Ледено момиче

Останала си с впечатлението, че можеш просто да замразиш малко от репродуктивните си клетчици, докато Принцът се материализира от нищото, или пък за момента, когато наистина ще ти се приискат деца? Нещо такова, но не съвсем.

Какво наистина трябва да знаеш за замразяването на яйцеклетки?Какво наистина трябва да знаеш за замразяването на яйцеклетки?

Останала си с впечатлението, че можеш просто да замразиш малко от репродуктивните си клетчици, докато Принцът се материализира от нищото, или пък за момента, когато наистина ще ти се приискат деца? Нещо такова, но не съвсем.

Бебета, бебета, бебета. Имам чувството, че нападат като марсианци иначе добре подредения ми живот с хубави ваканции, студени коктейли и различни видове презервативи според настроението. Все по-експанзивно тези малки пришълци завладяват пространството. И в сладките приказки с приятелки (доскоро в стил “Сексът и градът”) започват да се прокрадват герои като Снежанка с целия й миниантураж и някакви си телетъбита. А вместо да се говори на човешки, се използва нещо средно между мяукане и гукане, което, поради липса на специализирано образование, никак не разбирам.

Тези малки човечета ме потискат, защото не съм ужасно сигурна дали точно сега ми се иска да си имам такова същество. Нямам желание да чета какво е казал д-р Спок по въпроса с оригването, или пък да се задълбочавам в мнението на кака Мара от поредния мама-форум за разходките без шапка. Но за толкова много хора около мен това е единственият кръг от теми, който ги вълнува. Може би съм свръхегоцентрична купонохоличка? Или пък просто яйцеклетките ми не са в настроение да пеят хорово „Ти си бурята в сърцето ми“? При всички положения ми е омръзнало от натякванията, че на „моята възраст“ вече ми е време да родя...

Но не мога да отрека, че след такова облъчване се терзая с „бременни“ главоблъсканици – всеки път между първото и второто мартини. Точно в един такъв момент дойде новината, че у нас вече се предлага услугата замразяване на яйцеклетки. Прозвуча ми като добра вест – махам батериите на биологичния часовник, така поне няма да тиктака оглушително нощно време. Защо пък не? Това е като депозит за бъдещето – така дори след 10-ина години ще съм сигурна, че имам достатъчно жизнерадостно щъкащи яйчица, от които могат да се излюпят кресливи руси бебета. Наскоро ми казаха, че трудно правя компромиси и си настоявам на своето, с което точно в този случай се налага да се съглася. Мисълта, че ще се превърна в жена, озверяла да си направи дете, преди да е дошъл антрактът на менопаузата (и готова да го създаде с дори неподходящи персони), честно казано, ме плаши повече от идеята да завърша жизнения си път като наконтено бездетно бабе с бурно ежедневие. Да не говорим, че и популярните личности, които ми гостуват всеки ден през Интернет сайтовете, също дават своя пример. Кайли Миноуг запази клетки през 2006, малко преди да й направят химиотерапия заради рака на гърдата, който симпатичната австралийка пребори. Марша Крос от “Отчаяни съпруги” през 2005 призова „Замразявайте яцеклетките си!“. Едва ли е случайно, че скоро 45-годишната актриса очаква близнаци (което е често срещано при ин витро – процедурата, която съвсем логично идва след размразяването). Звучи, сякаш всяка от нас може да се довери на „ледения“ метод и да забременее, когато реши, нали? Почти.
Ето сухите факти в най-обобщен вид: до ден-днешен в целия свят има само 200 деца, родени с тази техника. Така че, макар и много интересна и работеща, тя е все още в експериментален етап.

Яйца във фризера?
Всяка жена се ражда с около два милиона яйцеклетки в яйчниците си, които рязко намаляват с годините. През пубертета ние вече имаме около 300 000-400 000. Като тийнейджърка си биологично готова да създадеш деца, но зачеването точно в този момент едва ли отговаря на плановете ти. После идва един напрегнат период докъм 30-ата година, в който учиш, доказваш се на първата си работа, повишават те, развиваш се...  Това време минава светкавично бързо и си истинска късметлийка, ако успееш да решиш дилемата деца или кариера така, че да имаш и двете. Някъде тогава разбираш, че при духването 35-ата свещичка количеството на яйцеклетките драстично ще се е стопило, а качеството им спада с всеки изминал месец. Така че на 40 шансовете ти да забременееш по естествен път ще са едва 4% месечно. Погледнато по този начин, има някакъв смисъл в замразяването на яйцеклетки, преди да плодовитостта ти да е приближила своя срок на годност.

