Истинската причина да си дебела

Защо не надникнеш, за да разбереш кои са истинските виновници за надебеляването ти?

Защо не надникнеш, за да разбереш кои са истинските виновници за надебеляването ти?

Да мацки, наистина ставаме все по-дебели. Милион и половина души от едва осеммилионното население на България страдат от наднормено тегло или затлъстяване като съотношението на дебелите жени и мъже е 3 към 2. Странен факт е, че същевременно сме по-обсебени от всички диети, които са на мода, от всякога. И ти ли си част от хилядите мацки, които всяка година отделят огромна част от спестяванията си, за да се освободят от излишните килограми (за различни спортни режими, хранителни добавки и хапчета за отслабване и каквото ти дойде на ум)? А наясно ли си каква всъщност е причината да продължаваш да си дебела? Защо дългите часове, прекарани в офиса, краткото време за тренировки, връзката ти и по-големите порции в чинията ти са главните виновници за уголемяването на коремчето ти? Тук ще намериш отговорите. Решихме да разследваме защо ставаме все по-дебели и как бихме могли да го предотвратим.

1. Хапваш наравно с гаджето си
Ако поглъщаш същото количество храна като гаджето си/баща си/брат си/, това би могло да бъде в дъното на проблема ти с килограмите. Ние жените горим по-малко енергия от мъжете, защото изразходваме по-малко калории чрез метаболизъм и тренировки. Като добавим и тестостерона в картинката, определено се намираме в немилост спрямо представителите на силния пол. Те имат повече тестостерон в организма си от нас, от което следва, че са по-мускулести. Мускулите от своя страна горят повече калории от мазнините, така че при едно и също физическо натоварване мъжете изгарят повече калории от нас. Неприятно, но факт...

Как да се справиш: Ако приятелят ти готви, сипи си сама, за да контролираш размера на порцията си. Доста често мъжете се хранят бързо, така че не се поддавай на темпото му на хранене, а между всяка хапка остави ножа и вилицата си, за да вдишаш аромата на ястието. На стомаха ти му трябват цели 20 минути, за да предаде на мозъка ти, че си се заситила, така че се храни бавно. А когато тренираш, насочи вниманието си към изграждане на мускули. Вдигането на тежести също ще ти помогне да гориш мазнини. 
 
2. Препълваш чинията си
Не само размерът на порциите се е увеличил с годините, а и размерът на чиниите. Ако премериш някоя антична глинена чиния и съдовете, които използваме днес, сама ще установиш че разликата е невероятна. Когато си сипваш обмисляй внимателно колко енергия хабиш. Ако си лекоатлетка, очевидно ще имаш нужда от повече храна от някой, който прекарва целия си ден зад бюрото.

Как да се справиш: Научи какъв би трябвало да бъде размерът на една здравословна порция. Големината на пържолата ти трябва да е колкото тази на тесте карти за игра. Тестената ти закуска не трябва да превишава размерите на електрическа крушка, а що се отнася до зеленчуци, спагети, ориз или юфка порцията ти не трябва да е по-голяма от стиснатия ти юмрук. Препоръчително е да хапваш по малко след закуска и преди вечеря, за да не си прегладняла, докато дойде време за основното ястие. Придружавай тези хапвания с чай. За вечеря използвай плоска чиния или купичка заради малките им размери.

3. Не поемаш достатъчно фибри
Докато подутото коремче (причинено от раздразнителни черва и/или запек) няма да допринесе за истинско увеличение на теглото ти, определено би могло да стане виновник за значително подуване, като същевременно изглеждаш по-едра отколкото всъщност си. Главните причинители на запек са непоемането на достатъчно течности и фибри и недостатъчното движение.

Как да се справиш: Осигури доброто си храносмилане като поемаш поне 30 грама фибри всеки ден. Не пропускай да проверяваш етикетите на продуктите, за да се увериш за съдържанието им на фибри. Добрите новини са, че повечето храни, богати на фибри, имат ниско съдържание на мазнини. Ябълка със среден размер съдържа около 4, 5 грама фибри, една филийка пълнозърнест хляб съдържа два грама и 100 грама натурално мюсли или овесени ядки съдържат около три грама.

