Влез в топ форма за лятото

Отслабването е трудна работа и винаги има много въпроси, които да обмислиш, преди да започнеш диета.

 

Влез в топ форма!

Лятото вече чука на вратата ти...

Ако се притесняваш как ще изглеждаш по бански и не можеш да свалиш няколко-то килограма натрупани през изминалите месеци, то имаш нужда от спешна Cosmo помощ.

Отслабването е трудна работа и винаги има много въпроси, които да обмислиш, преди да започнеш диета. Но има няколко простички неща, които ако ги знаеш, то може да започнеш да отслабваш още първата седмица, като запазиш добрия си тонус и външен вид.

Крайните диети
Статистиките сочат, че прекалено ниското тегло е честа причина за костни нарушения при жените на възраст около 20 години.

За да укрепиш костите си, имаш нужда от диета, която ти осигурява достатъчно количество калций – крайно необходим за развитието на костите – и витамин D, необходим за поглъщането на калций от червата. Крайните диети лишават тялото ти от много полезни за него мазнини. Освен това може да доведат до липса на менструация, която става причина за спад в нивата на естроген и други хормони, произвеждани от яйчниците - всички те са от жизнена необходимост за поддържането на костната плътност. Крайните диети, същп водят и до много бързо качване на изгубените килограми.

Медикаментите
Някои лекарства причиняват проблеми при абсорбирането на калций от организма ти.

Такива са диуретиците, безстероидни и противовъзпалителни хапчета, съдържащи стероиди лекарства против астма и различни антибиотици. Преди да започнеш приема на ново лекарство, открий дали би попречило на поглъщането на калций от тялото ти. Ако това е така, а наистина се налага да прибегнеш до въпросния медикамент, попитай личния си лекар как би могла да компенсираш това най-добре.

Газираните напитки

В течение на повече от 15 години бяха проведени редица изследвания за това дали фосфорът и кофеинът в газираните напитки оказва влияние върху състоянието на костите и се достигна до заключението, че отрицателни ефекти при здрави индивиди няма, докато те приемат достатъчно количество калций.

Докзано е и, че консумацията на газирани напитки не отслабва костите и не причинява остеопороза. Международната фондация по остеопороза включва сред рисковите фактори за остеопорозата, възрастта, женския пол, фамилната история, менопаузата, нездравословното хранене, недостатъчния прием на калций и витамин D, недостатъчната физическа активност, ниския индекс на телесната маса (поднормено тегло), тютюнопушенето и прекомерната консумация на алкохол.

През 2006 г. Международната фондация по остеопороза публикува анализ на храненето и здравето на костите, в който се твърди следното: “Повдигнати са въпроси, че консумацията на газирани безалкохолни напитки, и по-специално напитки тип кола, може да засегне състоянието на костите. Въпреки че няколко неекспериментални изследвания показаха връзка между прекомерната консумация на газирани напитки и намалената костна плътност или повишената честота на счупванията при тийнейджъри, няма убедително доказателство, че тези напитки оказват неблагоприятен ефект върху състоянието на костите“. Всъщност, чрез фосфорната киселина газираните напитки добавят само много малки количества фосфор към хранителния режим. Запомни, че в Европейския Съюз е възприето, че препоръчителния дневен прием на фосфор за твоя организъм е 700 мг.

Е-номерата се използват като класификационна система за определени съставки, които са одобрени от Европейския Съюз за употреба в храни и напитки. Много от съставките с това означение се срещат в природата и се намират в непреработени храни, включително плодове и зеленчуци. Например, една ябълка съдържа повече от 11 компонента, които биха попаднали в Е класификацията. През последните 50 години напредъкът в науката и технологията на хранителните продукти доведе до разработването на много нови добавки. Преди да бъдат одобрени за употреба, добавките преминават през стриктна и подробна оценка на безопасността, за да се гарантира, че са безопасни за консумация. В Coca-Cola се използват само 2 добавки (с Е-номера): Фосфорната киселина (E338) и оцветител.

Концепцията за запазване или подобряване на качеството, вкуса и външния вид на хранителните продукти, е известна на хората от векове, когато човекът за първи път е посолил рибата си или е мариновал зеленчуците с оцет, за да ги консервира до следващата реколта. Хранителните добавки запазват храните и напитките безопасни за консумация.

Карамеленият оцветител E150d е хранителна добавка, която придава характерния цвят на Coca-Cola. Фосфорната киселина допринася за вкуса на някои газирани напитки. Консервантите и подсладителите с ниско или без съдържание на калории са други два примера за добавки.

Оценка на безопасността!

Всички хранителни добавки трябва да имат ясно определена технологична цел за добавянето им към хранителни продукти и трябва да преминат през стриктна оценка на качеството, преди да бъдат одобрени за употреба. Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) изпълнява тази задача. Дори когато всички добавки са одобрени, органите като EFSA провеждат регулярни повторни оценки в случай на нови научни данни или промени в моделите на потребление.

Високо ниво на протеини
Според последни изследвания се казва, че протеиновите диети изиграват доста сериозна роля в развитието на остеопорозата.

Протеинът е ключов за растежа и възстановяването на телесните тъкани, но прекомерният прием на протеини (по-специално на животински протеини) може да има негативен ефект над плътността на костите. Увеличавайки киселинността на кръвта ти, протеинът кара тялото ти да „краде“ калций от костите ти, за да неутрализира тази киселинност. Ако прекаляваш с протеиновата диета повече от месец, то тя се превръща в бумеранг на твоите килограми.

Малки чинии

Може и да ти прозвучи странно, но по-малките чинии ти помагат да сваляш килограми.

Проучвания показват, че хората ядат по-малко, когато ползват по-малки чинии. Нормална порция ще изглежда по-голяма в по-малка чиния и ще те кара да мислиш, че ядеш повече, отколкото трябва, а всъщност ще ядеш по-малко.