Освен това процедурата не изглежда страшна, макар и да се провежда в клинични условия. Доктор Таня Милачич от АГ болница „Д-р Щерев“ обяснява за какво става въпрос: „За да се извлекат много яйцеклетки, жената трябва да бъде стимулирана хормонално. По-добре е тя да е млада, защото на 40 години по всички статистики могат да се генерират едва 3-4 бройки, каквато и да е стимулацията. Процесът задължително протича под лекарски контрол, тъй като всяка пациентка реагира по различен начин при внасянето на хормони. Обикновено при жените между 20 и 30 години има добър резултат дори с малки дози и се получават 15-20 яйцеклетки. Извличането им се извършва под лека упойка, като манипулацията не оставя белези по тялото, а се прави през влагалището с ултразвук“.
Препоръчителната възраст за взимане на репродуктивен материал е „колкото по-рано, толкова по-добре“ не само по количествени, но и по качествени причини. Отдавна е установено, че в първите години след навършването на пълнолетие само 20% от яйцеклетките ти са генетично увредени, докато с наближаването на 40-те аномалиите вече са много по-чести. Тук трябва да поясним, че наличието на такива „развалени яйца“ е напълно нормално и те рядко се превръщат в бебета точно заради дефектите, които крият в себе си. Природата го е измислила още от праисторически времена и затова не забременяваме при всяка овулация, а само когато всички положителни фактори са налице.

При замразяване на яйцеклетките се разчита, че по-голяма част от тях ще са здрави. „Не ги изследваме генетично, защото това би означавало да нарушим целостта им. А в случая е изключително важно обвивката да е непокътната, защото тя предпазва и не позволява проникването на лоши агенти“ - обяснява Таня Милачич, която е биолог-ембриолог и понастоящем мой пътеводител в лабораторно студения свят.
Всъщност доскоро най-големият проблем на този метод била водата. При минус 198 градуса по Целзий кристалчетата пукали клетката и тя се превръщала в пихтия – спомни си как изглежда и най-красивата ягода след един ден във фризера. Сперматозоидите се замразяват например доста по-лесно, защото са: а) малки и б) милиони. Сами по себе си те са просто генетичен носител, ензимчета и опашка, а енергията им е, колкото да стигнат до заветната си цел. „Яйцеклетката обаче е една от най-големите и сложни клетки в човешкото тяло. Тя е 220 микрона, което надвишава 50 пъти размера на сперматозоида и поради това замразяването й е много по-трудно. В нея има хранителни вещества и вода, които трябва да стигнат на ембриона за тези 7-8 дни, когато той е в тръбите, преди да се имплантира в матката и да започне да се храни от нея. След последните научни постижения този казус е решен - когато бъдат извлечени, яйцеклетките се поставят в различни разтвори, свиват се, изпускат водата от себе си и поглъщат криопротектори, които при ниска температура се превръщат в гел, а не в ледени кристали“, обяснява д-р Милачич. Същия ден те се оставят на съхранение в специална банка в очакване на момента, когато ще бъдат размразени.

Замразяването в цифри
Да речем, че решиш да замразиш яйцеклетки, защото си сигурна, че в скоро време не искаш да забременееш. Лекарите съветват да запазиш поне 10. „На нас ни се иска да запазваме дори повече – да кажем докъм 20, но всичко зависи от организма на пациентката. Понякога от една 25-годишна жена изваждаме четири яйцеклетки, а от 35-годишна – осем, така че нещата са много относителни“ - разказва Таня Милачич.
Замразявайки 10 яйцеклетки, има шанс седем да преживеят добре, тоест при размразяването си те да са в нормална зрялост. От тях, след като бъдат инжектирани със сперматозоиди, 60-70% се оплождат. Така ще се получат до четири ембриона например. Но не всеки може да доведе до бебе. Следващата стъпка е те да бъдат върнати в женското тяло, където обикновено само един ще се развие и след девет месеца ще стане твоето потомство.

Има и още цифри, които д-р Милачич ни казва: „Ако започнете да влагате надежди, ние ще ви информираме какво може и какво не може да очаквате, защото да се твърди 100%, че ще има бременност след замразяване на яйцеклетки, е абсурдно. Ин витро оплождането в света има успеваемост от 20-25%, тоест една на четири жени зачева. Може яйцеклетките да се оплодят, да станат перфектни ембриони и да ги поставим в майката. Ние донякъде влияем върху тези процеси, но само до един етап. За съжаление няма начин да накараме ембриона да се имплантира в матката и да се превърне в дете. Обикновено от 3-4 броя, които „посаждаме“, само един успява. Това се случва на всяка четвърта жена, но не на всяка първа, независимо от възрастта й. При стандартната ин витро процедура на 35 години процентите драстично падат и тук на помощ идва нашият метод. Например ако една жена на 40 използва дарителски яйцеклетки, или пък своите, които е замразила на 20, тя ще има същия шанс за бременност като 20-годишно момиче при изкуствено оплождане, тъй като ембрионите ще са в добро генетично здраве. Но не става въпрос за 100% възможност за успех, а по-скоро за 25%.“
И тъй като сметките станаха по-сложни от задачите за различните тръби, които пълнят един басейн, накратко ситуацията е следната: ако замразиш в млада възраст яйцеклетки, това ти дава предимство на 40 да разполагаш с по-качествен материал и двойно по-добри изгледи да забременееш в сравнение с останалите ти връстнички.

