираните случаи на меланома при хора, които използват слънцезащита, сравнено с меланома при тези, които не използват. (Ако се чудиш защо резултатите са такива, това е поради факта, че тези, които не ползват не се излагат толкова често на слънце, съответно UVA лъчите не увреждат кожата им.)

►►► Виж тук слънцезащитните продукти, които ти трябва това лято!

2. По-високият фактор невинаги означава по-добра защита.

Винаги посягаш към SPF 50+ и се чувстваш по-добра от останалите? Помисли пак. SPF 50 блокира 98% от слънчевите лъчи, а SPF 30 – 97%. Както сама разбираш, разликата е минимална. По-важното е колко често нанасяш самия продукт.

3. Слънцезащита и автобронзант в едно е ужасна идея.

Не се изкушавай от един от онези магически продукти, които твърдят, че те защитават от слънцето, като едновременно с това помагат за по-бързото почерняване на кожата. Тяхна основна съставка в повечето случаи е химикал, наречен дихидроксиацетон (DHA). Той работи като създава химична реакция в кожата ти (заради която ти се сдобиваш с шоколадов загар ала „ангел на Victoria's Secret”).

Проблемът е в силата на DHA, която е толкова голяма, че този химикал разрушава всички останали химикали, когато влезе в контакт с тях. Така че ако имаш широкоспектърен слънцезащитен продукт, с включен DHA вътре, той ще мине всички тестове за качествен контрол. Вътре ще има SPF, както и DHA и на теория всичко е прекрасно. Но само след няколко седмици DHA ще започне да разрушава UV филтрите, които се намират вътре, докато продуктът остане без никаква защита срещу слънцето. А тези няколко седмици са времето, през което продуктът пътува от фабриката към рафтовете в магазина. Когато го купиш, той вече е безполезен.

И така, какво можеш да направиш, за да не изглеждаш като вампир през първите няколко дни на плажа? Намажи се с автобронзант няколко дни или предната нощ преди ваканцията. Ако не използваш продукт, който е хем автобронзант, хем слънцезащита или не смесваш автобронзант със слънцезащитен крем в един и същи ден, кожата ти ще бъде напълно предпазена.

Галерия: Приливна вълна от звезди по бански

Виж всички снимки

4. Думата „фотостабилност“ е важна.

Ако все още не си се почувствала все едно си в час по химия, сега ще го направиш. Фотостабилността на даден продукт се определя от това дали слънцезащитните филтри в него не се „разпадат“ при досег със слънцето. Ако продуктът е фотостабилен, значи действа безотказно. Но това не означава да го нанасяш само веднъж дневно. Трябва да се мажеш на всеки два часа, поради други причини.

Кои са те ли? Плуване, къпане и бърсане с кърпа – все неща, които отмиват слънцезащитния продукт от тялото ти. Добре де, ами ако само си стоиш на кърпата с чаша маргарита в ръка? Потиш се.

На практика, няма как да се измъкнеш. Нужно е да нанасяш слънцезащитата на всеки два часа или дори на всеки 30 минути, ако си на някое особено горещо и влажно място. И между другото, дори на етикета да пише „water resistant” (устойчив на вода), той те предпазва само 40 минути при стоене във вода. След това спира да действа. Чувствай се предупредена.

►►► Виж тук кои са 5-те храни, които те предпазват от слънцето!

5. Слънцезащитата под форма на спрей невинаги е добра идея.

Повечето ни детски спомени са свързани с това как майките ни гонят по плажа, за да ни намажат с омразния гъст крем, който оставя бели следи по цялото ни тяло. На фона на това, прозрачните, лесни за нанасяне спрейове, които се предлагат в наше време звучат повече от примамливо. Въпреки това, аерозолните спрейове съдържат голямо количество алкохол, което също влияе на фотостабилността на продукта. Да не говорим, че въпросният алкохол изсушава кожата във време, в което се нуждае отчаяно от хидратация. Разбира се, да избегнеш слънцезащитните продукти, включващи алкохол е почти невъзможно. Просто избягвай тези, в които тази съставка е сред първите в списъка, защото това означава, че количеството е по-голямо от обичайното. (Освен ако не гледаш етикета на бутилка текила, тогава е позволено.) Внимавай особено и при продукти, които твърдят, че имат „охлаждащи“ способности.

6. Да, можеш да откриеш слънцезащитен продукт, който не предизвиква появата на пъпки.

UV филтрите в слънцезащитата не са виновни за изникването на пъпки по лицето ти. Въпросът е какви са останалите съставки, включени във формулата. Избягвай кремове с мазна текстура, която не попива в кожата няколко минути след нанасянето. Добра отправна точка е слънцезащитен продукт, на чийто етикет пише „oil free” (без масла). Също така, дерматолозите строго съветват да не се използва един и същи крем както за лицето, така и за тялото. В интерес на истината, този за лице е напълно подходящ и нежен към кожата на тялото и не може да й навреди, но винаги идва в бутилка с по-малко милилитри. Ще ти излезе скъпичко. Просто си купи два SPF продукта и се наслаждавай спокойно на слънчевите лъчи.