Да поработим от къщи: съвети от препатили

Вечният спор: къде е по-добре да се работи – от къщи или в офиса!

 
 

Вечният спор: къде е по-добре да се работи – от къщи или в офиса!

Професия според твоята зодия: каква е - разбери от галерията долу

Галерия: Професия според твоята зодия

Виж всички снимки

►►►Признаците, че мразиш работата си

Има хора, които са 100% убедени, че не е престижно да се работи от къщи, а офисът ти дава всичко необходимо. В крайна сметка, сигурно и ти познаваш такива, които, за да са продуктивни, трябва да са в колектив, а и в офиса има много хубави неща – сладки, соленки, събития, чат-пат тиймбилдинг и веднъж или два пъти годишно, но пък очарователно затрогващо – бонуси от ръководството.

Други пък са се наситили на домашните сладки на колегите си и решават да се отърват от ятото и да започнат самостоятелен полет. Да разполагаш свободно с времето си, да си избираш „шефове“, да работяш от различни места по света.

Е, сега, искаш или не, се налага (на голяма част от нас) да работим от домовете си. И за да се получи това, е необходимо търпение, малко практика и няколко хитрости.

Това, което най-много подценяваме, е психологическият ефект да си сам“, казва основателят и изпълнителен директор на „15 фейв“ Дейвид Хасъл, в чиято компания 40% от служителите работят от домовете си.

Намери своя метод за съсредоточаване

Работният ден в офиса малко или много е прогнозиран. В понеделник обсъждаш с колегите как е минал уикендът, няколко пъти ще излезеш за кратка почивка, ще пиеш кафе, ще коментираш с шефа текущите задачи...

А когато работиш от къщи, започваш да си мислиш: „Сега времето си е само мое. Ще поработя четири часа и след това съм свободна като волна птичка.“ Но картинката не е съвсем такава: това е само плодът на твоето опиянено от сладкия въздух на свободата въображение. Защото нещата няма да се подредят така, дори в първите дни да успяваш да се доближиш до желания график.

Да, само че когато си вкъщи, имаш време да гледаш забавни клипчета в YouTube, да четеш вицове, да блееш във Facebook. С две думи – разсейваш се с дреболии и накрая работният ден става 10 часа.

►►►Работа мечта? Има и такава

Ако имаш в хола си кристален полилей, разсейването ти е в кърпа вързано.

Още един проблем е, че ти трудно можеш да се съсредоточиш единствено върху работата повече от 30 минути. За да не се разсейваш, си трябва тренировка.

За концентрацията на вниманието и за планиране на работния ден съществуват много и различни техники и системи. Например техниката Pomodoro, Методът на швейцарското сирене, правилото „3+2“ и още много методи, сред които със сигурност ще откриеш своя.

Прави си почивки

Почивката насърчава работата. Джули Моргенстърн, консултант по производителност на труда, дори я насърчава. „Благодарение на кратките почивки намираме различна гледна точка и сме по-продуктивни“, казва тя.

Общувай с колеги и с шефа

Ако си част от екип, а не си фрийлансър, ти трябва да си в час как се движат нещата във фирмата и докъде са стигнали общите проекти. По-често общувай с колегите и с прекия си ръководител, за да не изпаднеш от процеса.

Помисли за храната

Още един важен момент, когато работиш от къщи. Всеки, който е работил поне веднъж от дома си, знае, че или изкарва работния ден на чай и бисквити, или става през 5 минути да поглежда какво има в хладилника. И за да ограничиш тези постоянни походи до кухнята, си нагласи аларма, която да ти напомня, че е време за почивка. Храни се на масата, не знаеш колко несметни количества можеш да погълнеш, докато си пред компютъра, а и е доказано, че хранейки се, докато работиш, не обръщаш внимание на вкуса на храната.

Приготви си хапването от предишния ден, или през почивката – това, че работиш от дома си, не означава, че не можеш да си позволиш прекъсване.

Избягвай изолацията

Дори да ти е комфортно да работиш сама, избягвай пълната изолация (котката не се брои). Не забравяй да общуваш с хора извън месинджъра. Звънни по телефона, „виж“ се с приятелка на камера.

Организирай си работно пространство

За да преминеш по-бързо на работна вълна, специалистите съветват да си отделиш специална зона. Не е достатъчно просто да си седиш на дивана с лаптопа и с кучето. Най-важното е да усещаш, че започва нов етап от деня. „Когато съм в „кабинета“, не мисля за домашната зона. А когато съм в дома, не мисля за служебните ангажименти“, казва Виржиния Гинзбург, собственик на компанията Swell Strategies, занимаваща се с бизнес-консултации и коучинг.

По същата причина спецовете съветват, когато работиш от къщи, да се преобличаш, а не да стоиш по пижама.

Определи зоните в дома, в които не се работи. „Много ще ти е трудно да заспиш, ако свързваш спалнята с работа“, казват експертите.

А с домакинската работа какво да правя?

Много хора си мислят, че ще успяват да вършат и служебните, и домашните си задължения. Но по-скоро не правят като хората нито едно от двете.

Намери баланса и не забравяй, че в работно време служебните ангажименти са приоритет и че е невъзможно да успееш с всичко и наведнъж.

Помоли всички да те оставят намира

Ако не си сама в апартамента, броят на отвличащите те фактори се увеличава. Помниш ли случката с професор Робърт Кели, който даваше интервю за BBC в ефир, когато децата му нахлуха в стаята.

За да не попадаш в подобна ситуация, постави ясни граници: да, на практика ти си вкъщи, но това изобщо не означава, че съседи, роднини, приятели могат да те безпокоят за щяло и нещяло. Работните часове са си работни часове, без значение къде се намираш.

Не работи денонощно

Това е много трудно за тези, които, излизайки от офиса, не могат да спрат да проверяват служебната поща. Някои експерти твърдят, че е много по-трудно да се спасиш от работохолизма вкъщи, от това да победиш липсата на мотивация. Ако това е твоят случай, постави си ясни граници. В противен случай няма да усетиш как ще откараш пред компютъра от 10 сутринта до късна доба.

Измисли си ритуал, който да ти дава да разбереш, че си приключила с работния процес. Това помага.