Кога е приемливо да плачеш на работа

Жените плачат повече от мъжете. Има научно обяснение.

 
 

Жените плачат повече от мъжете. Има научно обяснение.

Ще ви направя едно признание. Почти всеки ден, докато съм на работа – на бюрото или в среща – изпитвам желанието да заплача. Тези офисни сълзи са предизвикани от какво ли не: шефът не одобрява идеята ми, или пък съм изпратила имейл, преди да го проверя за грешки. Ако и ти си в подобно положение, не се отчайвай, защото не си сама. 41% от жените признават, че са плакали, докато са били на работа, според проучване на Ан Криймър, автор на книгата „Винаги е емоционално: Справяне с емоциите на работа.“

Виж какво казва зодията ти за твоята кариера (снимки долу):

Галерия: Какво казва зодията ти за твоята кариера

Виж всички снимки

Как да го тълкуваме? Това са страшно много хора. Този факт, пък, ни накара да се запитаме кой е най-добрият начин да се справим с тези сълзливи моменти? Можем ли да ги превърнем в нещо позитивно, което ни дава сила? Време е да прибереш кърпичките и да разбереш какво научихме.

„На първата си работа имах среща с един от партньорите по общ проект. Бях уплашена от поведението му и не посмях да задам никакви въпроси. Скрих се в офиса и се разревах. Имах си правило: в спорта и правото не се плаче. Но после пораснах, станах шеф и промених правилата. Сега смятам сълзите за приемлив начин да се освободиш от страха и раздразнението. Катлийн“

Защо са тия сълзи?

„Сълзите са като предупредителната лампичка на таблото на колата. Следващия път, когато ги усетиш да напират, им обърни внимание“, казва Криймър. „Повечето жени, които плачат на работа, не го правят, защото са тъжни. Те са ядосани и раздразнени.“ Ако успееш да спреш за момент и да идентифицираш причината за плача, ще ти е по-лесно да се успокоиш и да се върнеш в отлична работна форма. Задай си въпроса защо се чувстваш недостатъчно уважавана? Дали са ти дадено достатъчно ресурси да си вършиш работата? После намери начин да решиш проблема. Говори с шефа си или с човешките ресурси. Този подход вероятно ще ти помогне да удържаш сълзите си следващия път.

►►►Уроци по професионализъм от филмовите героини

Кога да се скриеш

Макар че плачът е донякъде приемлив на някои работни места, на много други не е. И макар че в зачервените от плач очи няма нищо срамно, емоциите са заразни, казва Криймър. В крайна сметка, ако някой на съседното бюро вечно реве, ще се разсейваш. Ето едно лесно правило: ако са само няколко сълзи, можеш да си останеш на бюрото. Но ако е плач и хлипане, се усамоти някъде. Отиди в тоалетната и се заключи в кабинката, или се поразходи.

„Като шеф искам служителите ми да се чувстват добре на работното си място. Ако има проблем, който те докарва до сълзи, искам да знам изцяло причината за това, за да се опитам да го поправя. Ако пък имаш личен проблем, който те разстройва, искам също да го споделиш с мен. Хедър“

„Миналата година основах собствена компания и съм плакала пред служителите си. След сълзите по време на една среща, бях притеснена, че те няма вече да ме възприемат като лидер. Но всъщност, това показа истинското ми аз. Те видяха, че и аз съм човек и че създаването на компания е стресиращо, плашещо и емоционално. Ейми.“

Говори за това

Старото мнение е, че емоциите нямат място на работното място. Според по-модерните схващания, откритостта в емоциите показва честност, неподправеност и самоувереност – неща, които са предимство във всяка ситуация. Така че ако някой колега те свари да бършеш сълзи, не очаквай да каже нещо. Приеми сълзите, били те причинени от нещо в работата или лични драми. Ако причината е нещо в личния ти живот, не е нужно да споделяш грозните подробности. Просто кажи, че си имаш семейни проблеми и така колегите ти няма да се притесняват, че не отговаряш веднага на имейлите. Същото се отнася и за шефа. Не се извинявай. Просто обясни, че това, това и това са ти създали проблеми и обясни какви са те, съветва Криймър. Добрият шеф ще уважи честността ти и ще те възприема като човек с голяма емоционална интелигентност, който е наясно с чувствата и нуждите си. Ако всичко мине добре, този неудобен момент може да те сближи с колегите още повече.

Жените плачат повече от мъжете. Има научно обяснение.

Поне част от сълзите ти се дължат на биологията. Проучванията показват, че слъзните канали на жените са по-различни – по-тесни и плитки – и затова нашите сълзи текат повече по бузите ни от тези на мъжете. Това показва, че при еднакво силен емоционален стрес у двата пола, жените по-лесно ще заронят сълзи от мъжете, обяснява Ан Криймър. Благодаря ти, науко!