
1. Живееш, за да работиш, или работиш, за да живееш?
Балансът между работа и свободно време е основен за стремежа към щастие. В идеалния случай трябва да има по-малко работа и повече развлечения, но като цяло трябва да са поне поравно. Обаче има и такива моменти, в които дисбалансът в посока на първото носи позитиви. Да речем, че имаш много разходи, решила си да си купиш собствено жилище или планираш деца. Тогава нямаш друга опция, освен да живееш, за да работиш. Само че това не бива да продължава безкрайно – хората просто не са създадени, за да понасят толкова много стрес, категорични са психолозите.
Трябва да се стремиш към времето, в което ще работиш, за да живееш – т.е. по 8 часа работа, 8 часа почивка и 8 часа развлечения. Затова, когато усетиш, че си стигнала момента, в който можеш да промениш живота си и да дръпнеш крака от газта, направи го!

2. Харесвам ли се?
Малко самопознание ще ти помогне да разбереш не само как те възприемат другите, но и как да усъвършенстваш действията и решенията си. Знаеш, че един от основните човешки двигатели е да търсиш комуникация с другите и да искаш да им се харесаш. Вътрешният ти стремеж е да намериш в себе си онова, което цениш у другите, и затова трябва да се отнасяш с тях така, както би искала те да се отнасят с теб.
Въпросът е как да се погледнеш обективно отстрани, нали? Помисли как учиш нови неща и придобиваш умения: като бавно и постепенно се фокусираш върху всеки детайл. Същото важи и за самоопознаването. Необходимо е съвсем съзнателно да забавиш темпото и да се концентрираш върху всички малки неща, които образуват голямата картина. Даваме ти пример: неприятно ти е да разговаряш със своя позната, която срещаш на събитие, и предпочиташ да си тръгнеш, вместо да останеш. Трябва да анализираш всяка една възможност – защо не искаше да разговаряш; събитието важно ли беше; доволна ли си от начина, по който прецени да постъпиш; докато разговаряхте, държа ли се любезно, или позволи на раздразнението ти да си проличи?
Сега се запитай дали ще ти бъде приятно, ако въпросната позната се е чувствала по същия начин. Помисли си и за други подобни срещи – добри и лоши – за да тренираш. В крайна сметка ще се опознаеш по-добре, ще си наясно с реакциите си и ще успяваш да се държиш така, както искаш.

3. За какво бих се борила
Да си наясно с хората, вещите и каузите, които защитаваш, и жертвите, които си готова да направиш за тях, показва каква е ценностната ти система. Психолозите са категорични, че това е един от основните пътища към щастието. Да знаеш за какво би се борила, означава да си наясно кое е същественото в живота ти. Тези неща са основите на съществуването ти. Най-просто е да ги откриеш с този лесен психологически трик – опитай се да си представиш живота си без определени неща – приятелка, чифт обувки или дори работата си. Ако успееш, значи не ти трябват.
Това простичко упражнение е много важно. Да се откажеш от нещата, за които не би се борила, ще ти даде повече време да се посветиш на онези, които те правят истински щастлива.
4. Склонна ли съм да обобщавам?
Ако видиш, че друг преуспява, е много лесно да си помислиш, че той има всичко, от което се нуждае, а ти си се провалила по някакъв начин. Само че е доста трудно да откриеш някого, чийто живот е само цветя и рози, както и такъв, който преживява беда след беда. Проблемът е, че сме склонни да генерализираме дадено събитие и ако един ден вали, се оплакваме, че е мокро от месеци. Нали така?
Въпреки че повечето обобщения не влияят върху благоденствието ни, това е навик, който задълбочава лошото ни настроение, когато нещо не ни се получава по план. Психолозите съветват да си припомняш, че всеки проблем или несполука са просто момент от живота ни, който ще премине, и след ден, месец или година случилото се просто няма да има значение.
Ако избереш да си силна, вместо емоционална – без значение дали става дума за дъждовен ден, или пропуснато повишение в работата – можеш да освободиш съзнанието си от това, за да се съсредоточиш върху следващата стъпка.

5. Коя е най-голямата щастливка, която познавам?
Всички си имаме своите възходи и падения в живота, но имаме поне по една позната, която има невероятна къща, страхотна работа и идеален мъж. Късмет? Не, не е.
„Ако ти се случват хубави неща, значи си ги планирала. Например съвсем съзнателно да застанеш на пътя на дадена възможност – обяснява гуруто по самопомощ Робърт Келси в книгата си Какво те спира? Да бъдеш по-уверена. – „Мозъкът ни има част, наречена ретикуларна активираща система (РАС), която действа като антена. Дълго време мислех само за това как нещата могат да се объркат, но после реших да се фокусирам върху възможностите и да ги осъществявам“.
Келси казва да използваш лошия съвет за поука. „Има една поговорка – „Ако не ти харесва рибата, която хващаш, смени стръвта“. По същия начин, ако непрекъснато правиш едно и също нещо и то ти носи лош късмет – например всичките ти гаджета са загубеняци, опитай нещо ново“.
6. Достатъчно силна ли съм, за да поемам вината?
Когато нещо се обърка, ние веднага инстинктивно се опитваме да се защитим и да обвиним нещо друго – или някой друг. Това е навик, който се оформя в детството, но когато пораснем, трябва да действаме по-зряло.
Когато нямаш смелост да признаеш грешките си, рискуваш да загубиш уважението на околните и да се разочароваш от себе си. Затова бъди смела и кажи „Да, аз го направих и сгреших“, а след това обясни как ще действаш занапред. По този начин ще можеш да вземеш по-добро решение следващия път.

