10 популярни съвета от психолози, които са грешни

Виж кои са най-често даваните грешни съвети от психолози, за които ти се иска да им удариш един зад врата!

 
 

Популярната психология стана толкова популярна, че общо взето, вече не е останала психология в нея.

Останали са само идиотски съвети, които „психолозите” постоянно ни раздават. Достатъчно сме търпели, нали?!

Виж десетте грешни съвета на психолозите и се опитай да ги игнорираш!

Промени отношението си към ситуацията

Ако не можеш да промениш ситуацията, то промени отношението си към нея. Прекрасен съвет! Особено имайки предвид факта, че никой не ти обяснява как точно да промениш отношението си. Може би да се примириш? Отлично! Хайде да търпиш, стискайки зъби. Това сериозно ли?

Галерия: Най-добрите твои качества според зодията ти

Виж всички снимки

Гледай позитивно на нещата

Тъкмо се каниш да си потъгуваш както трябва и отнякъде ще се домъкне съветник и, подскачайки дружелюбно, ще те посъветва да гледаш позитивно на ситуацията. Защо? Ситуацията няма да се промени от това и ако всичко е лошо, то няма да стане по-добро. Какъв е смисълът на съвета, освен празни приказки? И може би това, че съветникът може да си повиши чувството за собствена значимост по този начин?

Помисли на какво може да те научи това

Този съвет предизвиква непреодолимо желание да вземеш лопата и няколко пъти да я използваш върху съветника – на стратегически важните места. Защото това е последното, за което искаш да мислиш, когато имаш проблем. Въобще, искаш да мислиш за това как да излезеш от ситуацията с най-малки поражения. Изводите трябва да си ги направиш след това. Да, и въпросът е от къде да намериш сили за това да научиш нещо, докато още си под първоначалния стрес? Ето, остави всичко, седни и започни да мислиш какъв урок ти носи проблемът, да. Конспектирай го и се предай при проверката.

Търси корена на проблема в детството

Конкретно – в родителите. Може би е достатъчно, а? В мрежата е пълно с противни мрънкачи, които още се оплакват, че като са били малки майка им им е забранявала да си взимат бонбони от шкафа. Колко може да продължава, приятели? Детството ви е свършило кой знае кога, имали сте 25 години да решите всичките си детски проблеми, ако въобще е имало такива. Което, между другото, не е доказано. Днес към когото и да се обърнеш, ще се окаже, че е имал лоши, дори ужасни родители. Ако няма какво да напишеш в уютния Фейсбук, значи трябва да съчиниш история за жестока майка и равнодушен баща. Или обратното. Никой няма да го провери, затова всички веднага ще те вземат на ръце и ще те целунат по челцето. Идеален начин да събираш емоционални прегръдки от възхитената аудитория. О, ти си толкова смел, браво, че го разказа! Наистина, вече на всички им се гади от това инфантилно мрънкане, но това в никакъв случай не трябва да се признава. Но някои си го признават. Стига си мрънкала! Вече си голяма!

10 неща, които не знаеш за секс терапията!

Не позволявай да нарушават границите ти

Личните граници са важно нещо. Не споря с това и сама често пиша за това, че трябва да ги пазиш. Психо хигиената е полезно нещо. Няма смисъл да позволяваш на околните да се размотават по територията ти с мръсни обувки. Но, скъпи кухи психолози, хайде да си знаем мярката? То на някои не трябва и „Здравей!” да се казва, за да не получиш един по главата – къде се бъркаш, бе?! Това се границите ми! „Тук всякакви минават”. В мрежата също не трябва да пишеш коментари, ако не проявяваш разбиране: „Подценяваш преживяванията!”, „Кой те е молил за съвет!” Може да мълча на всички?

Излез от зоната на комфорт

Ха-ха. Поглеждали ли сте скоро през прозореца?

Работи над взаимоотношенията

Не може просто така да избереш и да се влюбиш, например. Не може просто така да имаш връзка, за нея трябва непременно да работиш. Да се трудиш с пот по лицето, буквално. Проблемът е в това, че обикновено в този странен съвет вярва само жената. Приятелят ѝ си няма и идея какво означава „да работиш над връзката си” и не разбира защо въобще е нужно. И, между другото, аз също не разбирам съвсем защо ни е връзка, ако не можем да ѝ се наслаждаваме просто така, без тежък труд. Накрая, връзката приключва, естествено, защото когато само едната страна прави нещо, не може да има щастие и за двамата. Най-смешното е, че никой не знае как точно трябва да работиш над отношенията. Цялата „работа” се изчерпва в тъжното мрънкане на тема „Ти въобще не полагаш усилия”. А кой го иска? Някой иска ли вечерта вместо новия роман на любимия Стивън Кинг да четем книгата „Счетоводен отчет от нулата”? Не, е тогава какво? Трябва над себе си да работиш и да не се отпускаш!

Всичко, което сега имаш, е резултат от мислите ти

О, каква страшна „магия”! „Мислите се материализират”, „Внимавай какво си пожелаваш, защото може да се сбъдне” и така нататък. В действителност, разбира се, не. Първоначално замисълът е бил съвсем друг, но какъв точно – никой не казва. Дълго, скучно и сложно е. По-лесно е презрително да го захвърлиш. „Това е резултат от мислите ти”, което в превод означава „Сама си си виновна”. Е, благодаря.

Помисли за тези, на които им е по-трудно

За гладуващите деца в Африка, за бездомните животни, за самотните старци и угнетените малцинства. Кой би спорил – непременно трябва да мислиш за тях. Но не тогава, когато и на теб самата ти е тежко. А тогава, когато всичко ти е наред и имаш ресурси, които да дадеш в помощ на страдащите. А когато и на теб самата не ти е добре, съвсем не ти се мисли за тези, на които им е по-лошо. И защо? Да позлорадстваш ли? Или да обезцениш собствените си преживявания? Прекрасен съвет! Направо да се почувстваш недостойна да страдаш. Лошо, лошо момиче! Дори страдаш за някакви жалки и дребни неща. Пфуу!

Изпращай аз-съобщения

Разбирам, че родната психология се базира на трудовете на чуждестранни учени. Но хайде някак да я адаптираме към нашите реалии? Трябва да си признаем, че не сме свикнали да се усмихваме просто така. И фирменият роден покерфейс е особеност на манталитета ни. И освен това ние не изпращаме аз-съобщения. Не казваме „Аз много страдам от факта, че той постъпи так с мен”, а казваме „Той съвсем се побърка!”. Не казваме „Аз разбирам, че това те безпокои”, а казваме „Аха”. И ние се разбираме. „Щом работи, не го пипай”. Именно този съвет го адресираме към „популярните психолози”. Стига вече са ни давали тези малоумни съвети!