Двудневен махмурлук: кошмар, който да избегнеш

Болката. Ужасната, нестихваща болка!

 
 

Когато се събудиш сутрин, след тежка, тежка нощ и се чувстваш ужасно, първото което се питаш е „Колко дълго ще продължа да се чувствам така, сякаш има дървосекачница в главата?“

В най-добрия случай махмурлукът трае до обяд, като става по-лек след като хапнеш закуска. В най-лошия – продължава 24 часа.

Виж колко захар има в различните алкохолни питиета (галерията долу):

Галерия: Колко захар има в алкохола

Виж всички снимки

Но има и още по-страшен вариант от лошия и сме сигурни, че си го изпитвала поне веднъж – ефектът от алкохола да продължи дори два дни. В тези моменти разбираш, че организмът ти вече не издържа на разгулни партита така, както го е правил когато си била на 21.

Какво точно е махмурлукът?

Интересното е, че няма конкретно медицинско обяснение за съществуването му. Симптомите най-вече се свързват с краткотрайна абстиненция от алкохола.

Разбира се, черният ти дроб трябва да работи на високи обороти, за да преработи градусовите напитки. Черният дроб първо преработва алкохола до ацеталдехид (токсично вещество, което предизвиква симптоми на отравяне – главоболие, мускулни болки и т.н.), а след това – до оцетна киселина (не е токсична). Ако пиеш твърде бързо и организмът ти не може да навакса, или пък черният ти дроб не може да преработи достатъчно бързо ацеталдехида до оцетна киселина, махмурлукът е налице.

Както се досещаш, времетраенето на махмурлука зависи от количеството на изпитото. Но това далеч не е единственият определящ фактор. Има още няколко, които ще ти гарантират непоносимия по всички параграфи двудневен махмурлук. Прочети ги, за да ги избегнеш – все пак празници идват!

►►► Алкохолът - враг на главозамайващия секс

1. Не си пила достатъчно вода

Алкохолът има диуретичен ефект, тоест те дехидратира. Към това добави и дисбаланса на минерали (от приема на алкохол и загубата на електролити). При цялата „весела“ картинка, способността на организма ти да се детоксикира намалява.

Знаеш правилото – за да не съжаляваш на сутринта, изпивай по една чаша вода на всяка чаша вино/водка/уиски или каквото там си избрала. Продължавай да пиеш течности и на следващия ден, дори да не ти е до това.

2. Не си спала добре

Сънят след парти не е толкова сладък

Знаеш, че добрият сън те кара да се чувстваш в топ форма на сутринта, но може би не подозираш, че алкохолът пречи на наспиването ти. Да, няколко чаши вино могат да те накарат да прегърнеш възглавницата, но няма да си починеш достатъчно. Възможно е да се събуждаш на няколко пъти през нощта и дойде ли денят да се чувстваш като парцал. Ето го и порочния кръг: колкото повече пиеш, толкова по-лошо спиш и после ти е по-зле на сутринта (или няколко дни след това).

3. Пила си тъмен алкохол

Запознай се с конгенерите - „любимите“ ти субпродукти от ферментацията на алкохола, които докарват най-зловещия и по-дълъг махмурлук. Ще ги откриеш в тъмните алкохолни напитки: ром, уиски, червено вино. Ако искаш да не те боли глава, спри се на водка, бяло вино или джин.

Провери кой вид червено вино подхожда най-много на зодията ти в галерията долу:

Галерия: 12 вида вино според твоята зодия

Виж всички снимки

4. Чувствителна си към алкохола, без да го знаеш

Много хора са чувствителни към определени храни и напитки. Бирата например е направена от хмел (разбирай глутен), в коктейлите има много захар, виното може да съдържа сулфити – все съставки, които не се приемат добре от всички хора. Съответно махмурлукът ти ще бъде по-тежък, след като попаднат в организма ти (да, дори да си изпила само една чаша).

5. Остаряваш

Да си дойдем на думата! Когато си на 21, способността ти да разграждаш алкохола е различна от когато си на 28 (или на 40). С напредването на възрастта, клетките също остаряват и не могат да се справят толкова добре с токсините. Трите коктейла, които са ти оказвали минимален ефект в университета могат да имат двоен ефект върху тялото ти 10 години по-късно.

►►► Каква е разликата в купонясването на 20 и 30 години

6. Пила си на празен стомах

Алкохолът дразни стомашната обвивка, което може да доведе до болки, гадене и повръщане. Спиртните напитки влияят и на кръвната захар – кара нивата й да се качат до небето, а после да паднат рязко. Ако не си хапнала преди това, скоковете и спадовете на кръвната захар ще са още по-драстични.

Решението? Спри се на нещо по-високо калорично преди партито (по-добре сандвич, отколкото зелена салата).

7. В мензис си

Организмът ти така или иначе е напрегнат в този момент (отделяш кръв в крайна сметка), а алкохолът допълнително те дехидратира и сваля и без друго ниската ти енергия в това време от месеца.

8. Приемаш лекарства

Много лекарства се разграждат от черния дроб и бъбреците – същите органи, които трябва да се справят и с алкохола. Съответно работата им се удвоява и очетворява.

Болкоуспокояващите, антидепресантите и лекарствата за кръвно са в червената зона, що се отнася до алкохола. Антибиотиците също влияят на процеса на абсорбция. Не всички, но повечето от тях могат да доведат до позиви на повръщане, високо кръвно налягане и увреждане на черния дроб, при смесването им с алкохол. Допитай се до лекар, за да разбереш дали случаят с твоите лекарства е такъв.