Питам д-р Милачич дали има риск замразените яйцеклетки да не оцелеят и тя не спестява истината. „Има риск за всяко едно нещо, но той е в рамките на нормалното. Всяка клетка реагира по различен начин на температурните условия, колкото и странно да е това. Пациентките винаги се предупреждават, че е възможно нещата да се развият и по различен от желания начин“. Например сперматозоидите на г-н Идеален може да се окажат бавнички, или пък матката ти да не е в състояние да имплантира ембриона и да го превърне в бебе. „Хората се женят по любов. Никой не тръгва да изследва тръбите на другия, камо ли да му прави спермограма и слава Богу“ - продължава темата биоложката. Все пак най-важното според нея е жените да знаят, че вече разполагат с още една отворена врата пред себе си: могат да съхранят яйцеклетките си за бъдещето, особено ако имат някои заболявания. „У нас много често се правят операции на яйчниците или матката, но почти никога не се казва на хората, че биха могли по този начин да запазят от своя генетичен материал. Той може да е от полза дори на раковоболни жени. Даже те да не са в състояние да износят дете, то техните сестри или близки биха могли да го направят“.
Като журналист няма как да не продължа да задавам въпроси от кръга „Какво още може да се прецака?“ Всъщност истината е, че технологията е много млада и трудно може да се правят обобщаващи изводи. Не е ясно например колко дълго могат да оцелеят яйцеклетките в замразено състояние. На теория отговорът е - вечно, но в практика досега няма случаи, в които да е опитвано с по-дълъг престой от няколко години. А с 200 родени деца е почти невъзможно да има някаква сериозна статистика за резултатите от процедурата. „Засега всеки случай е сам за себе си – съгласна е д-р Милачич. –  Необходимо е време, за да можем да се опрем на някакви надеждни данни, както например стана с метода ин витро. Първото бебе в епруветка е родено през 1978. Оттогава са минали 30 години и по света има два милиона такива дечица, а някои от тях също вече са родители. Тоест към днешна дата разполагаме с достатъчно представителна извадка, за да даваме обосновани отговори на въпросите, които ни вълнуват. За оплождането на размразени яйцеклетки този етап не е дошъл. Децата, родени по такъв начин, са още много малки и засега наблюденията ни върху тях са главно генетични. Но изследванията ни показват, че всичко е в рамките на нормалното. Тоест процентът на малформациите не по-голям от този при изцяло естествените раждания. Всички ние, които работим в тази сфера, имаме своите притеснения за това какво ще е бъдещето на „ледените“ момичета и момчета и се молим да няма проблеми. Но методиката и науката ни убеждават, че резултатите са добри и това е една възможност, която трябва да се използва.“
В сравнение с други страни у нас подлагането на процедурата е доста по-евтино. Стимулирането на яйчниците, извличането, замразяването и съхраняването на порция яйцеклетки за 10 години е между 4000 и 9000 лв. Най-скъпото нещо тук са хормоналните лекарства и ако реагираш добре на тях и не са ти необходими високи дози, е възможно да се вместиш в долната граница на посочените суми. Разходите, които ще последват след решението ти да имаш дете, са за размразяване, култивиране и селекция, оплождане и ин витро.

Бъдеще с лед, моля!
Технологията дава много гледни точки и не може да бъде разглеждана повърхностно. Това е страхотен пробив за жени, страдащи от различни заболявания и за тези, които са наясно, че не искат да родят, преди да са на прага на 40-те си години. Репродуктивната наука напредва много динамично и се очаква в идващите 10 години да разполагаме с доста ефективно развитие по темата. Съвсем естествено назрява и въпросът какво ще се случи, когато дамите започнат да отлагат зачеването на бебета за последния възможен момент и да се качват в движение във влака на бременността? Сложен казус, защото за пръв път замразяването на яйцеклетки ни дава шанс да имаме деца по-късно, отколкото природата е решила. Така жените вече могат да стигнат до истинско равенство с мъжете, които са в състояние да създават потомство практически до края на живота си.

Естествено, като във всичко ново и тук сигурно има евентуални подводни камъни. Според доста хора по-добрият вариант най-вероятно би бил да замразиш не яйцеклетките, а амбициите си и да забременееш, колкото е възможно по-скоро. Но едно друго гласче в главата ти може да ти каже, че късните бременности са рискови, но и ранните крият сериозна опасност – само че за кариерата ти. Третият и не по-малко важен фактор е, че за да имаш дете, ти трябва човек, който става за баща не само биологически, но и душевно. Колкото и да ти натякват, че е крайно време да си седнеш на д-то и да родиш, задължително е да постъпиш така, както смяташ за правилно и да поставиш приоритетите си сама.
Затова приеми замразяването на яйцеклетки като един от възможните пътища, който ще ти донесе също толкова рискове, колкото и това да направиш погрешен избор за баща на децата си или в бъдеще да страдаш от силно професионално неудовлетворение.

Ice, Ice Baby
За да замразиш яйцеклетките си, трябва:
Да спреш да взимаш противозачатъчни хапчета и да имаш един нормален цикъл.
Да се подложиш на няколко медицински изследвания (по преценка на лекаря част от тях може да са хормонални).
Да си биеш ежедневно инжекции с хормони за период, който може да продължи до седем седмици. В резултат на това яйчниците ще произведат повече от една яйцеклетка. Добитите бройки се извличат и замразяват.