4. Чувстваш се стресирана и уморена
Когато тялото ти е под напрежение, то преминава в „защитен режим“, а това би могло да причини натрупване на килограми. Когато си под стрес, всъщност се превръщаш в машина за производство на мазнини... За произвеждането на мазнини в организма ти, имаш нужда от определени химикали, а стресът ги кара да се трудят извънредно. Освен това тогава си по-склонна да спреш с колата в някое заведение за бързо хранене на път за вкъщи и да си спестиш труда и усилията да си приготвиш достойно ястие.

Как да се справиш: Положи усилия, за да си осигуриш осемчасов сън нощем. Настрой будилника си с десет минутки по-рано, за да имаш време да си приготвиш здравословна закуска, дръж свежи плодове върху бюрото си в офиса и намирай време през деня да се разсееш дори да е само за 15 минути. Излез на разходка в обедната си почивка, запиши се на курс по йога или на бокс – невероятен начин да изпуснеш парата по време на тренировка. 

5. Обичаш да си пийваш
Повечето хора забравят за двойно неприятния ефект на алкохола над фигурата. Първо той е наистина ужасно калоричен – чаша вино е еквивалентът на малко шоколадче. Вторият проблем с алкохола е, че докато в организма ти има алкохол, черният дроб не преработва нищо друго. Така че бутилката вино за вечеря не само е еквивалентът на натъпкване с шоколад, ами и черният ти дроб е толкова зает с преработването на алкохола преди всичко друго, че захарта се залепва право на бедрата ти.

Как да се справиш: Мисли за алкохола като за глезотия. Поръчай питие, което ти е наистина вкусно вместо нещо просто ей така, в чест на алкохола. И избягвай шотовете и други неща, които ще изгълташ набързо.

6. Пропускаш закуската си
Чувала си го и преди и сега е време да ти го напомним: наистина пропускането на хранене забавя метаболизма ти и често причинява преяждане, когато най-после се добереш до нещо за хапване. И закуската е най-важното хранене през деня, което не бива да пропускаш. Когато не закусваш, тялото ти преминава в режим на глад. Така че започва да не гори мазнини, за да те запаси за повече време.

Как да се справиш: Направи закуската си най-важното хранене за деня, за да задействаш метаболизма си. И продължи да го предизвикваш през целия ден с нискокалорично хапване преди обяд и като следобедна закуска. Това не значи, че можеш да преживяш храна по цял ден, но е хубаво да „лъжеш“ тялото си, за да продължи да гори мазнини и да се чувстваш заситена. Все пак пропусни тестените изкушения и кроасаните и се спри на омлет със зеленчуци или кисело мляко и плодове.
„Здравословни“ капани
Фактът, че си намерила тази находка в сектора със сушени плодове в супермаркета, изобщо не означава, че е нещо, което е приятелски настроено към килограмите ти и можеш да си хапваш по всяко време.

1. Мюсли десерти
Има толкова много разновидности на здравословни десерти, които са преработени и съдържат също толкова калории колкото и обикновените шоколадчета. Внимавай какво съдържат (често това е мед, глюкоза или шоколад). Провери етикета за съдържанието на калории, мазнини и фибри преди да го купиш и най-добре избери свежите плодове пред този десерт.

2. Сокове
Плодовете и зеленчуците губят фибрите си при преработка. Доста често соковете имат високо съдържание на калории и са в големи опаковки. Един свеж плод винаги е по-добрият избор.

3. „Здравословна“ бърза храна
Просто няма как да бъдеш сигурна какво съдържа салатата или сандвичът ти, освен ако не си го приготвиш сама.

4. Житни храни и мюсли
Житните изделия и мюслито са доста коварен избор, защото често имат високо съдържание на калории и мазнини. Винаги избирай натурално мюсли и се увери, че съдържа поне 3 грама фибри на 100 грама.