15 минути спорт на ден ще удължат живота ти

И ще го подобрят. Нямаме амбициите да живеем с орлите, но защо пък да не увеличим времето, в което да си прекарваме приятно. Какво ще кажеш?

 
 

И ще го подобрят. Нямаме амбициите да живеем с орлите, но защо пък да не увеличим времето, в което да си прекарваме приятно. Какво ще кажеш?

14 храни за плосък корем – в галерията долу

Галерия: 14 храни за плосък корем

Виж всички снимки

►►►Спри с оправданията, че нямаш време за спорт!

Всяко следващо медицинско проучване на връзката между спорта и здравето увеличава доказателствата за положителното влияние на физическата активност. Спортът може да бъде предписан от лекарите вместо лекарство срещу редица неразположения.

Готови: старт!

Повече от половината българи не спортуват. По този показател сме по-добре от англичаните – на острова 63% от населението пренебрегва спорта, но ни надминават французите, сред които само 32% не са привлечени от различни спортни занимания.

Официалната препоръка на Световната здравна организация е да се ходи пеша поне 30 минути дневно. Това е по възможностите на всеки! Дори сега, когато повечето са хоум офис.

Подходящ избор

Най-важното е да избереш спорт, който ти харесва, иначе бързо ще ти омръзне и няма да извлечеш полза от физическото натоварване.

За всеки спорт има противопоказания. Астматиците трябва да избягват гмуркането, за страдащите от остеопороза не са подходящи бойните изкуства.

Спортувай в подходящ за теб ритъм и без да се насилваш. Целта все пак е удоволствието – само така ще почувстваш как качеството на живота ти се подобрява.

Основният критерий за успех е редовното и продължително практикуване на избраната физическа активност.

►►►15 сигурни ползи от спорта

Облекчен гръб

Гръбначният стълб е непрестанно натоварен и се извива във всички посоки, за да изпълни нарежданията ни. Когато усилията му идват в повече, той започва да дава сигнали под формата на лумбаго или блокирани прешлени. Време е да се реагира. Противовъзпалителните лекарства облекчават болките, но не решават основния проблем.

Консултацията с кинезитерапевт може да те ориентира по отношение на правилните движения, а спортът подсилва мускулите на торса. Колкото по-силни са коремните мускули, толкова по-облекчен е гърбът.

Най-подходящите спортове са ходенето пеша, колоезденето и плуването, които натоварват мускулите в дълбочина и не изморяват прешлените.

За добро настроение

Спортът се отразява на духа, както коктейлът от витамини – на тялото. Ако спортуваш в екип, черпиш от колективната енергия на отбора, а постиженията ти стават второстепенна цел, защото първата е удоволствието от споделеното усилие.

Редовно практикуваната физическа активност отстранява психическата умора и подобрява съня.

Освобождаването на ендорфини, хормони на щастието, води до състояние на лека еуфория, която помага за по-лесното преодоляване на различни всекидневни проблеми. Ендорфините имат молекулна структура, напомняща тази на опиатите – с това се обяснява усещането за блаженство, което може да пристрасти хората към спорта.

Кои храни да ядеш, когато си стресирана - разбери от галерията долу

Галерия: Кои храни да ядеш, когато си стресирана

Виж всички снимки

Естествен аналгетик

Ендорфините намаляват усещането за болка. Вместо да посягаш към парацетамола в случай на мигренозни пристъпи, опитай да си помогнеш с разходка по улиците или в парка. Започни с 20 минути дневно, за да стигнеш до час. Кризите на главоболие ще се разредят и ще приемаш по-малко лекарства.

Физически упражнения срещу стреса

Спортистите най-добре знаят, че духът и тялото са неразделно цяло. Човекът не е създаден от природата, за да стои неподвижен, и липсата на физическа активност води до напрежение в тялото. Като се прибави професионалният стрес, положението се усложнява. Ако ти е трудно да планираш редовно посещение във фитнес залата, просто промени навиците си – качвай се пеша по стълбите, ходи пеша на работа, научи няколко лесни упражнения и ги изпълнявай за 10-15 минути на работното място. Всичко това е полезна и достъпна тренировка, която помага за намаляване на стреса и безпокойството.

Артерии във форма

Храненето е от основна важност за здравето на сърдечносъдовата система изобщо, но и спортът е фактор за качеството на кръвоносните ти съдове. Редовна физическа активност възпира появата на метаболитния синдром, като нормализира кръвното налягане.

Спортът има свойството да намалява лошия холестерол и да увеличава добрия, да възпира формирането на атеромни плаки по стените на артериите. Подобрява се кръвообращението и така се преодоляват проблеми като венозната недостатъчност – особено ако се практикуват ходене пеша и плуване.

Изследванията сочат, че спортът подобрява състоянието на диабетиците, а има и превантивна роля срещу това заболяване.

По-здравословно хранене, повече движение

Само спортът няма да ти помогне да отслабнеш. Той трябва да е част от една обща хигиена на живот, в чиято сърцевина е начинът, по който се храниш.

При повечето диети наред с мастната тъкан се губи и мускулна маса. Тук на помощ идват физическите упражнения. Благодарение на тях се тонизира основният метаболизъм и се увеличава консумацията на енергия в тялото, когато то е неподвижно.

По този начин спортът помага да се регулира теглото, без да са нужни големи хранителни лишения.

Спорт срещу рак

Доказано е, че редовната физическа активност намалява с 20-30% риска от рак на гърдата и на дебелото черво, а рецидивите на рак на гърдата намаляват с 67%.

Чисти бели дробове

Спортът трудно се съчетава с тютюнопушенето и обикновено резултат от редовното му практикуване е отказът от цигарите. Най-доволни от това са белите дробове. По начало физическата активност предпазва от хронични бронхити. Подобрява се общото състояние на организма поради тонизираната дихателна дейност.

15 минути спорт на ден удължават живота с 3 години.

Кои са най-полезните спортове?

Срещу стрес най-много помагат спортовете, които включват релаксация и дихателни упражнения – йога, Пилатес, тай чи, чи гонг.

За силен гръб избери плуване или фитнес.

За здраво сърце са подходящи колоезденето, ходенето пеша, бягането.

5 съвета

1. Преди да започнеш редовно да се занимаваш със спорт, поговори с лекаря, който ще прецени общото ти състояние.

2. Не се насилвай, следвай подходящ за теб ритъм, който да не те измъчва.

3. Бъди редовна – по-добре тренирай всеки ден по половин час, отколкото 2 часа в неделя.

4. Задължително загрявай – мускулите трябва да бъдат подготвени постепенно за усилието, необходимо е поне 10 минути да правиш упражнения по стретчинг.

5. Не натоварвай стомаха си преди тренировка, но и не оставай гладна – физическите усилия изискват енергия за мускулите.