Вижте повече
Носят ли парите щастие
Една поговорка твърди, че парите не носят щастие. Това твърдят и учени, които се занимават с изследването на щастието и влиянието на парите върху психиката.Има безкрайно...
7. Животът ми вдъхновява ли ме да искам да съм по-добра?
Когато мислиш за дома си, мотивирана ли си да го поддържаш чист? Сещайки се за колата си, искаш ли да си по-добър шофьор? Мисълта за гаджето ти кара ли те да искаш да си по-добра половинка? „Ако си решена да вложиш всичките си усилия и мислиш за различни аспекти от живота си, ще успееш да се фокусираш върху нещата, които евентуално искаш да промениш – обяснява Патрик Матийо, лайф коуч. –
Представи си, че се събуждаш и си обещаваш, че днес, през целия ден, ще се стараеш максимално за всяка от задачите си – от приготвянето на перфектната закуска и обличането на любимия ти костюм, до проектите в офиса и забавленията в свободното време. Опитай да правиш това само ден и ще видиш колко по-добре ще се почувстваш. Гарантирам ти, че ще намериш нови начини да се вдъхновяваш!“
8. Изисквам ли твърде много от околните?
Когато стандартите ни са високи, това може да ни накара да критикуваме останалите и да сме разочаровани, когато усилията им не дават резултат. Ако попаднеш в такава ситуация, опитай се да отличиш онези, които дават най-доброто от себе си, и осъзнай, че техният максимум не съвпада с твоя. Това не само ще ти помогне да разчиташ повече на себе си, но и ще приемеш факта, че хората са такива, каквито са.

9. За кого съм важна?
Непрекъснато комуникираме с различни хора. Понякога обаче можем да попаднем в изтощителна връзка и да загубим представа за нещата и хората, които имат истинско значение за живота ни. Психолозите съветват, ако си с човек, който те кара да се чувстваш непълноценна и чиито очаквания от теб ти вменяват непрекъснато усещане за провал, бъди сигурна че връзката ти е „токсична“. Истинската връзка е онази, при която нямаш чувство за вина или съжаление.
10. Умея ли да слушам?
На повечето ни харесва да си мислим, че сме добри слушатели, но често оставяме прибързаните заключения да смущават разговорите ни. Това означава, че всъщност не чуваме добре онова, което трябва. „Да слушашq означава да държиш съзнанието си открито – обяснява Лиги Уеб, автор на Как да бъдеш щастлива. – Трябва да участваш в разговора, без да се опитваш да наклониш диалога към собствените си разбирания. Ако се въздържиш от интерпретации, ще бъдеш по-обективна“.
Затова, докато си говорите, не планирай какво да е следващото, което ще кажеш, а изчакай. Съсредоточи се не само върху чутото, но и върху начина, по който е казано. И не очаквай предварително, че онова, което ще кажеш, със сигурност ще бъде възприето както си очаквала. Бъбренето е едно, но когато става въпрос за сериозни разговори, правилните думи могат да имат невероятна сила.

На повечето ни харесва да си мислим, че сме добри слушатели, но често оставяме прибързаните заключения да смущават разговорите ни. Това означава, че всъщност не чуваме добре онова, което трябва. „Да слушашq означава да държиш съзнанието си открито – обяснява Лиги Уеб, автор на Как да бъдеш щастлива. – Трябва да участваш в разговора, без да се опитваш да наклониш диалога към собствените си разбирания. Ако се въздържиш от интерпретации, ще бъдеш по-обективна“. Затова, докато си говорите, не планирай какво да е следващото, което ще кажеш, а изчакай. Съсредоточи се не само върху чутото, но и върху начина, по който е казано.
И не очаквай предварително, че онова, което ще кажеш, със сигурност ще бъде възприето както си очаквала. Бъбренето е едно, но когато става въпрос за сериозни разговори, правилните думи могат да имат невероятна сила.
ТЕСТ по САМОПОЗНАНИЕ
Разгледай снимките си с приятели. Вместо да се притесняваш дали си излязла добре, виж как се вписваш в групата. Опитваш ли се да бъдеш център на внимание? Изглеждаш ли като човек, с когото всички искат да са приятели? Хората до теб добре ли се чувстват? Помисли как тези хора биха те описали с три думи. Запитай се дали тяхното описание би те зарадвало.
