Как да разпознаеш кое е киста, бучка или тумор

Важно е да знаеш разликите между тези три неща и да отидеш веднага на лекар, ако имаш съмнение, че притежаваш някое от тях!

 
 

Този материал ще ти помогне да разбереш за коя подутина по тялото ти трябва да се обадиш на доктора си!

Понякога се случва да откриеш бучка някъде по тялото си, и да се побъркаш от притеснение, докато излязат резултатите от изследванията. В такива ситуации, колкото и да те убеждава лекарят ти, че не си струва да правиш всички видове тестове, защото бучката е безобидна, ти си непреклонна – искаш да изключиш най-лошото. Поведението ти е подобно на много други жени. Страхът и несигурността са голям враг, но пък всяка от нас има право да иска да знае какво се случва в тялото й.  Затова е важно да сме подготвени, и да задаваме правилните въпроси на доктора, от който сме потърсили помощ.

Кисти

Кистите са торбички, пълни с течност или въздух, което ги прави нещо като меки на допир. Те могат да се образуват навсякъде в тялото, включително в костите, органите и меките тъкани, и могат да бъдат причинени от инфекции, от прекомерно активни мастни жлези, хронични възпалителни състояния, хормони, от нещо, което пречи на потока на течности в организма, или от чужди тела. Някои кисти се откриват лесно по време на медицински преглед, а за други е необходимо ултразвуково изследване.

Кистите най-често са доброкачествени (не са туморни образувания), но могат да бъдат индикатори за по-сериозни проблеми на друго място в тялото, и да представляват риск за здравето, ако са разкъсани. Ето защо повечето доктори препоръчват отстраняване на кистите, и патологичното им изследване.

Тумори

Наричат ги още неоплазми. Това са анормални тъканни маси, които могат да растат върху почти всяка една част от тялото. Въпреки, че туморната тъкан расте по-бързо от нормалната, не всички тумори са опасни. Доброкачествените не са проблем, освен ако не влияят на нормалните телесни функции.

Злокачествените тумори могат да бъдат сериозен риск за здравето, ако се разсеят по околните тъкани и създатат предпоставки за възникването на нови ракови образувания. Затова докторите препоръчват биопсия, за да се определи какъв вид е туморът и в какъв стадий е.

10 симптома на рака, които игнорираш!

Миома

Това са доброкачествени образувания, които се образуват при жените в детеродна възраст. Миомите се различават по големина, форма и местоположение, но често са твърди, жилави маси, различни от тъканта около тях. Около 75% от жените развиват миома, въпреки че при много остават незабелязани. Малък процент от жените изпитват симптомите на миомата – тежко менструално кървене и болка в таза, и може да се наложи да отстранят образуванието оперативно, или да се подложат на хормонална терапия.

Полипи

Полипите да необичайни образувания, възникващи по всяка тъкан, по която има кръвоснабдяване. Повечето полипи са доброкачествени, но могат да растат и да се превърнат в злокачествени. Жените, които имат полипи в матката или на маточната шийка могат да изпитват тежко менстуално кървене, спазми и болки в корема. Лекарите обикновено препоръчват да се отстранят полипите и да се изследват допълнително.

Какво да попиташ лекаря си, ако се съмняваш за някоя бучка по тялото си!
След като установиш, че имаш бучка, непременно си запиши час при лекар, за да се направи навременна и правилна диагностика. Вместо да примираш от страх, по-добре си подготви списък с въпроси, който да ти помогне възможно най-ясно да разбереш подробностите за здравословното си състояние:
 - Според вас какъв вид бучка може да е това?
 - Каква е вероятността да е доброкачествено образувание? Злокачествено ли е, или предраково?
- Можете ли да ми обясните на какви изследвания и тестове ще ме подложите?
- Какво лечение и план за действие ще ми препоръчате? Защо?
- Какви са възможните странични ефекти от лечението?
- Възможно ли е това състояние да повлияе на способността ми да имам деца?
- Каква е вероятността да рецидивира, ако я отстраним?
- Тази бучка увеличава ли риска за радвитие на рак при мен?

Намирането на бучка е смущаващо и плашещо, но ако имаш достатъчно информация, ще спреш да се страхуваш толкова, и ще си готова за всички видове консултации със специалисти, които ще ти помогнат да се погрижиш за здравето си.